Strony

wtorek, 16 lutego 2016

Jak nakładać kamień elewacyjny?


Kamienne elewacje zachowują świetny wygląd przez lata. Jednocześnie sprawiają, że budynek wygląda niepowtarzalnie, elegancko i wyróżnia się na tle innych, szarych domów.



Zalety kamienia elewacyjnego


Możemy zdecydować się albo na kamień gładki i szlifowany, albo naturalny i nierówny. Jedno jest pewne – bez względu na to, na który rodzaj się zdecydujemy, każde wykończenie tego rodzaju wygląda bardzo estetycznie i jest oryginalne. Ponadto dostępny jest w różnej kolorystyce i fakturach, z tego też względu każdy z nas znajdzie odpowiedni dla siebie. Kamień elewacyjny możemy ułożyć zarówno na zewnątrz (na mury budynku bądź ogrodzenie), jak i wewnątrz domu (w tym jako element dekoracyjny, np. przy kominku). Co więcej, materiał ten będzie świetnie wyglądał nie tylko w przypadków domków jednorodzinnych, ale także w miejskich mieszkaniach.


Specjalista z firmy Bolix tłumaczy: „Kamień elewacyjny cechuje niezwykła odporność na czynniki atmosferyczne, a także wytrzymałość mechaniczna. Dodatkowo jest odporny na mróz, a także posiada właściwości ocieplające. Charakteryzuje się również niską nasiąkliwością”.


Jak nakładać kamień elewacyjny?


Przy nakładaniu kamienia elewacyjnego na zewnątrz budynku, istotne znaczenie ma panująca w tym czasie pogoda. Zrezygnujmy z remontu, gdy pada deszcz lub śnieg, a temperatura jest niższa niż 5 stopni Celsjusza. Montując kamień elewacyjny w pomieszczeniach, pogoda nie ma już znaczenia.


W pierwszej kolejności powinniśmy zaopatrzyć się w niezbędne przyrządy, które będą nam potrzebne przy pracy: odpowiadający nam kamień elewacyjny, zaprawę klejową, szpachelkę, młotki (zwykły, gumowy i murarski), kielnię, wiaderko, metr, poziomicę, ołówek oraz ewentualnie szlifierkę kątową (najlepsza będzie diamentowa).


Następnie musimy przygotować powierzchnię, na którą chcemy nałożyć kamień. Kładąc go na ściany, należy uprzednio dokładnie wyczyścić je ze wszelkich zanieczyszczeń bądź też farb, a potem zagruntować specjalnym preparatem. Samo gruntowanie jest wystarczające wówczas, gdy kamień nakładamy na płyty kartonowo-gipsowe.


Kolejnym punktem jest samo układanie kamienia na wybranej przez nas powierzchni. Musimy być przy tym skrupulatni i ostrożni. Gdy zaprawa znajdzie się po zewnętrznej stronie kamienia, bardzo trudno ją później usunąć, a ponadto może go naruszyć, np. odbarwić. Kamień należy wypoziomować, a następnie posmarować zaprawą (na środku powinno być więcej kleju niż na jego brzegach). Układamy go od dołu ściany, dociskamy do niej, a potem „ubijamy” gumowym młotkiem.


Zatrzymaj się nieco przy narożnikach ściany. Kamień na te obszary możesz nałożyć na dwa sposoby. Po pierwsze, spiłowując jego rogi szlifierką kątową pod kątem 45 stopni lub po drugie, na tzw. zakładkę. Polega to na tym, że jeden kamień zostaje wysunięty na grubość płyty, a drugi jest do niego dosuwany. Pion wyżej robimy niejako lustrzane odbicie; czynność tę należy powtarzać naprzemiennie. Pamiętaj, by każdy ułożony kamień dobić gumowym młotkiem, a ostre zakończenia ociosać młotkiem murarskim.


Gratulacje, twoja nowa elewacja jest gotowa! Wystarczy tylko dokładnie oczyścić kamień z kurzu oraz pyłu. Najpierw przetrzyj go za pomocą suchej i miękkiej szczotki, a potem na mokro. Po jego wyschnięciu warto poddać kamień impregnacji, aby dodatkowo go zabezpieczyć. W ten sposób będzie ci dłużej służyć.


Oczywiście, jeżeli nie czujemy się na siłach wykonać samodzielnie kamienną elewację, możemy się zgłosić o pomoc do specjalistów.