Strony

Testy Brykietów Podsumowanie




Kolejne testy brykietów, kolejne pozycje w arkuszu zbiorczym będą dodawane już na moim nowym blogu. Więcej informacji znajdziesz na stronie:




Na tej stronie znajdziesz aktualizowany na bieżącą raport z przeprowadzanych przeze mnie testów brykietów. 

W sezonie grzewczym 2013/2014 testowałem brykiety, ale robiłem to dość chaotycznie. Opisywałem różne brykiety uwzględniając różne kryteria. Nie podobało mi się to i nie były to miarodajne porównania.

Dlatego postanowiłem przetestować brykiety jeszcze raz. Tym razem zebrałem kilkanaście cech, którymi można opisać brykiety i postanowiłem porównać wszystkie testowane produkty według tych samych kryteriów. Wyniki testów znajdziesz w zamieszczonym poniżej pliku *.pdf. Zestawienie jest na bieżąco aktualizowane, w miarę, jak testuję kolejne produkty.

Plik ten możesz swobodnie pobierać i rozsyłać każdemu, kto przyjdzie Ci na myśl. To prawdopodobnie jedyne porównanie brykietów, które pozwoli na wybranie i zakup solidnego paliwa kominkowego.








Objaśnienia do pliku:

Pierwsze trzy wiersze to namiary na mój blog.

Producent i adres strony producenta też nie pozostawiają wątpliwości.

Rodzaj opakowania - czyli czy brykiet był zapakowany a jeśli tak, to w co.

Kolejne dwa wiersze to waga opakowania, deklarowana przez producenta i zmierzona przeze mnie wagą łazienkową.

Cena zakupu brykietu to kwota jaką ja wydałem na jedną paczkę brykietu.

Miejsce zakupu brykietu - informacja o tym gdzie ja kupiłem opisywany brykiet i tym samym gdzie ty możesz go kupić

Materiał, z którego zrobiony jest brykiet -  informacja jaką przekazuje producent na etykiecie produktu lub na swoje stronie.

Wartość opałowa deklarowana przez producenta - dane znalezione na etykiecie lub na stronie producenta brykietu.

Wymiary kostki - wartości zmierzone suwmiarką dla kilku wybranych kostek z testowanego opakowania

Objętość kostki - czyli długość x szerokość x wysokość

Waga kostki - waga całego opakowania podzielona przez ilość kostek/kawałków brykietu w opakowaniu/

Gęstość kostki - informacja o tym, ile jest drewna w brykiecie. Im wyższa ta wartość, tym lepiej bo oznacza to, że kostki są mocno sprasowane z dużej ilości trocin.

Wilgotność brykietu - wartość deklarowaną przez producenta znajduję na etykiecie lub na stronie produktu, a wartość zmierzoną odczytuję z wilgotnościomierza, którym dysponuję.

Pola opisowe - to moje zdanie na temat testowanego brykietu. W tych polach wpisuję tylko to, co myślę i wnioskuję z obserwacji brykietu. Z tym, co w tych polach wpisuję nie musisz się zgadzać i nie musisz brać ich pod uwagę podczas podejmowania decyzji o zakupie tego czy innego produktu. Pamiętaj jednak, że wszystkie testy przeprowadzam rzetelnie i uczciwie we własnym kominku, jednakowo dla wszystkich brykietów a zebrane informacje umieszczam na blogu. Testuję brykietu bo po pierwsze, chcę wiedzieć, jakie produkty omijać z daleka a po które sięgać, a po drugie chcę pomóc wam, czytelnikom mojego bloga w wyborze dobrego brykietu. Bo palenie w kominku ma być przyjemnością a nie męczarnią. 
t

Klikając w obrazek znajdujący się u dołu strony możesz pobrać testy brykietów na swój komputer.

Aby zapisać plik na dysku swojego komputera musisz po wyświetleniu strony z arkuszem kliknąć u góry strony w ikonę Pobierz





Po chwili plik *.pdf powinien zapisać się na Twoim komputerze. 







1 komentarz:

  1. Witam.

    Bardzo fajne zestawienie. Dogrzewam mieszkanie kozą i również przetestowałem kilku producentów. Barlinek, potwierdzam, dobry, ma opory z rozpaleniem się i cenowo jest nieatrakcyjny obecnie. SEKPOL kupowałem w Bricomanie w Poznaniu i ze względu na wielkość paleniska wersja RUF bardzo dobra, niemniej obie wersje są ok. Brykietu Kornik z Tarnowa Podgórnego kupionego w Castoramie mimo niskiej ceny nie mogę polecić, zbyt dużo trocin iglastych, szybo się spala przy zadziwiająco małej ilości ciepła.

    Ale najważniejsze: INFINITUM ... może był dobry jak zaczynali produkować, ale teraz na ruszcie można znaleźć drobne kamienie, a biorąc do ręki popiół czuć piasek - ruszt paleniska, którym można u mnie poruszać, zablokował się od tego piachu ... produkt na wagę więc dokładają ekstra składnik. Ponadto brykiet beznadziejnie sprasowany, praktycznie zrobiony z samego pyłu, można kawałek po kawałku połamać całą kostkę, szybko rozpada się po rozpaleniu, mocno śmierdzi podczas palenia na przymkniętym dopływie powietrza, popiół po jednej paczce jest wyraźnie cięższy niż po paczce innych producentów. Kupiłem 60 paczek w Auchan Komorniki po 7 zł i uważam, że zmarnowałem czas i pieniądze (SEKPOL RUF z dostawą wyszedłby niecałe 8 zł dla 60 paczek). Zamierzam złożyć reklamację u producenta i w Auchan, żeby następnym razem sprawdzili zanim wystawią to na sklep. Ogólnie jest to oszustwo w mojej ocenie i znajoma radczyni zachęca mnie do wizyty u rzecznika praw konsumenta.

    Na następny sezon zamówię bezpośrednio w SEKPOL (lub kupię w Bricomanie jeśli cenowo będzie ok, chociaż ich polityka cenowa na to nie wskazuje) albo w opisywanej tu DUDA, której recenzja dała mi do myślenia.

    Pzdr. Robert Kaczmarek

    OdpowiedzUsuń