Ten wpis został poprawiony i przeniesiony na mój nowy blog. Jego najnowsza wersja znajduje się obecnie pod adresem:
Tradycyjna wentylacja grawitacyjna działa poprawnie tylko zimą i może wiosną i jesienią. Latem nie działa praktycznie wcale. Brak różnicy temperatur, brak różnicy ciśnień sprawia, że przy zamkniętych oknach, latem, zużyte powietrze nie jest wymieniane na świeże i w pomieszczeniach panuje zaduch.
![]() |
Rekuperator AERIS 350 |
Wentylacja mechaniczna działa cały czas, kiedy tylko zasilane są wentylatory w rekuperatorze. Dzięki temu w domu, przy zamkniętych oknach mam cały czas świeże i czyste powietrze. Latem nie muszę otwierać okien, nie wpuszczam krwiopijców i w nocy śpię spokojnie, bez bzyczących komarów nad uszami, w chłodnym pokoju. Dodatkowo w rekuperatorze mam filtry, które sprawiają, że do domu trafia oczyszczone powietrze, bez kurzu, pyłu, sadzy i wszelkiej maści zanieczyszczeń, które mogą wpaść do domu przez uchylone okna. Dzięki temu nie muszę zbyt często malować ścian.
Ale ten komfort ma również swoją cenę. Po pierwsze, za instalację wentylacji mechanicznej trzeba trochę zapłacić. W koszt ten wlicza się cenę rekuperatora, kanałów wentylacyjnych, montażu i uruchomienia całej instalacji. Sporo zależy również od sposobu sterowania całą instalacją. Można wybrać najtańszą wersję, z pokrętłem, którym załączamy kolejne "biegi" wentylatorów, a można, tak jak u mnie, zainwestować w sterowanie LUXE, z dotykowym panelem, nastawianiem temperatury wewnętrznej i wskazaniami temperatur w domu i na wlocie do rekuperatora, możliwością sterowania każdym wentylatorem z osobna, programowaniem pracy instalacji w cyklu tygodniowym itp. Wszystko tak na prawdę zależy od naszego chciejstwa i zasobności portfela.
Kolejne koszty to eksploatacja instalacji wentylacji mechanicznej. W rekuperatorze zamontowane są wentylatory, które wywiewają zużyte powietrze z domu i nawiewają do niego świeże. Sterownik pozwala na sterowanie prędkością tych wentylatorów, co ma wpływ na szybkość wymiany powietrza w pomieszczeniach. Ale ma to również swoją cenę. Im szybciej kręcą się łopatki wentylatora, tym więcej energii jest potrzebne do jego zasilania a tym samym koszt eksploatacji instalacji jest wyższy.