niedziela, 29 września 2013

Drewno Się Nie Pali !


Ten wpis został poprawiony i przeniesiony na nowy blog. Znajduje się obecnie pod adresem:


Czyli o tym co się dzieje w kominku po zapaleniu rozpałki.

Każdy kto ma kominek wie, że żeby mieć z niego pożytek, trzeba w nim palić. Pomijając wyjątki, które palą w kominku śmieci i tym podobne dziadostwa, większość pali w kominku drewnem. Czy to w postaci drewnianych szczap, czy też w postaci brykietu, drewno to drewno. No chyba, że ktoś pali w kominku węglem, to szczerze współczuję. Wtedy w salonie mamy kotłownię, na ścianach pełno czarnego nalotu a kominek cały zapaskudzony węglem i sadzą.

Pozostańmy w gronie zdecydowanej większości, która pali w kominku drewnem i/lub brykietem.

Czy wiecie, jak pali się drewno? Czy ono w ogóle się pali? Dlaczego brykiet bardziej się żarzy niż pali a drewno odwrotnie?

Drewno się nie pali, ono się zgazowuje.
Dla takich widoków decydujemy się na kominek.

Drewno to surowiec w 100 % naturalny i odnawialny, w porównaniu np. do węgla czy gazu, którego zasoby naturalne kurczą się z dnia na dzień. Drewnem pali się odkąd nasi przodkowie odkryli ogień, jest to surowiec czysty i ekologiczny. Popiół pozostały po prawidłowym procesie spalania drewna to sole i składniki mineralne, które drzewo pobierało z gleby w okresie wzrostu. Popiół z kominka w którym paliło się drewnem można z powodzeniem wsypywać do kompostownika lub po prostu rozsypać po łące czy trawniku. Stanowi on doskonały nawóz.

Życie drewna zaczyna się w momencie, kiedy małe nasionko wpadnie w wilgotną glebę i ukorzeni się. Wtedy z nasiona zaczyna rosnąć drzewo, które może urosnąć, po kilkudziesięciu lub kilkuset latach do potężnych rozmiarów.

Drewno się nie pali, ono się zgazowuje.
Kiedyś z tego będzie drewno do kominka


Często jednak po kilkunastu lub kilkudziesięciu latach przychodzi taka menda, człowiek, i ścina spokojnie rosnące drzewo. Potem obcina gałęzie, tnie drzewo na kawałki i zabiera do tartaku lub do składu drewna. Tam drewniane kłody są cięte na mniejsze kawałki, rąbane i układane w stosy. Nierzadko też stosy pociętego, porąbanego drewna spotkać można w ogrodach domów prywatnych. Są one ułożone w specjalnie do tego przygotowanych drewutniach.

Piękna drewutnia
Piękna drewutnia



W tym momencie, czyli w chwili ułożenia mokrego, porąbanego drewna w stosy zaczyna się proces spalania drewna. Zaczyna się bowiem pierwszy etap, czyli suszenie drewna. Owszem, można palić mokrym drewnem, ale wtedy w kominie mamy pełno wody, efektywność energetyczna drewna jest mizerna a kominem czy też piec mamy zapaskudzony sadzą i wilgocią a podczas spalania wydziela się czad a nie dym.

Aby wycisnąć z drewna jak najwięcej, musimy go dobrze wysuszyć. Optymalna wilgotność drewna to wartość poniżej 10 %, ale to można uzyskać tylko w suszarni, co jest nieosiągalne w domowych warunkach. Najczęściej drewno suszone jest na zewnątrz, w drewutni lub przykrytych stosach. Wtedy po około dwóch latach suszenia możemy zejść z wilgotnością drewna do kilkunastu procent.

Kolejny krok to załadowanie tak wysuszonego drewna do kominka. Aby rozpalić ogień należy podłożyć w kominku ogień. Wykorzystujemy do tego drobne suche kawałki drewna i papier lub podpałkę do grilla. I tutaj zaczyna się najlepsze.

Normalne palenie w kominku


Podpałka rozpala się, podnosząc temperaturę wokół podpałki do temperatury około 100°Celsjusza. Powoduje to odparowanie pozostałej w drewnie wody i całkowite osuszenie drewnianych kawałków.  

Dalsze zwiększanie temperatury powoduje przejście procesu do drugiej fazy procesu spalania. Jest to faza odgazowania, zachodząca w temperaturze około 100°C - 150°C : następuje popękanie i odgazowanie substancji zawartych w drewnie oraz rozkład termalny drewna oraz rozpoczyna się produkcja gazów z których składa się drewno. Tak, tak, drewno w 80 % składa się z fazy lotnej, a w 20% z fazy stałej.

Kiedy temperatura wzrośnie powyżej 200° C następuje zapłon gazów i emisja ciepła. Wtedy rozpoczyna się proces spalania się gazów, które widzimy jako płomień i wydaje nam się, że drewno się pali. A tak właściwie to palą się gazy, na które rozpada się drewno pod wpływem wysokiej temperatury.

Aby w ogóle mówić o procesie spalania, muszą być spełnione trzy warunki. Musi być materiał palny, musi być dopływ powietrza i musi być źródło ognia.









Materiał palny jest, źródło ognia jest, ale czy jest dopływ powietrza?


Podczas rozpalania zazwyczaj dopływ powietrza mamy ustawiony na maksimum. Wtedy ogień rozpala się, ale mało efektywnie, po mamy nadmiar tlenu, który ochładza kominek i palące się drewno, co obniża temperaturę i spowalnia emisję gazów z drewna. Logicznie myśląc, zaraz po tym, jak drobne kawałki drewna rozpalą się, należy nieco przymknąć szyber, żeby ograniczyć zbyt duży dopływ powietrza. Najlepiej żeby powietrza dopływało tyle, ile jest potrzebne do procesu spalania. Nie mniej, bo proces spalania nie jest pełny, ani też nie za dużo, bo proces spalania jest zbyt gwałtowny a kominek niepotrzebnie się wychładza.

Jak już całe drewno w kominku odgazuje a gazy powstałe w tym procesie wypalą się, następuje kolejna faza spalania, czyli faza ostatecznego spalania. Wtedy w kominku nie ma już drewna tylko węgiel drzewny, który spala się wolno, bez płomienia, a podczas palenia ma kolor biały.

To samo zjawisko zachodzi w grillu, w który palimy węglem drzewnym. Mało ognia, dużo ciepła.



Płonące drewno
Płonące drewno



Po wygaśnięciu ognia w kominku i właściwym spaleni się drewna, w kominku powinna pozostać niewielka ilość drobnego popiołu. Jeśli pozostały tam kawałki drewna oznacza, że proces spalania nie do końca przebiegał prawidłowo.

Aby tak się stało, należy do komory spalania dostarczać odpowiednie ilości powietrza. A ile to jest? To już każdy musi sam poeksperymentować z własnym kominkiem. Ja już wiem jaki dopływ powietrza zapewnia najbardziej efektywne spalanie drewna i brykietu w moim kominku. U mnie jest to przymknięcie szybra czyli dopływu powietrza o około 2/3, ale każdy kominek jest inny. Co ważne, jak proces spalania drewna przebiega najbardziej efektywnie, szyba w kominku nie brudzi się wcale albo niewiele. W innym przypadku, szczególnie kiedy mamy zbyt mały dopływ powietrza, szyba kominka na pewno zajdzie sadzą i smołą. A co gorsza, jak mamy nieszczelny kominek, to do pomieszczenia może przedostawać się cichy zabójca czyli CZAD!.

Sterowanie dopływem powietrza do kominka
Sterowanie dopływem powietrza do kominka


Chcesz palić w kominku, nie możesz zrobić z niego wędzarnika. W kominku musi się palić ogień.

Aby proces spalania przebiegał prawidłowo, drewno w kominku musi być poprawnie ułożone.
Nie może to być zbyt ścisłe ułożenie drewna, bo nie wszędzie będzie dopływało powietrze i proces spalania nie będzie efektywny. Między kawałkami drewna musi być wolna przestrzeń.

Podsumowując, proces spalania drewna zaczyna się już w drewutni od wstępnego suszenia drewna. Potem następuje całkowite osuszenie drewna w komorze spalania. Później drewno zmienia się w gaz, który się pali. Dla oka ludzkiego spalanie się gazu wygląda jakby to kłody drewna się paliły, a tak nie jest. Później większe kawałki drewna zmieniają się w węgiel drzewny, który się żarzy emitując mało ognia a dużo ciepła. Na końcu popiół wynosimy do kubła na śmieci lub do kompostownika.


UWAGA! 



Na popiół powinniśmy mieć koniecznie metalowy pojemnik, najlepiej wiaderko. Plastikowe wiaderko nie nadaje się. Nawet jeśli wydaje nam się, że popiół już wygasł, pośród kawałków drewna mogą znaleźć się kawałki drewna, które wciąż będą się palić. Przełożenie popiołu do plastikowego wiaderka i wyniesienie go np. do garażu czy piwnicy może spowodować zapalenie się wiaderka, a później nawet i domu. Bezpiecznie jest przełożyć popiół do metalowego wiaderka, wynieść go na zewnątrz w bezpieczne miejsce i zalać wodą lub zasypać śniegiem. 

Ja kiedyś przełożyłem popiół do plastikowego wiaderka i o mało nie puściłem domu z dymem. Zobacz, co się stało >>> Wypalone wiaderko na popiół.


Trochę to skomplikowane, ale opis procesu spalania drewna wiele wyjaśnia i pomaga w „sterowaniu” kominkiem a właściwie to procesem spalania w kominku w taki sposób, żeby był on najbardziej efektywny.









On Właśnie Tak To Robi - Brykiet Z OBI


Po produktach w Leroy Merlin i Castoramy przyszedł czas na brykiet z OBI. Kiedy piszę ten post, trwa właśnie promocja brykietu w OBI i ma on bardzo atrakcyjną, jak na obecną chwilę cenę, 6,99 zł. Poniższe zdjęcie z gazetki zawiera cenę z sierpnia. Jak widać, im bliżej zimy, tym taniej.

W markecie brykiet opisany jest jako brykiet sosnowy. W gazetce natomiast brykiet przedstawiony jest jako paliwo z trocin drzew mieszanych. Komu wierzyć? Moim zdaniem tak na prawdę nie wiemy, z czego zrobiony jest brykiet który kupujemy, chyba, że stoimy przy brykieciarce i jak tylko brykiet się zrobi, pakujemy go do samochodu i przewozimy do własnej kotłowni.

Brykiet RUF z OBI
Brykiet RUF z OBI

Atrakcyjna cena sprawiła, że kupiłem kilkanaście opakowań tego brykietu.

Pakowany jest on w dość luźno w grube foliowe worki. Sporo miejsca w worku sprawia, że kostki mogą swobodnie obijać się o siebie i kruszyć. Zawartość worka do 12 kostek, czyli prawdopodobnie 10 kg brykietu,

Duży minus to fakt, że na ani na, ani w opakowaniu nie znajdziemy absolutnie żadnej informacji dotyczącej brykietu. Nie wiadomo kto go produkuje, z czego jest zrobiony, jakie są jego podstawowe parametry takie jak wilgotność, zawartość popiołu, skład, ile kilogramów brykietu jest w jednej paczce itp..

Brykiet RUF z OBI
Brykiet RUF z OBI

Mimo tego w opakowaniu nie ma zbyt wielu trocin, co świadczy o dobrym sprasowaniu kostek. Fakt ten potwierdza się po wzięciu kostki do ręki. Jest ona twarda, zbita, dobrze sprasowana, nie kruszy się przy próbie jej przełamania. Jeśli przyjrzysz się kostkom zauważysz, że zrobione są z bardzo drobnych trocin, mógłbym nawet powiedzieć, że z dodatkiem trocin, czy mówiąc dosadniej, pyłu spod szlifierki do drewna. Czyżby w jakimś zakładzie stolarskim nic się nie marnowało?

Brykiet RUF z OBI
Brykiet RUF z OBI


Brykiet RUF z OBI
Brykiet RUF z OBI

Brykiet RUF z OBI
Brykiet RUF z OBI

Cechą charakterystyczną tych kostek są dwa kółka, znajdujące się na jednej stronie kostek. Czyżby to jakiś znak rozpoznawczy producenta?

Brykiet ma atrakcyjną cenę, dobrze wygląda, a jak się pali?

W kominku ułożyłem całą paczkę brykietu, czyli 12 kostek. Pod środkowe kostki włożyłem kilka małych kawałków drewna i jedną kostkę podpałki do grilla.

Brykiet RUF z OBI w kominku, gotowy do grzania
Brykiet RUF z OBI w kominku, gotowy do grzania

Brykiet RUF z OBI w kominku, gotowy do grzania
Brykiet RUF z OBI w kominku, gotowy do grzania


Wieczorem, kiedy zrobiło się chłodniej, wystarczyło podpalić podpałkę. Reszta zajęła się sama.

Brykiet RUF z OBI w kominku
Brykiet RUF z OBI w kominku

Brykiet szybko i ładnie się rozpalił. Środkowe kostki szybko zajęły się ogniem i po około 20-30 minutach dopływ powietrza do kominka został przymknięty, tak, żeby brykiet mógł się palić mniejszym płomieniem, ale za to dającym dużo ciepła żarem.

Brykiet RUF z OBI w kominku płonie aż miło
Brykiet RUF z OBI w kominku płonie aż miło

Brykiet RUF z OBI w kominku płonie aż miło
Brykiet RUF z OBI w kominku płonie aż miło





Brykiet RUF z OBI w kominku płonie aż miło
Brykiet RUF z OBI w kominku płonie aż miło

Po zmniejszeniu dopływu powietrza do "wartości optymalnej", czyli takiej gdzie maksymalnie wykorzystujemy moc kominka, brykiet palił się już mniejszym ogniem, ale dawał więcej ciepła, czyli żarzył się aż miło.

Brykiet RUF z OBI w kominku płonie aż miło
Brykiet RUF z OBI w kominku płonie aż miło

Przez cały czas, kiedy płomienie w kominku radośnie tańczyły, obserwowałem kostki brykietu. Mimo spalania się paliwa i upływającego czasu, kostki zachowywały swój kształt, nie rozpadały się, nie łamały. Co prawda zmniejszał się ich rozmiar, ale kształt pozostawał bez zmian.

Brykiet RUF z OBI w kominku
Brykiet RUF z OBI w kominku 

Brykiet RUF z OBI w kominku
Brykiet RUF z OBI w kominku 

Brykiet drzewny RUF z OBI w kominku
Brykiet RUF z OBI w kominku 

Brykiet drzewny RUF z OBI w kominku
Brykiet drzewny RUF z OBI w kominku 

Ułożenie brykietu takie jak na moich zdjęciach sprawiło, że ogień "przechodził" z jednej strony na drugą i w kominku cały czas było ciepło i kolorowo od tańczących płomieni.

Brykiet drzewny RUF z OBI w kominku
Brykiet drzewny RUF z OBI w kominku 

Brykiet drzewny RUF z OBI w kominku
Brykiet drzewny RUF z OBI w kominku 

Brykiet drzewny RUF z OBI w kominku
Brykiet drzewny RUF z OBI w kominku 

Nawet po upływie dwóch a nawet trzech godzin kostki brykietu z OBI w dalszym ciągu przypominały kostki. Co prawda nie były już koloru drewna a bardziej węgla, ale były to kostki. A to dobrze świadczy o brykiecie i sposobie jego produkcji.

Brykiet drzewny RUF z OBI w kominku
Brykiet drzewny RUF z OBI w kominku 

Brykiet kominkowy RUF z OBI w kominku
Brykiet drzewny RUF z OBI w kominku 

Brykiet kominkowy RUF z OBI w kominku
Brykiet kominkowy RUF z OBI w kominku 

Ogień płonął w kominku załadowanym jedną paczką brykietu przez około 3,5 godziny, później jeszcze przez około 30 minut z kominka biło mocne, wyraźnie odczuwalne ciepło. 

Brykiet zapewne palił się jeszcze dłużej, ale nie było to już tak wyraźnie odczuwalne. 

Następnego dnia po sprawdzeniu zawartości kominka okazało się, że brykiet dopalił się do końca i kostek już nie ma. 

Brykiet kominkowy RUF z OBI w kominku
Brykiet kominkowy RUF z OBI w kominku 

Pozostał po nich popiół w kolorze szarym. Na zdjęciu powyżej widać również żółtą kostkę popiołu. Jest to pozostałość po kostce brykietu z węgla brunatnego, którą wrzuciłem dla sprawdzenia, czy to w ogóle się pali. Test tego brykietu i jego opis to materiał na kolejny post.

Niestety, jak na jedną paczkę brykietu, to popiołu jest zdecydowanie za dużo. Gdyby ten popiół zamienił się z ciepło, byłoby go o wiele więcej.

Podsumowując, brykiet z OBI w cenie 6,99 zł wydaje się dość atrakcyjną ofertą. Na plus możemy zaliczyć dość szybkie i łatwe rozpalanie oraz długie i wydaje palenie się samego brykietu. Niestety minusami są: brak jakiejkolwiek informacji na temat producenta i cech brykietu, nieścisłość w opisie produktu w sklepie i w gazetce oraz zbyt duża ilość popiołu pozostała po spaleniu brykietu. 

Czy kupować ten brykiet? Ja kupiłem kilkanaście paczek i na tym poprzestanę, poszukam, może uda mi się znaleźć produkt, który równie dobrze się pali a nie pozostawia po sobie tyle popiołu. A mam jeszcze kilka rodzajów brykietu do sprawdzenia, więc jest spora szansa, że się uda.












czwartek, 26 września 2013

Poszukiwanie Klimatu Czyli Czysta Szyba Kominka

Ten wpis został poprawiony i znajduje się na moim nowym blogu, pod adresem:




Jak poprawnie przeprowadzić codzienne mycie kominka.



Kominek to niepowtarzalny klimat w domu. Daje ciepło, wprowadza miły nastrój, ogrzewa płomieniami i pieści romantycznym nastrojem.

Aby wszystkie te zalety kominka zostały wykorzystane, szyba kominka musi być czysta. Wtedy widać płomienie i wiesz że masz kominek a nie kocioł grzewczy w domu.

Ci, którzy palą w kominku codziennie wiedzą, że szyba lubi się brudzić. Powodów jest kilka.

Palenie śmieciami, palenie mokrym drewnem, zbyt mocne przyduszenie ognia przez przymknięcie szybra, zapchany komin, niewłaściwy dobór komina do kominka, zły ciąg kominowy.

Brudna szyba kominka zabija urok płonącego ognia.
Brudna szyba kominka zabija urok płonącego ognia.

Brudna szyba kominka zabija urok płonącego ognia.

                                               Brudna szyba po zbyt dużym przymknięciu dopływu powietrza do kominka.


Brudna szyba kominka zabija urok płonącego ognia.


To tylko niektóre z powodów szybkiego zabrudzenia się szyby. Czasem ciężko jest dopilnować, żeby szyba się nie zabrudziła. Jak już się zabrudzi, to trzeba ją umyć. I to czym prędzej.

Mycie szyby to prawie codzienny obowiązek, jeśli kominek nocą wygasa. Rano, przed ponownym rozpaleniem kominka należy umyć szybę. W przeciwnym razie może zdarzyć się tak, że sadza, smoła, brud przyklei się do szyby tak mocno, że nie będzie można już tego usunąć i jedynym ratunkiem będzie wymiana szyby lub całych drzwiczek.

Mycie kominka można rozpocząć jak kominek całkowicie wystygnie. Mycie gorącej lub nawet ciepłej szyby może skończyć się jej pęknięciem. Zbyt duży szok termiczny dla szyby.

Mój sposób na mycie kominka jest bardzo prosty.

Przed myciem zawsze przygotowuję sobie potrzebne rzeczy takie jak, papierowe ręczniki, płyn do mycia szyb, pianka do mycia kominka, folia lub karton, pojemnik na brudne ręczniki, rękawiczki.

Środki do skutecznego i sprawnego umycia szyby kominka
Pierwsza pomoc w myciu szyby kominkowej.


Środki do skutecznego i sprawnego umycia szyby kominka
Do mycia kominka polecam jednorazowe ręczniki papierowe. 

Środki do skutecznego i sprawnego umycia szyby kominka
Do mycia kominka polecam rękawiczki jednorazowe. Zakładamy, myjemy, wyrzucamy i po kłopocie.

Kominek należy myć w rękawiczkach, bo sadza i smoła pozostają na długi czas na rękach, a to że się ubrudzimy jest niemal pewne.

W marketach można kupić wiele specyfików do mycia kominków. Ja przetestowałem już płyn do mycia kominków i piankę do mycia kominków. Polecam piankę, bo wcale lub wolniej spływa po szybie, lepiej rozpuszcza cały ten syf na szybie i nie brudzi tyle wokół kominka.

Pianka do mycia szyby kominka
Specjalna pianka do mycia kominków. Do kupienia w każdym większym markecie budowlanym na dziale z kominkami lub ze środkami do czyszczenia "wszystkiego"

Mycie rozpoczynam od podłożenia pod kominek kawałka kartonu lub folii. Zapobiega to brudzeniu obudowy kominka i podłogi przez nasze specyfiki do mycia kominka.


Mycie szyby kominka krok po kroku
Pierwsza wersja podkładki, która jednak okazała się za mała


Mycie szyby kominka krok po kroku
Podkładka wersja druga, jak na razie ostateczna

Drzwiczki w moim kominku same się zamykają, więc dla wygody blokuję je pogrzebaczem, wkładając jeden koniec w otwór w który wchodzi zamknięcie drzwiczek a drugi koniec wkładam w róg drzwiczek.

Jest to dość ryzykowne ponieważ mocniejsze dociśnięcie drzwiczek może stłuc szybę, ale ja wolę ryzykować niż wkurzać się że drzwiczki same się zamykają.


Mycie szyby kominka krok po kroku

Pomocna w myciu "pogrzebaczowa" blokada drzwiczek.

Mycie szyby kominka krok po kroku

Pierwszy krok to kilkukrotne psiknięcie na szybę płynem do mycia okien i zmycie okopcenia szyby. Potem psikam specjalną pianką do mycia kominków po zabrudzonej szybie. Nie polecam psikać zbyt mocno, bo cały kominek i podłoga będzie zalana. Piankę nakładamy na górę szyby, bo powinna ona spłynąć w dół, rozpuszczając cały brud.

Jeśli po pierwszym przetarciu nie cały brud się rozpuści, należy na pozostałe brudne miejsca ponownie nałożyć piankę do czyszczenia szyb kominkowych i chwilę poczekać. Brud powinien się rozpuścić.








Pierwsze kilka "psików" proponuję wykonać do kominka, gdyż zamiast piany poleci nam woda. Dopiero po kilku psikach z dyszy wydobywa się pianka.

Jak pianka spłynie na dół szyby zaczynam wycieranie szyby z brudu, zaczynając od dołu, zbierając najpierw piankę z ramki. W ten sposób zapobiegam kapaniu syfu na podłogę.

Mycie szyby kominka krok po kroku
Pianka musi spłynąć w dół szyby i rozpuścić brud...

Mycie szyby kominka krok po kroku
... który następnie wycieramy papierowymi ręcznikami.


Jak już cały brud się rozpuści i zostanie wytarty ręcznikami papierowymi, psikam po szybie płynem do mycia szyb. Pozwala to na dokładne domycie szyby.

Po zakończonej operacji mycia szyby mamy zapaćkaną podkładkę na podłodze...

Mycie szyby kominka krok po kroku
Gdyby nie podkładka, podłoga byłaby cała zabrudzona.

... ale za to krystalicznie czystą szybę. A o to nam przecież chodziło.

Mycie szyby kominka krok po kroku
Czysta szyba kominka, po rozpaleniu, odpowiedni klimat

Cała operacja mycia i pielęgnacji kominka zajęła mi około 5 minut. Po tej operacji mamy kilka zabrudzonych papierowych ręczników ale za to znów możemy się cieszyć pięknem tańczącego w kominku ognia. 

Pianka do mycia kominków kosztuje około 30 złotych, ale dla mnie starcza przynajmniej na 2-3 miesiące codziennego mycia. Płyn do mycia okien to groszowe sprawy. Jak się nam skończy, możemy do butelki wlać czystej wody. Też pomoże nam to w domyciu szyby. 

Na uciążliwe zabrudzenia niektórzy polecają mycie szyby popiołem. Próbowałem, ale efekt i skutek był marny. Nie polecam. 

Zabrudzenia, których nie usunie płyn do mycia kominka z powodzeniem usunąłem skrobakiem do płyt ceramicznych. Szyba nie została porysowana a doczyszczona.

Skrobak do najcięższych zabrudzeń
Skrobak do najcięższych zabrudzeń


Mam nadzieję, że komuś pomogłem w walce z brudną szybą kominkową.









wtorek, 24 września 2013

Syfon Pralkowy

Ten wpis został poprawiony i przeniesiony na mój nowy blog. Znajdziesz go pod adresem:



Przestrzegam i ostrzegam.



Średnio raz na dwa tygodnie nasza pralka firmy Amica wywala na wyświetlaczu błąd E03 czyli problem z odpompowaniem wody.


Pierwszy raz, kiedy on się pojawił przyczyny szukałem w zapchanym filtrze w pralce, ale o dziwo, filtr byl czysty.

Dopiero po sprawdzeniu syfonu, zamontowanego na rurze spustowej, znalazłem przyczynę błędu pralki.

Ja mam zamontowany syfon natynkowy, taki jak na zdjęciu, kupiony w markecie budowlanym.

Syfon pralkowy w całej okazałości
Syfon pralkowy w całej okazałości

Niestety, spośród dwóch rodzajów syfonów, wyglądających z zewnątrz tak samo, wybrałem ten gorszy.

Po odkręceniu nakrętki u góry syfonu dostajemy się do jego wnętrza. Mamy tam sprężynę, oraz plastikowy "tłoczek" z gumowym oringiem  lub kulkę.

Tłoczek w syfonie pralkowym
Tłoczek w syfonie


Ja kupiłem ten z tłoczkiem i to był błąd. Zdecydowanie lepszym wyborem jest syfon z kulką.

Podczas odpompowywania wody przez pralkę, między tłoczek a ścianki syfonu wchodzą różnego rodzaju nitki, paprochy, śmieci i blokują ten tłoczek. W efekcie, pompa pralki nie może go przesunąć w górę i nie może wypompować wody. I mamy problem.


Paprochy z prania w syfonie skutecznie go blokują
Paprochy z prania w syfonie skutecznie go blokują

Paprochy z prania w syfonie skutecznie go blokują
Paprochy z prania w syfonie skutecznie go blokują






Paprochy z prania w syfonie skutecznie go blokują
Paprochy z prania w syfonie skutecznie go blokują

Paprochy z prania w syfonie skutecznie go blokują
Paprochy z prania w syfonie skutecznie go blokują


Trzeba ten syfon rozebrać, wyczyścić i na nowo zamontować. I tak średnio co dwa tygodnie w zależności od ilości prania.


Takie cuda wyciągam z syfonu średnio raz w miesiącu.

Piasek, nitki, włosy, czyli wszystko, co może zablokować tłoczek syfonu
Piasek, nitki, włosy, czyli wszystko, co może zablokować tłoczek syfonu


Syfon z kulką jest lepszym wyborem, bo kulka może podobnie jak tłoczek, przesuwać się w górę i w dół, ale dodatkowo jeszcze okręca się, co pozwala na wypłukiwanie wszystkich paprochów przez wodę. Wiem co piszę, bo znam ludzi, którzy maja syfon z kulka i jeszcze nigdy nie musieli go czyścić, a dużo piorą.

Drogi czytelniku, pamiętaj, jeśli nie chcesz mieć zabawy z czyszczeniem syfonu co jakiś czas, to podczas jego kupowania wybierz ten  z kulką a nie plastikowym tłoczkiem.

Żeby wszystkim żyło się lepiej :-).


Dodane 29.03.2015.

Po prawie dwóch latach nieszczęsny i często blokujący się syfon z tłoczkiem wyzionął ducha. Od ciepłej wody i naporu sprężyny zniszczeniu, a dokładnie przedziurawieniu uległ niebieski kapturek, który trzymany był przez nakrętkę. Podczas wypompowywania wody pralka zalewała łazienkę.

Czyli przy wyborze odpowiedniego zaworu odpływowego do pralki trzeba pamiętać, żeby szukać takiego z kulką i dodatkowo żeby miał górną nakrętkę w jednym kawałku.

Miejsce feralnego elementu zajął już słusznej budowy syfon z kulką, bez żadnej sprężyny, z górną nakrętką w jednym kawałku.

Kupiłem go w PSB Mrówka, za kwotę 9,99 zł, czyli za przysłowiowe kilka złotych.

Nowy syfon pralkowy, z kulką
Nowy syfon pralkowy, z kulką

Nowy syfon pralkowy, z kulką
Nowy syfon pralkowy, z kulką
A jak on działa?

Ano bardzo prosto. Kiedy pralka pracuje, to kulka leży na dnie syfonu i blokuje dostęp "zapachów" z kanalizacji do pralki. Kiedy woda z pralki jest odpompowywana, to ciśnienie wody podnosi kulkę, woda swobodnie odpływa a paprochy nie mają się na czym zatrzymywać, bo nie ma ani sprężyny ani cylindrycznego tłoczka.Prosta, skuteczna i bezawaryjna konstrukcja, która zapobiega przedostawaniu się niechcianych zapachów z kanalizacji do domu. Na reszcie nie będę musiał co miesiąc czyścić syfonu.





Etykiety

3.200 karcher opinie ASI300 barlinek bhp-453 black&decker błąd E03 brudna szyba brykiet brykiet barlinek brykiet Brik brykiet bukowo-dębowy brykiet bukowy brykiet Carrefour brykiet czy drewno brykiet dębowy brykiet drzewny brykiet eco-pal brykiet ECOMAX brykiet EQUATION brykiet Jula brykiet kominkowy brykiet leroy merlin brykiet mega ruf brykiet obi brykiet opinie brykiet PALLAP brykiet pini kay brykiet porównanie brykiet RUF brykiet sek-pol brykiet SEKPOL brykiet testy brykiet walec brykiet węglowy brykiet z Auchan brykiet z Castoramy brykiet z Leroy Merlin brykiet z obi brykiet z praktikera brykiet z trocin brykiet z węgla brykiet z węgla brunatnego budowa domu budowa domu pierwszy krok ciepło ze słońca ciepły dom czad czas palenia drewna czego nie robić przy czyszczeniu kominka czy taryfa nocna się opłaca czym myć szybę kominka czym ogrzewasz dom czym palić w kominku. czym rozpalać w kominku czyszczenie szyby kominka. darmowa energia darmowy brykiet dlaczego brykiet długie palenie w kominku dobry brykiet dom drewniany dom parterowy dom z drewna domek narzędziowy drewno drewno do pieca i kominka drewno kominkowe drewno z praktikera drewutnia działka budowlana ECO-PAL ECOMAX efektywne palenie w kominku finanse przy budowie domu garaż na budowe grzanie kominkiem halogen LED halogeny ledowe ile brykietu na sezon ile brykietu na zimę ile kosztuje ogrzewanie domu ile kosztuje ogrzewanie domu brykietem. ile stopni w domu instalacja C.O instalacja kominka z płaszczem wodnym instalacja solarna izolacja kominka ja oszczędnie palić w kominku jak czyścić kominek jak długo palić w kominku jak działa kominek jak mieć czystą szybę w kominku. jak nie czyścić kominka jak obudować kominek jak ogrzać dom jak palić brykietem jak palić w kominku jak poprawnie ocieplić poddasze jak pozbyć się chwastów z trawnika jak rozliczać prąd jak spala się drewno jak wybrać dobrą działkę budowlaną jak wybrać dobry kominek jak wybrać kominek jak wyczyścić szybę kominka jak zatrzymać ciepło w domu jaka temperatura w sypialni jaki kominek karcher KÄRCHER KÄRCHER opinie kiedy kupować brykiet kolektory słoneczne kominek kominek z płaszczem wodnym kominek blok kominek czy warto kominek z bezpieczeństwo kominek z płaszczem wodnym kominek z płaszczem wodnym czy bez? kominek żeliwny kominkowe prezenty kominkowy kominkowy przekładaniec kompresor kompresor black&decker kompresro ASI300 koszt ogrzewania domu kominkiem lampki lampki choinkowe lampki choinkowe LED Lazar Westa LED makita makita bhp453 maraton maxi brykiet mycie kominka mycie szyby kominka mycie szyby kominkowej nagroda dla aktywnych nagroda za komentarz obudowa kominka ocena wkrętarki makita bhp-453 ocieplenie domu ocieplenie poddasza ocieplenie stropu ocieplenie wełną mineralną od czego zacząć budowę ogrzać kominkiem dom ogrzewanie ogrzewanie domu kominkiem ogrzewanie domu solarami ogrzewanie podłogowe opakowania brykietu opakowania kartonowe opał na zimę opinie o brykiecie opinie o brykiecie. opis procesu spalania drewna oszczędzanie energii oświetlenie LED palenie brykietem palenie drewna palenie w kominku palenie w kominku brykietem palenie węglem palić brykietem czy drewnem pellet pellet drzewny pellet w kominku pini-kay pini&kay pinikay płyty kominkowe podłączanie LED-ów podłączanie żarówek LED podpałka podpałka do grilla podpałka do kominka podpałka domowe ognisko podpałki do kominka podsumowanie sezonu grzewczego 2013/2014 pomysł na prezent popiół poprawne temperatury w mieszkaniu poręczny kompresor. porównania brykietów porównania brykietu prąd problem z odpompowaniem wody. proces spalania proces spalania drewna projekt domu projekt gotowy czy indywidualny regulacja okien rekuperacja rockwool rozpalanie w kominku rozpalanie w kominku. spalanie drewna syfon pralki taryfa nocna temperatura w domu termomodernizacja test brykietów test podpałek do kominka test wkrętarki makita testy brykietu trawnik uni mata unia mata plus w domu nie wszystko musi się opłacać wady i zalety brykietu wady i zalety domu parterowego wady i zalety drewna kominkowego wady i zalety kominków wady kominków WD 3.200 KÄRCHER wełna mineralna wełna ursa wełna z Leroy Merlin wentylacja mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna wentylacja z rekuperatorem wkrętarka wybór działki wybór projektu domu zabudowa kominka zakładanie trawnika zalety brykietu zalety kominków zaliczyłem maraton zatrucie dymem żarówki led-owe