Ten wpis został przeniesiony na mój nowy blog, który znajduje się pod adresem:
Każde mieszkanie, dom, biuro czy dowolne inne pomieszczenie w którym przebywają ludzie musi mieć wentylację. Jej zadaniem jest usunięcie z pomieszczeń wydychanego przez ludzi dwutlenku węgla a dostarczenie świeżego tlenu. Najprostszą metodą wentylacji jest otworzenie okien. O ile w porze wiosenno-letniej nie jest to problem o tyle w jesienno-zimowe dni otwarte okno co prawda dostarczy nam świeżego powietrza, ale również wychłodzi pomieszczenie. A to oczywista strata ciepła, za którą trzeba będzie zapłacić.
Jak było do tej pory?
W domach jedno i wielorodzinnych od dawien dawna stosowało się i stosuje wentylację grawitacyjną. Najczęściej w granicy pomieszczeń budowało się kominy wentylacyjne, przez które kanałami wentylacyjnymi zużyte, ogrzane powietrze ulatuje do atmosfery, a zimne, świeże powietrze dostaje się do domu przez nieszczelności w otworach okiennych, drzwiowych oraz przez specjalnie montowane w ramach okiennych nawiewniki. Działanie wentylacji mechanicznej jest podobne do otwartego okna. Nie mamy żadnej kontroli nad procesem wymiany powietrza, tracimy dużo energii którą wykorzystaliśmy do ogrzania powietrza w wentylowanym pomieszczeniu a świeże, chłodne powietrze wychładza nam pomieszczenie. A poza tym musimy budować kominy wentylacyjne, które nie mało kosztują, zabierają cenną powierzchnie użytkową domu, są „dziurami w dachu” które nie raz są miejscem przecieków a sama wentylacja działa w zasadzie tylko zimą, kiedy różnica temperatur w domu i na zewnątrz budynku jest dość duża. Im ta różnica jest mniejsza, tym działanie wentylacji mniej skuteczne. Latem wentylacja mechaniczna nie działa. A kiedy wentylacja nie działa to czujemy się senni, zmęczeni, otępieni. W skrajnych przypadkach możemy nawet stracić przytomność.
Jedyny właściwy kierunek.
Każdy dom, który chce być energooszczędny lub pasywny nie powinien być wyposażony w system wentylacji grawitacyjnej. Straty ciepła, które generuje ten typ wentylacji są nie do zaakceptowania.
Nowoczesne, energooszczędne budownictwo wykorzystuje wentylację mechaniczną. Ja też w swoim domu mam zamontowaną wentylację mechaniczną wywiewno-nawiewną z rekuperatorem czyli z odzyskiem ciepła. Na taki rodzaj wentylacji zdecydowałem się już na etapie projektowania domu dlatego, że:
- od początku chciałem mieć dom energooszczędny więc wentylacja grawitacyjna nie wchodziła w grę
- chciałem, żeby wentylacja działała cały rok a nie tylko zimą
- chciałem mieć w domu świeże i czyste powietrze, które zapewnia mi rekuperator z filtrami
- dzięki odzyskowi ciepła z wywiewanego powietrza, koszty ogrzewania są znacznie obniżone (podobno nawet o 50%)
- zaprojektowanie instalacji na etapie projektu domu pozwoliło na poprowadzenie kanałów wentylacyjnych nad stropem, w niewidocznym miejscu
- odpowiedni system sterowania pozwala mi na zaprogramowanie planu wentylacji w domu w cyklu tygodniowym
- dodatkowy tryb przewietrzania domu pozwala na wymianę całego powietrza w budynku w ciągu około 30 minut. Np. po smażeniu, kąpieli czy w przypadku jakiegoś rodzinnego przyjęcia cały czas oddychamy świeżym powietrzem.
- dzięki wentylacji mechanicznej nie musiałem budować dwóch kominów wentylacyjnych. Oszczędziłem czas a koszt instalacji nie były wcale takie wysokie.
- możliwość sterowania wywiewem i nawiewem niezależnie pozwala mi na wytworzenie w domu nadciśnienia, co w chwili otwarcia drzwi kominka w którym się pali sprawia, że dym z kominka nie wydostaje się z komory spalania do salonu tylko jest wypychany w komin
- dzięki zautomatyzowaniu wentylacji mamy kontrolę nad procesem wymiany powietrza w domu, możemy nim swobodnie sterować i mieć w domu zawsze świeże i ogrzane powietrze w zależności od potrzeb
- wentylacja mechaniczna to brak przeciągów. W przypadku wentylacji grawitacyjnej przeciągi czasem się zdarzają i drzwi same się zamykają.
- dzięki anemostatowi w każdym pomieszczeniu świeże powietrze dociera do każdego zakamarka. W przypadku wentylacji grawitacyjnej wymiana powietrza nie zawsze docierała w każde miejsce.
- dzięki wentylacji mechanicznej nie mam zaparowanych okien. Nawet w łazience po kąpieli ani okno ani lustro nie są zaparowane.
- brak grzyba na ścianach w łazience. Wentylacja mechaniczna działa cały rok i usuwa wilgotne powietrze z łazienek, kuchni, holi. Wentylacja grawitacyjna nie działa latem i wtedy bardzo często w łazienkach wyrasta piękny grzyb w narożnikach ścian
- wentylacja mechaniczna najlepiej działa przy zamkniętych oknach. Wtedy w domu mamy cicho i oddychamy świeżym i czystym powietrzem
- dzięki zastosowaniu filtrów, wiosną, podczas pylenia traw, kwiatów, drzew nawet alergicy w domu z wentylacją mechaniczną mogą oddychać swobodnie bez ciągłego kichania i łzawienia, bo większość pyłków i alergenów zostaje w filtrach
- wentylacja przez otwarte okna to wpuszczanie do domu dymu, kurzu, pyłków, sadzy, brzydkich zapachów, bakterii i wirusów. W przypadku wentylacji mechanicznej znaczna część tych paskudztw zostaje na wkładach filtrujących i nie trafia do naszych organizmów.
- latem, jeśli nie będziemy otwierać okien a korzystać z wentylacji mechanicznej, to nie będziemy musieli męczyć się z muchami, komarami, ćmami i wszystkim tym latającym paskudztwem, które nie daje nam spać, zostawia wszędzie swoje „ślady” i potrafi boleśnie nas ukąsić.
- masz gaz w domu? Wentylacja mechaniczna działa cały czas. W przypadku jakiejś awarii lub nieszczelności instalacji w domu nie będziemy mieli zbyt wysokiego stężenia gazu czy tlenku węgla w budynku, bo jego część zostanie usunięta przez wentylatory wentylacji.
- dla najtwardszych eko-mieszkańców wentylacja mechaniczna pozwoli na montaż okien które się nie otwierają. Wtedy koszt stolarki okiennej będzie niższy.
- instalację wentylacji mechanicznej możemy rozbudować o gruntowy lub glikolowy wymiennik ciepła, o urządzenie jonizujące bądź chłodzące powietrze. Dzięki temu możemy mieć optymalną i najlepszą dla nas temperaturę powietrza w domu przez cały rok.
- wyjeżdżasz na wakacje? Nie musisz już zostawiać rodzinie klucza żeby wietrzyli Ci mieszkanie. Odpowiednio zaprogramowana wentylacja mechaniczna bez problemu sobie z tym poradzi.
- jest lato, za oknami dywizje komarów czyhają na krwiodawcę. Jest upał. Otworzysz okno, dasz sobie upuścić krwi komarom. Nie otworzysz, nie zaśniesz bo będzie ci gorąco. A jak masz wentylację mechaniczną to zamykasz okna, włączasz rekuperator na najwyższy bieg i w domu masz przyjemnie chłodno, a żaden komar cię nie ugryzie, bo nie dostanie się do wewnątrz.
Jak widzisz, mój drogi czytelniku, wentylacja mechaniczna z rekuperacją ma bardzo dużo plusów. A czy ma jakieś minusy? Jak wszystko, ma, a są to:
- zużycie energii elektrycznej która napędza wentylatory. Średnio jest to 45W. Na dobę rekuperator pracujący ciągle na drugim biegu zużyje 1 kWh energii elektrycznej co będzie nas kosztować około 0,40 zł. W moim domu rekuperator włącza się na drugi bieg tylko na 3 godziny a w pozostałe 21 godzin pracuje na biegu zerowym bądź pierwszym. Dzięki temu koszty jego pracy są minimalne.
- koszt filtrów i przeglądów serwisowych. To raz w roku około 500 zł. To tak jak roczny koszt przeglądu samochodu. Więcej zyskamy na kosztach ogrzewania.
- anemostaty w suficie. To bardziej plus jak minus, bo każdy kto odwiedza nas w domu pyta się, co to za wentylatory mamy w suficie no i jest temat do rozmowy.
- przy pracy wentylacji na 2 lub 3 biegu słychać w domu delikatny szum. To znów można traktować na plus, bo ten szum pomaga w szybszym zasypianiu.
Kilka słów podsumowania.
Jak wynika z powyższych rozważań, wentylacja mechaniczna ma znacznie więcej zalet jak wad. Ja w naszym domu zainstalowałem wentylację mechaniczną i nie żałuję. Niby nie kosztowała mało, ale część tych kosztów przeniosłem rezygnując z dwóch kominów. Pozwoliło to na spore oszczędności. A świeże powietrze w domu, oszczędności na ogrzewaniu i pełna kontrola nad procesem wymiany powietrza w domu w ciągu całego roku to bezcenne atuty, z których codziennie korzystam. A jak ktoś patrzy na nasz dom, to mówi, że czegoś mu brakuje. I ma rację, brakuje wystających z dachu kominów. Wentylacja mechaniczna to przyszłość, polecam ją każdemu, kto planuje lub rozpoczyna budowę domu. Początkowo zainwestowane środki szybko się zwrócą a komfort życia w domu w którym oddycha się świeżym i czystym powietrzem jest bezcenny.
Masz swoje zdanie na temat wentylacji mechanicznej? Zostaw go w komentarzu pod tym postem. Pomóż innym podjąć właściwą decyzję.
Jeśli chcesz w swoim domu zamontować wentylację mechaniczną, to mogę polecić firmę, która w moim domu montowała wszystko od a do z. Ty będzie miał fachowo wykonaną instalację a ja w zamian za polecenie twojej osoby dostanę gratis komplet filtrów do rekuperatora. Napisz do mnie, a ja zajmę się resztą.
W moim domu obecny jest rekuperator i jestem bardzo zadowolony z tego faktu. Wysokość Naszych rachunków za prąd znacznie się obniżyła.
OdpowiedzUsuńBardzo przydatny i profesjonalnie napisany artykuł. Przyda mi się bardzo szczególnie że właśnie montuję wentylację w moim nowo wybudowanym domu. Czekam na więcej wpisów.
OdpowiedzUsuńWitam
UsuńWięcej informacji można znaleźć na moim drugim blogu
http://www.sprawdzonewpraktyce.pl/?s=wentylacja
Pomimo minusów, wentylacja mechaniczna z rekuperacją to wciąż jedno z najefektywniejszych rozwiązań wentylacyjnych.
OdpowiedzUsuńRekuperator to droga, ale za to "zdrowa" i opłacalna inwestycja. Jak tylko odłożę trochę piniędzy, to będzie pierwsza rzecz, za którą się zabiorę.
OdpowiedzUsuń