środa, 11 września 2013

Obudowa Kominka Moim Sposobem.Czyli kominkowa szata szyta na miarę.


Ponieważ chciałem, mam w domu kominek. Stoi sobie w pomieszczeniu gospodarczym, które nazywa się salon. Tak przynajmniej stwierdził Pan kominiarz podczas przeglądu przed odbiorem domu. Ponieważ kominek ma płaszcz wodny, to traktowany jest jak kocioł grzewczy, a ten nie może stać w salonie tylko w pomieszczeniu gospodarczym.

Obudowa kominka to spore wyzwanie, estetyczno-wizualne i technologiczne.

Obudowa musi być ze wszystkich stron zaizolowana specjalną wełną mineralną, żeby nie nagrzewała siebie, ścian i stropu, zwłaszcza, kiedy strop jest drewniany.

Najczęściej obudowę kominka robi się z płyt gipsowo-kartonowych w kolorze różowym, często opartą na profilach do zabudowy płytami GK. Ja też tak robiłem.

Front obudowy to profile, płyty GK i wełna do izolacji kominków, ISOVER i Rockwool. Kominek stoi w rogu pokoju więc dwie pozostałe ściany to ściany pokoju.Wełna mineralna do izolacji kominków jest to specjalny produkt, nie palny, pokryty w jednej strony folią aluminiową.

Ja dla testów korzystałem z ISOVERA i ROCKWOOLA, kupiłem płyty o grubości 3 cm, celowo, ale o tym za chwile.

Po podłączeniu, uruchomieniu i sprawdzeniu kominka, kiedy mamy już pewność, że wszystko jest ok, możemy zabrać się za  wykonanie jego obudowy. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, niech nie podejmuje się tego zadania. Ja się podjąłem.

W pierwszym kroku wyznaczyłem zarys obudowy i przykręciłem do ścian, sufitu i podłogi profile do płyt GK.

Kominek przed zabudową
Mój wkład kominkowy, "nago".


Kolejny krok to obklejenie ścian za kominkiem płytami z wełny „kominkowej”. Ja na ścianach przykleiłem płyty z ISOVERA. Płyty te są trochę mniejsze od produktów Rockwoola, ale moim zdaniem trochę lepsze jakościowo.

Izolacyjne płyty kominkowe, Rockwool i Isover

Izolacja kominka w blokach startowych.

Płyty izolacyjne ISOVER-a są trochę mniejsze od Rockwoola
Niewielka różnica w rozmiarze

Po lewej trochę mniejsza płyta ISOVERA a po prawej większa płyta Rockwoola.

Ściana oklejona płytami izolacyjnymi

Oklejona ściana

Klej gipsowy którym przyklejałem płyty z wełny szklanej do ściany

Wykorzystany klej

Do nakładania kleju warto wykorzystać pacę z otworami, którą używają glazurnicy

Płyta kominkowa ISOVERA posmarowana klejem gipsowym, na chwilę przed przyklejeniem.

Przyklejone płyty, złączenia uszczelnione taśmą odporną na wysokie temperatury.

Oklejona ściana

Płyty przykleiłem do ściany klejem gipsowym, takim samym jak przykleja się do ścian płyty GK. Trzeba tylko pamiętać, że klej ma być rzadki, żeby dobrze się rozprowadził na płycie i na ścianie. Płyty przyklejamy od dołu do góry, dobrze i równo dociskając do ściany. Po wyklejeniu całej ściany, połączenia płyt dodatkowo pozaklejałem srebrną taśmą, do uszczelniania kominków, która wytrzymuje 150 stopni Celsjusza.

Konstrukcja "dna" komory dekompresyjnej
Konstrukcja "dna" komory dekompresyjnej

Wszystkie połączenia i narożniki uszczelniłem taśmą odporną na wysokie temperatury

Połączenia płyt i narożniki oklejone taśmą do izolacji kominków. 

Wszystkie połączenia i narożniki uszczelniłem taśmą odporną na wysokie temperatury
Połączenia uszczelnione taśmą.

Kolejny krok to zbudowanie szkieletu obudowy wokół kominka. Wykonałem ją z profili do zabudowy lekkiej z płyt GK. Aby szczelnie zamocować płyty ocieplenia kominka, wykorzystałem profile przyścienne obwodowe, służące do zabudowy sufitów płytami GK. Ponieważ te profile mają szerokość 3 cm, to płyta o grubości 3 cm szczelnie wchodzi w profil. Dzięki temu otrzymałem szczelne i stabilne połączenie.

Na koniec obudowę wykończyłem płytami GK do obudowy kominków, oznaczonym jako FIRE, połączenia uszczelniłem taśmą flizelinową i uni-flotem a na koniec zaciągnąłem wszystko gładziom, wyszlifowałem i zamalowałem.

UWAGA!

Proponuję przed zabudowaniem kominka płytami izolacyjnymi i płytami GK wysprzątać przestrzeń wokół kominka. Przynajmniej część syfu, który stamtąd wyciągniemy nie będzie nam wychodzić przez kolejne kilka miesięcy na dom.

Budując obudowę kominka należy pamiętać, że trzeba u góry, nad kominkiem zrobić komorę dekompresyjną, w obudowie u góry  i u dołu zamontować kratki, które będą chłodzić samą obudowę kominka i ogrzewać dom.

Obudowa kominka po przykręceniu płyt Gipsowo-kartonowych odpornych na działanie wysokich temperatur

Wersja robocza kominka, przed szpachlowaniem i gipsowaniem.
Wszystkie zastosowane profile wykorzystywane są do konstrukcji ścianek działowych i sufitów podwieszanych z płyt gipsowo - kartonowych


W odpowiedzi na komentarz Pana Dariusza Sekowskiego zamieszczam dodatkowe zdjęcie, na którym widać, że górna kratka wentylacyjna jest u samej góry komory wentylacyjnej. Przez tą kratkę wypływa ogrzane powietrze, które zasysane u dołu obudowy ochładza ją od zewnątrz. Zaraz nad kratką jest przegroda z płyt izolacyjnych i komora dekompresyjna.Obudowa kominka po przykręceniu płyt Gipsowo-kartonowych odpornych na działanie wysokich temperatur
Górna kratka wentylacyjna jest u samej góry komory wentylacyjnej.


Zapraszam do komentowania wpisów na moim blogu. Każdy, kto zostawi komentarz, może zdobyć cenną nagrodę. Więcej szczegółów znajduje się na tej stronie.
Jeśli zainteresował Cię ten wpis i chcesz dowiedzieć się więcej, to zapraszam do lektury innych pozycji książkowych. Ich opis znajdziesz na stronie "Kominkowa" czytelnia.


37 komentarzy:

 1. Jakie profile zostały zastosowane ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam

   Przy podłodze i przy suficie zastosowałem profile UW 50 ( http://www.ceneo.pl/Materialy_budowlane;szukaj-profil+%C5%9Bcienny+uw50#pid=2594 )

   Jako słupki zastosowałem profile CW 50 ( http://www.ceneo.pl/Budowa_i_remont;szukaj-profil+cw50#pid=2594 )

   Płyty izolacyjne o grubości 30 mm mocowałem w profilach UD 30 ( http://www.ceneo.pl/Budowa_i_remont;szukaj-profil+przy%C5%9Bcienny+ud30#pid=2594 )

   Wszystkie zastosowane profile wykorzystywane są do budowy konstrukcji ścianek działowych i sufitów podwieszanych z płyt gipsowo - kartonowych

   Usuń
 2. Witam,
  rozumiem, że pierwszą kratkę montuje w komorze dekompresyjnej, drugą w górnej części obudowy kominka a trzecią w dolnej części, tak?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz.

   Ja mam dwie kratki. Jedną u dołu obudowy a drugą w komorze dekompresyjnej, u samej jej góry. Mają one za zadanie wychładzanie wkładu kominkowego z zewnątrz. Chłodne powietrze jest zasysane u dołu obudowy, ogrzewane wewnątrz i wychodzi ogrzane u góry. Trzecia kratka jest z boku, ponad komorą dekompresyjną ale służy ona do wentylacji grawitacyjnej, która musi być w pomieszczeniu z kominkiem, według przepisów.

   Usuń
  2. Witam, mam pytanie. Jako, że masz dwie kratki, na dole wwiewną, a druga w komorze dekompresyjnej - odrodzonej od komory grzewczej. To którędy z komory grzewczej wylatuje u Ciebie ogrzane powietrze?

   Usuń
  3. Odpowiedź na zadane przez Pana pytanie zamieściłem na końcu wpisu. Kratka wentylacyjna jest w komorze wentylacyjnej, u góry.

   Usuń
  4. Dziękuje za odpowiedź, teraz widać to dokładnie.

   Usuń
 3. super. dziękuję. Chcę zrobić obudowę sam i tak zbieram wszystkie dobre rady :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Panie Marku czy jest możliwość otrzymania większej ilości zdjęć na maila?

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę o kontakt mailowy na adres podany na stronie współpraca.

   Usuń
 5. witam
  Czy nie boi się Pan, że z czasem folia aluminiowa albo taśma uszczelniająca nie wytrzymają temperatur i zaczną uwalniać wełnę do pomieszczenia? Czy rozważał Pan zabudowę opartą o płyty krzemianowo-wapniowe ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam i Dziękuję za trafny komentarz.

   Ja słusznie Pan zauważył, folia i taśma mogą się z biegiem czasu kruszyć i ulegać zniszczeniu. Grozi to rzeczywiście pyleniem wełny do pomieszczenia, ale....

   Zakładam, że materiały, które wykorzystałem są dobrej jakości i wytrzymają kilka lat.
   Mam możliwość kontroli stanu wnętrza obudowy i sprawdzania, czy nie ma jakichś ubytków w izolacji.
   Podejrzewam, że folia i taśma wytrzymają przynajmniej tyle co wkład kominkowy.

   Myślałem o zabudowie z płyt krzemianowo-wapniowych ale niestety. ich cena była jak dla mnie argumentem przemawiającym na ich niekorzyść. A z drugiej strony, to czy płyty te nie pylą i nie uwalniają do pomieszczenia niewidocznych, mikroskopijnych pyłów?

   Wełna szklana/skalna używana jest od dawna w izolacji domów i przy właściwym z niej korzystaniu nic złego nie powinno się stać.

   Zakładam, że izolacja wytrzyma tyle ile wkład kominkowy a jak nadejdzie jego godzina, to wtedy rozważę budowę obudowy kominka z materiałów takich jak wspomniane płyty krzemianowo-wapniowe.

   Usuń
 6. czym wzmocnił/obudował Pan krawędzie przy szybie kominka?Nasz kominek został obudowany tak samo jak pan to zrobił, ale mamy problemy z estetyką bo materiał odchodzi właśnie naokoło szyby kominkowej, nie wiem co zrobić w takiej sytuacji, może posłuży pan radą? mogę wysłać kilka zdjęć...
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam

   Dziękuję za cenną uwagę.

   Ja też popełniłem ten błąd. Wzmocniłem brzegi wokół kominka aluminiowym narożnikiem i niestety jak się nagrzał, to masa szpachlowa zaczęła pękać. Póki co żyję z takim stanem, ale zamierzam zamontować wokół otworu mini obudowę, a dokładnie coś takiego:

   https://kratki.pl/pl/kategoria/ramy-stalowe

   Usuń
  2. Dokładnie tak jak my z mężem. Sen z powiek spędza mi wymyślanie rozwiązania, bardzo dziękuję za podpowiedź, może uda nam się znaleźć taką ramę do kominka z boczną szybą, czy orientuje się Pan jak ewentualnie zamontować taką ramę? Myśleliśmy jeszcze o obudowaniu szyby wokół półką np. z marmuru,co myśli pan o takim rozwiązaniu?

   Usuń
  3. Na stronie, do której link podałem można zamówić ramę na wymiar. Ewentualnie można poprosić firmę, która zajmuje się kominkami i obudowami o wykonanie obudowy Państwa kominka. Pomysłów jest wiele. Kominek można obudować ramą stalową, marmurową, z kamienia elewacyjnego, z płytek itp. Wszystko kwestia gustu, finansów i odpowiedniego dobrania obudowy do kominka i wystroju salonu. Mam nadzieję, że uda się to Państwu idealnie. Życzę cierpliwości i powodzenia w dokonaniu trafnego wyboru. Pozdrawiam.

   Usuń
 7. Mam pytanie jak mocować profile do ściany i sufitu. Normalnie montuje się je na kołkach szybkiego montażu, ale montując na takich kołkach mam obawy czy temperatura nie spowoduje uszkodzenia plastików - w obudowie jest duża temperatura, a metal (profile i śruby) dobrze przewodzą ciepło. Jak Pan to rozwiązał u siebie?
  Biorę się za swoja obudowę i daje mi to dużo do myślenia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam

   Ja podczas budowy obudowy kominka nie zastanawiałem się nad tym. Zamontowałem profile na kołki szybkiego montażu i tak zostało. Od trzech lat nic się z tym nie dzieje.

   Obudowa i ściana jest izolowana wełną szklaną kominkową a u dołu i u góry obudowy są kratki wentylacyjne, które odprowadzają ciepło z wewnątrz obudowy. Ściana nie nagrzewa się aż tak mocno, żeby mogło to roztopić plastikowe kołki rozporowe.

   Usuń
 8. należy stosować kołki aluminiowe-jak do do E-eS-ów ,patrz przepisy P-Poż..Stosowanie kołków szybkiego montażu jest dyskusyjne!!! ale co ja tam wiem,to tylko moja sugestia.Z krawca nie będzie budowlańca.Budownictwo to Sztuka,dlatego dzisiaj niewielu jest godnych miana budowlaniec-pozostali to" paciury" i" fah-many"-czytaj: wyrwij kase.

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam,
  Napisał Pan, że do mocowania płyt izolacyjnych użył Pn profili UD30, a na słupki pionowe CW 50. Jak zamontował Pan płyty izolacyjne o grubości 30 mm w słupkach CW50? Dokładał Pan do środka CW50 profile UD30? Miałem zamiar kupić grubsze płyty izolacyjne do CW50, ale uważam, że 30 mm wystarczy tylko jak to zamontować?
  Pozdrawiam,
  Sebastian

  Przy podłodze i przy suficie zastosowałem profile UW 50
  Jako słupki zastosowałem profile CW 50
  Płyty izolacyjne o grubości 30 mm mocowałem w profilach UD 30. Pasują idealnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Płytę izolacyjną wkładałem w pofil ud30. Profil przykręcałem do ściany i/lub do stelaża z góry i z dołu płyty izolacyjnej. Tą szparę między płytą a cw50 wypełniłem kawałkiem płyty izolacyjnej z odpadów.

   co nieco widać na zdjęciu.

   Po prostu profil ud30 przykręciłem od środka do cw 50, wsunąłem płytę izolacyjną i od góry przykręciłem drugi ud30. między cw50 a płytę izolacyjną wcisnąłem kawałki z odpadów z płyty izolacyjnej a na koniec wszystko ładnie zakleiłem taśmą kominkową.

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź. Teraz mam jasność. Czas brać się do kompletowania materiałów i do roboty!

   Pozdrawiam
   Sebastian

   Usuń
  3. Witam ponownie,

   Zastanawiam się jeszcze nad sensem izolowania płytami izolacyjnymi ścian i sufitu (stare budownictwo - tynki wapienno-cementowe), ponieważ posiadam kominek z płaszczem wodnym w dedykowanej do tego wkładu obudowie, więc wewnątrz obudowy będzie grzała właściwie tylko rura spalinowa. Dodatkowo pod sufitem będzie zamontowany wentylator sterowany termostatem, "wypompowywujący" ciepłe powietrze do sąsiedniego pomieszczenia. Wydaje mi się, że wystarczyłaby tylko izolacja płyt GK, z których będzie wykonana obudowa kominka. Co Pan o tym sądzi?
   pozdrawiam Sebastian

   Usuń
  4. Witam ponownie,
   Nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie: Czy jeśli posiadam kominek z płaszczem wodnym w dedykowanej obudowie izolacyjnej jest w ogóle sens stosowania płyt izolacyjnych na ściany i sufit (stare budownictwo - tynk cementowo-wapienny)? Chodzi o to, że jedynym źródłem ciepła w mojej obudowie będzie rura spalinowa. Dodatkowo pod sufitem zostanie zamontowany wentylator sterowany termostatem, który będzie "wypompowywał" ciepłe powietrze z nad wkładu do sąsiedniego pomieszczenia. Wydaje mi się, że wystarczy zaizolować płytami część obudowy kominka wykonaną z płyt GK i powinno być OK. Co Pan o tym sądzi?
   Pozdrawiam
   Sebastian

   Usuń
  5. Witam

   Moim skromnym zdaniem izolacja ścian i sufitu na sens. Bez izolacji ścian i stropu będą się one nagrzewać i sporo ciepła będzie marnowane na nagrzewanie się, jak się domyślam, grubych ścian. Koszt dodatkowej izolacji będzie niewielki a zyski spore, szczególnie, że ciepło ma być wykorzystywane do ogrzewania sąsiedniego pomieszczenia. Jeśli ja miał bym taki dylemat, to bez wahania zaizolowałbym wszystko wokół kominka.

   Pozdrawiam
   Marek

   Usuń
  6. Wielkie dzięki za wskazówki.

   Pozdrawiam
   Sebastian

   Usuń
 10. Witam. Czy mógł by pan zdradzić lub pokazać na zdjęciu jak ma być zamocowany profil płyt GK na froncie kominka tuż nad szybą? Mam kominek z 3 szybami i górną zabudowę zaczynam jakby "w powietrzu". Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam. Tomek

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam serdecznie. Może pan udzielić informacji jak i na czym oprzeć profil do przykrecenia płyty GK na frontowej ścianie zabudowy nad drzwiczkami wkładu? Mam wkład z 3 szybami i zabudowę muszę zacząć jak gdyby "w powietrzu"
  Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam. Tomek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam

   Ja też miałem taki problem i rozwiązałem to tak, że po dwóch stronach drzwiczek wstawiłem pionowe profile CW50, a do nich, nad drzwiczkami przykręciłem profil ud30, "literą U do góry". DO niego wsunąłem płytę izolacyjną w taki sam sposób zamocowałem ją od góry, z tym, że profil UD30 przykręciłem skierowany "literą U w dół".

   Pozdrawiam
   Marek

   Usuń
  2. Witam, dziękuję za odpowiedź. Taki sposób na pewno spełnił by swoją rolę, jednak tak jak napisalem wcześniej, mam szyby z 3 stron i tu jest problem. Gdyby postawić słupki w narożnikach wyglądało by to co najmniej dziwnie. Ma Pan na to jakiś pomysł? boję się oprzeć profila ud czy jakiego kolwiek bezpośrednio na wkladzie...
   Pozdrawiam. Tomek

   Usuń
  3. Witam

   To w takim przypadku widzę tylko jedno rozwiązanie.
   Trzeba całą obudowę "podwiesić" do sufitu. Czyli profile przymocować solidnie do sufitu i na nich zamocować płyty GK. Dodatkowo wzmocniłbym je z boków wspornikami, do ściany, od góry. Można nawet zrobić odciągi do ściany.
   Przyznam szczerze że obudowa takiego kominka to nie lada wyzwanie.

   Usuń
 12. Witam mam takie pytanie jakie szczeliny zachował Pan miedzy wkładem a obudowa z boków i z góry

  OdpowiedzUsuń
 13. No ciekawy masz ten sposób osadzenia wkładu kominkowego ;) Z tym wzmocnieniem przy szybie kominka trzeba szczególnie uważać, gdyż często pęka po nagrzaniu się ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wzmocnienie już popękało :-( niestety nie przewidziałem tego i muszę poprawić otwór wokół kominka i usunąć te aluminiowe wzmocnienia. Drugim sposobem na zatuszowanie pęknięć jest dołożenie ramki ze stali szczotkowanej, która je zasłoni. Albo obłożenie kominka kamieniem, co też powinno pomóc.

   Usuń
 14. A ja chciałam zapytać jaką farbą pomalować ścianę w której będzie zabudowany kominek. Czytałam że musi to być farba ogniotrwała, ale nie bardzo wiem jaka konkretnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja pomalowałem kominek zwykłą farbą, taką jak wszystkie inne ściany w domu. Po czterech latach nic złego się nie dzieje.Nie słyszałem, że musi to być farba ogniotrwała.

   Usuń

Etykiety

3.200 karcher opinie ASI300 barlinek bhp-453 black&decker błąd E03 brudna szyba brykiet brykiet barlinek brykiet Brik brykiet bukowo-dębowy brykiet bukowy brykiet Carrefour brykiet czy drewno brykiet dębowy brykiet drzewny brykiet eco-pal brykiet ECOMAX brykiet EQUATION brykiet Jula brykiet kominkowy brykiet leroy merlin brykiet mega ruf brykiet obi brykiet opinie brykiet PALLAP brykiet pini kay brykiet porównanie brykiet RUF brykiet sek-pol brykiet SEKPOL brykiet testy brykiet walec brykiet węglowy brykiet z Auchan brykiet z Castoramy brykiet z Leroy Merlin brykiet z obi brykiet z praktikera brykiet z trocin brykiet z węgla brykiet z węgla brunatnego budowa domu budowa domu pierwszy krok ciepło ze słońca ciepły dom czad czas palenia drewna czego nie robić przy czyszczeniu kominka czy taryfa nocna się opłaca czym myć szybę kominka czym ogrzewasz dom czym palić w kominku. czym rozpalać w kominku czyszczenie szyby kominka. darmowa energia darmowy brykiet dlaczego brykiet długie palenie w kominku dobry brykiet dom drewniany dom parterowy dom z drewna domek narzędziowy drewno drewno do pieca i kominka drewno kominkowe drewno z praktikera drewutnia działka budowlana ECO-PAL ECOMAX efektywne palenie w kominku finanse przy budowie domu garaż na budowe grzanie kominkiem halogen LED halogeny ledowe ile brykietu na sezon ile brykietu na zimę ile kosztuje ogrzewanie domu ile kosztuje ogrzewanie domu brykietem. ile stopni w domu instalacja C.O instalacja kominka z płaszczem wodnym instalacja solarna izolacja kominka ja oszczędnie palić w kominku jak czyścić kominek jak długo palić w kominku jak działa kominek jak mieć czystą szybę w kominku. jak nie czyścić kominka jak obudować kominek jak ogrzać dom jak palić brykietem jak palić w kominku jak poprawnie ocieplić poddasze jak pozbyć się chwastów z trawnika jak rozliczać prąd jak spala się drewno jak wybrać dobrą działkę budowlaną jak wybrać dobry kominek jak wybrać kominek jak wyczyścić szybę kominka jak zatrzymać ciepło w domu jaka temperatura w sypialni jaki kominek karcher KÄRCHER KÄRCHER opinie kiedy kupować brykiet kolektory słoneczne kominek kominek z płaszczem wodnym kominek blok kominek czy warto kominek z bezpieczeństwo kominek z płaszczem wodnym kominek z płaszczem wodnym czy bez? kominek żeliwny kominkowe prezenty kominkowy kominkowy przekładaniec kompresor kompresor black&decker kompresro ASI300 koszt ogrzewania domu kominkiem lampki lampki choinkowe lampki choinkowe LED Lazar Westa LED makita makita bhp453 maraton maxi brykiet mycie kominka mycie szyby kominka mycie szyby kominkowej nagroda dla aktywnych nagroda za komentarz obudowa kominka ocena wkrętarki makita bhp-453 ocieplenie domu ocieplenie poddasza ocieplenie stropu ocieplenie wełną mineralną od czego zacząć budowę ogrzać kominkiem dom ogrzewanie ogrzewanie domu kominkiem ogrzewanie domu solarami ogrzewanie podłogowe opakowania brykietu opakowania kartonowe opał na zimę opinie o brykiecie opinie o brykiecie. opis procesu spalania drewna oszczędzanie energii oświetlenie LED palenie brykietem palenie drewna palenie w kominku palenie w kominku brykietem palenie węglem palić brykietem czy drewnem pellet pellet drzewny pellet w kominku pini-kay pini&kay pinikay płyty kominkowe podłączanie LED-ów podłączanie żarówek LED podpałka podpałka do grilla podpałka do kominka podpałka domowe ognisko podpałki do kominka podsumowanie sezonu grzewczego 2013/2014 pomysł na prezent popiół poprawne temperatury w mieszkaniu poręczny kompresor. porównania brykietów porównania brykietu prąd problem z odpompowaniem wody. proces spalania proces spalania drewna projekt domu projekt gotowy czy indywidualny regulacja okien rekuperacja rockwool rozpalanie w kominku rozpalanie w kominku. spalanie drewna syfon pralki taryfa nocna temperatura w domu termomodernizacja test brykietów test podpałek do kominka test wkrętarki makita testy brykietu trawnik uni mata unia mata plus w domu nie wszystko musi się opłacać wady i zalety brykietu wady i zalety domu parterowego wady i zalety drewna kominkowego wady i zalety kominków wady kominków WD 3.200 KÄRCHER wełna mineralna wełna ursa wełna z Leroy Merlin wentylacja mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna wentylacja z rekuperatorem wkrętarka wybór działki wybór projektu domu zabudowa kominka zakładanie trawnika zalety brykietu zalety kominków zaliczyłem maraton zatrucie dymem żarówki led-owe