środa, 4 września 2013

Skok W Bok, Kominek Blok.

Ten wpis został przeniesiony na mój nowy blog i znajduje się pod adresem:

http://www.sprawdzonewpraktyce.pl/2015/07/kominek-blok-super-paliwo-czy-wielkie-nieporozumienie/


Nie mylić z Kominkiem Blogerem, którego książkę właśnie skończyłem czytać.


Ponieważ sezon grzewczy zbliża się WIELKIMI krokami, czas pomyśleć o opale na zimę.


Dom, który udało mi się zbudować ogrzewam kominkiem, więc interesuje mnie wszystko, co można w kominku spalić. Ale nie dosłownie wszystko, bo ja do palących śmieci w kominku nie należę.

Ponieważ przede mną pierwsza prawdziwa zima w nowym domu, postanowiłem sprawdzić co warto kupić jako opał, żeby nie trzeba było zimą marznąć.

Jak na razie opał kupuję w marketach budowlanych, a głównie w takim z zielonym logo. Można tam dostać kilka rodzajów brykietu, co opiszę w moich kolejnych postach.

Na  pierwszy ogień, w przenośni i dosłownie, poszedł Kominek Blok.

Kominek Blok, kiepskie paliwo do kominka.
Kominek Blok 


Dość intrygujące, czerwone opakowanie, same achy i echy na opakowaniu, obiecanki producenta, że jednym kawałkiem ogrzejemy cały dom.

A jak jest na prawdę?

Producent pisze, że: "Natychmiast czysty ogień w Państwa kominku, tylko zapalić".

To jest prawda, bo włożyłem Blok do kominka, podpaliłem w oznaczonych miejscach i po chwili cieszyłem się już migocącym w kominku ogniem.


Dobrze, co więc daje taki czysty ogień ?

Po otwarciu opakowania w środku znajdziemy brązową, miękką, wyglądającą jak wielka, sezamowa krówka, albo coś innego, w zależności od skojarzeń, bryłę nie wiadomo czego.

Kominek Blok, kiepskie paliwo do kominka.
Kominek Blok "nago".


Na pierwszy rzut oka są to trociny wymieszane z jakimś woskiem, miodem, lub czymś takim, co je skleja i nadaje całej kupie paliwa odpowiednią konsystencję.

Na stronie producenta znalazłem informację, że brykiet, bo tak można nazwać tą brązową kostkę, powstaje z trocin i parafiny.


Kominek Blok, kiepskie paliwo do kominka.
Kominek Blok "z profilu"


Z boku wygląda to tak, jakby to paliwo było wypychane przez prasę a następnie cięte na odpowiedniej wagi długości  kawałki. Zapach tego brązowego zlepka bliżej nie określonych składników przypomina trochę zapach wkładu znicza.

Kominek Blok, kiepskie paliwo do kominka.
Kominek Blok bez tajemnic.


Waga tego bloku kominkowego to 1,1 kg. 

Kaloryczność według producenta jest większa niż węgla. 

Sam produkt, wierząc informacją zawartym na opakowaniu ma być czystszy od drewna, ma się spalać bez strzelających iskier, a czas palenia ma wynosić około 2,5 godziny.

Kominek Blok, kiepskie paliwo do kominka.
Kominek Blok w mundurku.

Poza tym po spaleniu z paliwa ma pozostać mało odpadków, a samo paliwo ma być czyste i łatwe w przechowywaniu.

Te dwa ostatnie punkty to akurat prawda, bo produkt jest dobrze i szczelnie zapakowany, łatwy w przechowywaniu, czysty.

Dodatkowo na opakowaniu możemy przeczytać, że po odpaleniu nie można dotykać palącego się paliwa, nie można wkładać więcej niż jednego bloku do kominka i że nie można spalać bloku z innym paliwem, np z drewnem, oraz kilka innych, cennych uwag.

Kominek Blok, kiepskie paliwo do kominka.
Krótka instrukcja użytkowania.


A i najważniejsze, w markecie budowlanym z zielonym, trójkątnym logo zapłaciłem za niego niecałe 8 zł.


Pierdu, pierdu, papier wszystko przyjmie, a jak jest na prawdę?

Szczerze powiedziawszy, kupiłem ten wynalazek dla testów, żeby zobaczyć, jak będzie się sprawował w "ogniu".

Paliwo ułożyłem w kominku i czekałem na chłodniejsze dni. Aż wreszcie taki wieczór nadszedł. Mogłem przetestować ten nowoczesny produkt.

Kominek Blok, kiepskie paliwo do kominka.
Kominek Blok w kominku.

Podpaliłem w oznaczonych miejsca opakowanie i czekałem, co się wydarzy. Czy kominek wytrzyma taką temperaturę, jaką obiecuje producent? Czy ogień przypadkiem zbyt mocno się nie rozpali?

Kominek Blok, kiepskie paliwo do kominka.
Kominek Blok w kominku

Samo podpalenie nie było trudne i udało mi się to zrobić jedną zapałką, bez poparzenia sobie rąk.

Po chwili paliwo rozpaliło się i cała kostka objęła się ogniem. 

Proszę nie zwracać uwagi na papiery, które są w kominku. Gdzieś trzeba utylizować niepotrzebne dokumenty.

Kominek Blok, kiepskie paliwo do kominka.
Kominek Blok się nie pali tak jak powinien


Niestety mimo zajęcia się ogniem całej kostki, szału nie było. Od kominka czuć było ciepło, lekkie, delikatne, przyjemne ciepło.

Po przeczytaniu zapewnienia producenta spodziewałem się jednak czegoś więcej.

Po godzinie palenia się paliwa, obawiałem się, że że już za kilka minut ogień wygaśnie. Płonął cały blok, lekkim, przyjemnym płomieniem.

Kominek Blok, kiepskie paliwo do kominka.
Szału z ogniem nie ma

I tutaj miło się zaskoczyłem, bo po upływie godziny blok cały czas się palił. Mijały kolejne minuty a ogień nie przygasał. Wciąż się palił.

Po dwóch godzinach z kominka wciąż dochodziło ciepło, a ogień radośnie skakał po kostce paliwa.

Poniżej zdjęcie kostki po upływie dwóch godzin, od rozpalenia w kominku.

Kominek Blok, kiepskie paliwo do kominka.
Ani grzeje, ani się pali

Kominek Blok, kiepskie paliwo do kominka.
Kiepsko, zimno, nie warto.


Podczas robienia zdjęć, z kominka, jak z resztą z każdego kominka, który jest otwierany, kiedy się w nim pali, wydobyło się trochę dymu. Zapach palącego się paliwa przypominał zapach palącej się świecy, więc podejrzewam, że w tym brązowym czymś jest wosk.


Po dwóch godzinach i 40 minutach w kominku wciąż tańczył ogień, Nie był to może jakiś mocny płomień, ale było go widać i czuć jego ciepło. Stan kostki po dwóch godzinach i 40 minutach widać na zdjęciach.

Kominek Blok, kiepskie paliwo do kominka.
Kominek Blok po ponad dwóch godzinach

Kominek Blok po ponad dwóch godzinach palenia
Kominek Blok po ponad dwóch godzinach

Tak informacyjnie, na zakończenie powiem wam, że ten i kolejne testy, które pojawią się na moim blogu piszę jako nowicjusz, szczeniak, gówniarz, laik w dziedzinie kominkowania. W kominku będę palił drugą zimę, przy czym pierwszą paliłem tak z doskoku, podczas prac wykończeniowych, wieczorami, więc najczęściej był to jeden wsad do pieca.

Kiedy piszę te słowa, jest 22:15. Płomień w kominku właśnie zgasł.

Ogień podłożyłem dokładnie o 19:08.

Czyli w kominku, kilogramowy kawałek paliwa nieznanego składu palił się ponad trzy godziny, więc o wiele dłużej niż obiecywał producent. WOW!


Jako słowo zakończenia napiszę tak:

- dane podane na opakowaniu są prawdziwe, producent nie kłamie co do czasu spalania się paliwa, czystości i łatwości przechowywania.

- jeśli chodzi o wyprodukowane ciepło, kaloryczność, charakter spalania, szału nie ma. Miły, aczkolwiek słaby płomień

- czy paliwo jest czystsze od drewna? To muszę zakwestionować. Zapach palonego paliwa, zbliżony do płonącej świecy pozwala mi twierdzić, że paliwo nie jest czyste chemicznie.

- czy ogrzałem nim salon? Ciężko powiedzieć, temperatura co prawda lekko się "złamała" i w domu czuło się miłe ciepło a nie chłód, ale czy ciepło to wygenerował kominek, czy inne, działające równolegle urządzenia to nie wiem. Chyba, że cieplej się zrobiło na sercu od samego patrzenia na ogień w kominku.

- czy spalane paliwo zabrudziło szybę kominka? Tak i to bardzo. Po zakończonym paleniu szyba w kominku pozostała czarna.

- czy kupię to kolejny raz? Nie kupię.

Kominek blok nie nadaje się do codziennego palenia w kominku. Może być ewentualnie potraktowany jako rozpałka do kominka, ale bardzo droga.

Ewentualnie, możesz kupić kilka bloczków, jak jedziesz na działkę na weekend i  masz tam kominek. Wtedy to paliwo jest dla Ciebie, bo możesz sobie nim ogrzać pokój o wymiarach 3 na 3 metry.

Do codziennego, domowego palenia w kominku się nie nadaje, a dodatkowo pozostawia więcej popiołu niż brykiet drzewny w takiej samej objętościowo ilości.

Czytelniku, pamiętaj. To są tylko moje przemyślenia, mój kominek i mój test. U Ciebie to paliwo może okazać się rewelacją, aczkolwiek nie sądzę.

A dlaczego skok w bok? Bo wcześniej paliłem tylko drewnem a teraz zboczyłem z obranej ścieżki i szukam alternatywnego źródła ciepła.1 komentarz:

Etykiety

3.200 karcher opinie ASI300 barlinek bhp-453 black&decker błąd E03 brudna szyba brykiet brykiet barlinek brykiet Brik brykiet bukowo-dębowy brykiet bukowy brykiet Carrefour brykiet czy drewno brykiet dębowy brykiet drzewny brykiet eco-pal brykiet ECOMAX brykiet EQUATION brykiet Jula brykiet kominkowy brykiet leroy merlin brykiet mega ruf brykiet obi brykiet opinie brykiet PALLAP brykiet pini kay brykiet porównanie brykiet RUF brykiet sek-pol brykiet SEKPOL brykiet testy brykiet walec brykiet węglowy brykiet z Auchan brykiet z Castoramy brykiet z Leroy Merlin brykiet z obi brykiet z praktikera brykiet z trocin brykiet z węgla brykiet z węgla brunatnego budowa domu budowa domu pierwszy krok ciepło ze słońca ciepły dom czad czas palenia drewna czego nie robić przy czyszczeniu kominka czy taryfa nocna się opłaca czym myć szybę kominka czym ogrzewasz dom czym palić w kominku. czym rozpalać w kominku czyszczenie szyby kominka. darmowa energia darmowy brykiet dlaczego brykiet długie palenie w kominku dobry brykiet dom drewniany dom parterowy dom z drewna domek narzędziowy drewno drewno do pieca i kominka drewno kominkowe drewno z praktikera drewutnia działka budowlana ECO-PAL ECOMAX efektywne palenie w kominku finanse przy budowie domu garaż na budowe grzanie kominkiem halogen LED halogeny ledowe ile brykietu na sezon ile brykietu na zimę ile kosztuje ogrzewanie domu ile kosztuje ogrzewanie domu brykietem. ile stopni w domu instalacja C.O instalacja kominka z płaszczem wodnym instalacja solarna izolacja kominka ja oszczędnie palić w kominku jak czyścić kominek jak długo palić w kominku jak działa kominek jak mieć czystą szybę w kominku. jak nie czyścić kominka jak obudować kominek jak ogrzać dom jak palić brykietem jak palić w kominku jak poprawnie ocieplić poddasze jak pozbyć się chwastów z trawnika jak rozliczać prąd jak spala się drewno jak wybrać dobrą działkę budowlaną jak wybrać dobry kominek jak wybrać kominek jak wyczyścić szybę kominka jak zatrzymać ciepło w domu jaka temperatura w sypialni jaki kominek karcher KÄRCHER KÄRCHER opinie kiedy kupować brykiet kolektory słoneczne kominek kominek z płaszczem wodnym kominek blok kominek czy warto kominek z bezpieczeństwo kominek z płaszczem wodnym kominek z płaszczem wodnym czy bez? kominek żeliwny kominkowe prezenty kominkowy kominkowy przekładaniec kompresor kompresor black&decker kompresro ASI300 koszt ogrzewania domu kominkiem lampki lampki choinkowe lampki choinkowe LED Lazar Westa LED makita makita bhp453 maraton maxi brykiet mycie kominka mycie szyby kominka mycie szyby kominkowej nagroda dla aktywnych nagroda za komentarz obudowa kominka ocena wkrętarki makita bhp-453 ocieplenie domu ocieplenie poddasza ocieplenie stropu ocieplenie wełną mineralną od czego zacząć budowę ogrzać kominkiem dom ogrzewanie ogrzewanie domu kominkiem ogrzewanie domu solarami ogrzewanie podłogowe opakowania brykietu opakowania kartonowe opał na zimę opinie o brykiecie opinie o brykiecie. opis procesu spalania drewna oszczędzanie energii oświetlenie LED palenie brykietem palenie drewna palenie w kominku palenie w kominku brykietem palenie węglem palić brykietem czy drewnem pellet pellet drzewny pellet w kominku pini-kay pini&kay pinikay płyty kominkowe podłączanie LED-ów podłączanie żarówek LED podpałka podpałka do grilla podpałka do kominka podpałka domowe ognisko podpałki do kominka podsumowanie sezonu grzewczego 2013/2014 pomysł na prezent popiół poprawne temperatury w mieszkaniu poręczny kompresor. porównania brykietów porównania brykietu prąd problem z odpompowaniem wody. proces spalania proces spalania drewna projekt domu projekt gotowy czy indywidualny regulacja okien rekuperacja rockwool rozpalanie w kominku rozpalanie w kominku. spalanie drewna syfon pralki taryfa nocna temperatura w domu termomodernizacja test brykietów test podpałek do kominka test wkrętarki makita testy brykietu trawnik uni mata unia mata plus w domu nie wszystko musi się opłacać wady i zalety brykietu wady i zalety domu parterowego wady i zalety drewna kominkowego wady i zalety kominków wady kominków WD 3.200 KÄRCHER wełna mineralna wełna ursa wełna z Leroy Merlin wentylacja mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna wentylacja z rekuperatorem wkrętarka wybór działki wybór projektu domu zabudowa kominka zakładanie trawnika zalety brykietu zalety kominków zaliczyłem maraton zatrucie dymem żarówki led-owe