czwartek, 26 grudnia 2013

Dlaczego Kominek Z Płaszczem Wodnym To Najbardziej Wydajne i Najlepsze Źródło Ciepła W Domu?


Ogrzewanie domu to w naszej strefie klimatycznej bardzo ważna sprawa. Przez pół roku ogrzewanie pracuje i ogrzewa nasze domy i mieszkania. W świetle nieuchronnych zmian, które wcześniej czy później wprowadzą zakaz palenia mułem, miałem węglowym a może i samym węglem w całej Polsce, wielu Polaków będzie się zapewne zastanawiać, czym ogrzewać swoje domy. Jak na razie zakaz zatwierdzony dla Krakowa umożliwia tylko dogrzewanie okazjonalne domów kominkami. Oczywiście nie paląc w nich węglem, tylko drewnem i produktami z drewna, czyli brykietami i pelletem. W praktyce będzie to zapewne oznaczać, że kominki będą pracować cały czas, stając się głównym źródłem ciepła w domach. Niejako i przez przypadek wyprzedzając zmiany prawne, już na etapie projektowania domu założyłem, że głównym źródłem ciepła w moim domu będzie kominek z płaszczem wodnym połączony z ogrzewaniem podłogowym. Dlatego też nie uwzględniałem w projekcie domu kotłowni, bo po prostu jej nie potrzebuję. W zamian za to postanowiłem zainwestować w dobrej jakości kominek z płaszczem wodnym. Postawiłem na wkład kominkowy Westa firmy Lazar. Czy to był dobry wybór? Jak na razie uważam, że tak, aczkolwiek korzystam z niego dopiero drugi sezon grzewczy.

Wkład kominkowy Lazar Westa - takim ogrzewam dom.
Wkład kominkowy Lazar Westa - takim ogrzewam dom.

W całym domu, na powierzchni 130 m2 mam ogrzewanie podłogowe, 9 obwodów grzewczych, z których dwie najdłuższe pętle mają po około 60-70 metrów długości.

W pierwotnej wersji ogrzewanie podłogowe miało być połączone bezpośrednio z kominkiem, który miał podgrzewać ciepłą wodę użytkową oraz ogrzewać dom. Przy okazji projektowania instalacji solarnej, do podgrzewania ciepłej wody użytkowej do instalacji dodałem jeszcze jeden element, bufor wodny o pojemności 1000 litrów. Bufor zasilany jest nadmiarem ciepła z solarów oraz kominkiem. Ciepła woda z kominka płynie albo do bufora, albo do ogrzewania, w zależności od zaworu, którym steruje sterownik Frisko.

Sterownik - "mózg" mojej instalacji C.O.
Sterownik - "mózg" mojej instalacji C.O.

Sterownik ten mierzy temperaturę na zewnątrz, temperaturę w domu i na tej podstawie ustawia temperaturę wody w ogrzewaniu. Dzięki temu nie mam w domu za gorąco. Dodatkowo sterownik pozwala na ograniczenie temperatury wody w ogrzewaniu podłogowym. U mnie jest to 520C. W ogrzewaniu podłogowym ważne jest, żeby podłoga nie miała więcej jak 290-300C. Ma to znaczenie dla zdrowia mieszkańców. Zbyt mocne przegrzewanie stóp wpływa niekorzystnie na stawy, może spowodować odrywanie się skrzepów krwi, czyli w skrajnym przypadku nawet śmierć. A poza tym chodzenie po podłodze która jest gorąca jak rozgrzane do czerwoności węgle nie należy do przyjemności. Ale wróćmy do instalacji centralnego albo jak ja to nazywam podłogowego ogrzewania domu.

W dużym uproszczeniu moja instalacja wygląda jak na rysunku poniżej.

Uproszczony schemat mojej instalacji C.O.
Uproszczony schemat mojej instalacji C.O.

Ciepła woda użytkowa jest podgrzewana głównie przez kolektory słoneczne. Dodatkowo w bojlerze jest grzałka elektryczna która podgrzewa wodę, kiedy nie ma słońca. W salonie stoi kominek z płaszczem wodnym, który zasila ogrzewanie podłogowe i bufor. Kiedy sterownik otwiera zawór, ciepła woda z kominka płynie do ogrzewania, kiedy zawór się przymyka, ciepła woda zasila bufor. Kiedy w kominku wygaśnie, to ogrzewanie czerpie ciepłą wodę z bufora. Dodatkowo bufor zasilany jest też z solarów. Ponieważ mam ich trzykrotnie więcej niż potrzebne jest do podgrzania 300 litrów wody użytkowej, to w słoneczny dzień nadmiar ciepła zrzucany jest do bufora. W sezonie wiosennym i jesiennym ciepło z dachu jest wystarczające do podgrzania CWU i podniesienia temperatury w domu do poziomu 220C. Kiedy tylko mamy chłodny, ale słoneczny dzień, ogrzewam się słońcem. I wbrew tym, którzy nie wierzą w ogrzewanie domu solarami, u mnie to działa.

Zimą, kiedy palę w kominku ciepła woda z kominka zasila ogrzewanie podłogowe, później bufor, a jak już bufor się nagrzeje, to nadmiar ciepła zrzucany jest do bojlera na CWU. Oczywiście, kiedy w ciągu dnia nie ma słońca, bo jeśli jest, to CWU mam ze słońca.


Ogrzewanie podłogowe w całym domu to super sprawa. Nie ma żadnych kaloryferów, komfort termiczny jaki daje ciepła podłoga jest nie do zastąpienia żadnym innym typem ogrzewania, a woda jaka potrzebna jest do tego typu instalacji nie musi być cieplejsza niż 550C czyli oszczędności w jej przygotowaniu są zauważalne. Ale ogrzewanie podłogowe ma również jedną, istotną wadę. Jeśli nie pracuje cały czas, to rozruch ciepłej podłogi jest dość długi i trwa około 3 godzin. Czyli pracuje ono z pełną mocą dopiero po 3 godzinach od rozpalenia w piecu. Ale działa to i w drugą stronę. Kiedy w piecu wygaśnie, to podłoga stygnie jeszcze przez około 2 godziny.

Gdybym miał piec w kotłowni, to dom rozgrzał by się wtedy, kiedy już trzeba iść spać. Bo zakładając że rozpalam po powrocie z pracy czyli między 17:00 a 18:00, to ogrzewanie pełną moc osiągnie około 20:00-21:00. I tutaj właśnie brakuje mi trzeciego źródła ciepła, którym mógłby być kocioł gazowy, który podgrzewałby wodę w ogrzewaniu wtedy, kiedy nie pali się w kominku. Niestety gazu w okolicy nie ma i szybko nie będzie. Można co prawda zamontować kocioł elektryczny, który mógłby zasilać ogrzewanie, ale jak na razie nie mam odwagi posunąć się do tego kroku. Obawiam się o jego wydajność i koszty energii elektrycznej. Mogę jeszcze zamontować w buforze grzałki elektryczne i grzać wodę w taryfie nocnej, ale to chyba najmniej optymalne rozwiązanie.
Ale wracając do tematu wpisu. W zniwelowaniu opóźnienia w rozkręcaniu się ogrzewania podłogowego pomaga mi kominek z płaszczem wodnym. Według mnie to jedno z najbardziej wydajnych źródeł ciepła w domu. Po pierwsze ogrzewa wodę w instalacji C.O. po drugie prawie natychmiast po rozpaleniu ogrzewa dom ciepłem od szyby i całego wkładu kominowego. Czyli zanim rozgrzeje się podłogówka, dom jest już ogrzany wstępnie ciepłem kominka. Podłogówka dogrzewa pomieszczenia do ustawionej na sterowniku temperatury 22,5 0C . Po osiągnięciu tej temperatury, temperatura wody w podłogówce jest obniżana, a ciepła woda zasila i ogrzewa bufor. Jak w kominku wygaśnie i dom nieco się wychłodzi lub temperatura na zewnątrz spadnie, to ciepła woda do ogrzewania podłogowego czerpana jest z bufora. Rano kiedy się budzimy, to mamy ciemno w kominku, ale ciepłą podłogę, ogrzaną wodą z bufora.

Jak na razie moja instalacja podgrzewania wody w C.O i C.W.U sprawdza się doskonale. Jak dodam do tego umiejętność palenia w kominku przez kilkanaście godzin, to mam instalację, która pracuje prawie non stop, a dom nie wychładza się zbytnio bo po pierwsze ogrzewanie działa prawie cały czas a po drugie, dom jest bardzo dobrze ocieplony. Według mnie grzejąc dom kominkiem w płaszczem wodnym najwięcej wyprodukowanej energii zostaje wykorzystane do ogrzania domu. Poza tym kominek to niepowtarzalny klimat i blask ognia, który ogrzewa już samym na niego patrzeniem. A palenie w kominku nie musi być udręką. Próbuję to udowodnić opisując stosowane przeze mnie kominkowe przekładańce i sposoby długiego palenia w kominku bez potrzeby dokładania do niego.

Instalację C.O., brak kotłowni, kominek, solary i zastosowany w moim domu sposób ogrzewania i podgrzewania C.W.U założyłem i zaprojektowałem już na etapie przygotowywania projektu domu. To pozwoliło mi na spore oszczędności w kosztach budowy domu. Ale ten temat poruszę już wkrótce, bo mam zamiar rozpocząć już niedługo, jak tylko zakończę testy brykietów, serię wpisów dotyczących budowy domu. Mam jeszcze jeden brykiet do przetestowania i przygotowanie porównania wszystkich testowanych brykietów. Te wpisy powinny pojawić się jeszcze w tym roku. Od stycznia rozpoczynam serię wpisów dotyczących budowy domu, opartych na moich osobistych doświadczeniach, problemach i rozwiązaniach które zastosowałem w swoim domu.

Ale się rozpisałem. Przepraszam za takiego tasiemca i podziwiam cię, jeśli doczytałeś ten post do końca. Jeśli masz jakieś pytania, zostaw je w komentarzu lub prześlij mi je e-mailem. Na każdą wiadomość odpowiem. Może nie od razu, ale na pewno odpiszę.

38 komentarzy:

 1. dzięki za opinię i informację. właśnie jestem na etapie kupna kominka w płaszczem wodnym i bardzo mi się przydadzą te informacje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się bardzo, że mogłem pomóc.

   Jak już kupisz kominek to zapraszam na moje blogi, gdzie opisuję sposoby efektywnego palenia w kominku. Bo to źródło ciepła ma dawać radość i obniżać koszty ogrzewania a nie stawać się przekleństwem.

   Usuń
 2. Ja także znalazłem wiele przydatnych informacji w tym artykule. Dzięki i polecam pozostałym czytelnikom zainteresowanym tematem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam. Mamy zamiar założyć instalację C.O. (kominek z płaszczem połączony z ogrzewaniem podłogowym) w mieszkaniu ok. 56m2. Jednak na wielu stronach czytałem, że jest to drogie połączeniu, skomplikowane i mało efektywne. Czy mógłbym prosić o jakąś poradę? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz.

   Na tak małej powierzchni połączenie ogrzewania podłogowego z kominkiem to zły pomysł. Odpowiednio dobrany kominek bez płaszcza wodnego będzie wystarczającym źródłem ciepła. Ogrzewanie podłogowe wodne w tym przypadku po pierwsze niepotrzebnie podniesie koszty całej instalacji a po drugie, ze względu na ograniczenia dotyczące maksymalnej temperatury wody w podłodze będzie kłopotliwe w sterowaniu. Jeśli w kominku będziemy ostro palić, to płaszcz będzie się przegrzewał. Kiedy będziemy palić na tyle, żeby woda w obiegu nie przekroczyła temperatury 55 stopni Celsjusza, to cały urok kominka odejdzie w zapomnienie, bo na pewno szyba będzie czarna, a komin będzie zachodził sadzą.

   W tym przypadku proponuję sam kominek a tam gdzie to konieczne, zamontowanie ogrzewania podłogowego elektrycznego, które można włączać tylko na krótkie okresy czasu. Np. w łazience tylko w godzinach, w których bierzemy kąpiel.

   W razie dodatkowych pytań służę pomocą.

   Usuń
  2. Tyle, że zależy nam na ogrzewaniu centralnym i ogrzewaniu wody użytkowej właśnie z kominka. A niestety nie ma możliwości montażu u nas w mieszkaniu tradycyjnego kotła. Dlatego wybór padł na kominek z płaszczem wodnym. Czyli jedyne wyjście to podpiąć kominek pod tradycyjne grzejniki?

   Usuń
  3. Jeśli sytuacja tak wygląda, to rozsądnym wyjściem będzie podłączenie kominka pod kaloryfery. Wtedy całe ciepło zostanie z płaszcza wodnego bezpiecznie odebrane bez wpływu na zdrowie. Ewentualnie, można zrobić połączenie kaloryfera i ogrzewana podłogowego. Gorąca woda wpływa do kaloryfera a woda chłodniejsza, powrotna z kaloryfera przepływa jeszcze przez ogrzewanie podłogowe. Wtedy mamy odbiór ciepła przez kaloryfer i ciepłą podłogę.

   Usuń
  4. nie orientuje się Pan jaki byłby koszt takiej instalacji? Tj. kominek z płaszczem wodnym plus 6 kaloryferów? To wszystko połączone z bojlerem

   Usuń
  5. Witam

   Sam wkład kominkowy z płaszczem wodnym to koszt od 3000 zł wzwyż. Drugie tyle trzeba liczyć na obudowę. Kaloryfery to około 300 zł za sztukę. Do tego rury ogrzewania podłogowego, pompa obiegowa, rozdzielacz, robocizna hydraulika. Załóżmy, że zapłacimy za to 2000 zł. Czyli cała instalacja w skład której wejdzie wkład kominkowy, obudowa, kaloryfery, rury, pompa, rozdzielacz, robocizna hydraulika powinna kosztować około 10 000 zł. Są to oczywiście obliczenia dość mocno zaokrąglone, ale taką kwotę trzeba przygotować.

   Usuń
 4. Panie Marku, właśnie zastanawiamy się z mężem nad systemem ogrzewania w budowanym domu. Do tej pory myśleliśmy o ogrzewaniu samym kominkiem, z grawitacyjnym rozprowadzeniem gorącego powietrza na użytkowe poddasze plus ew. jakieś akumulacyjne grzejniki elektryczne. Jednak ziarno niepewności zostało zasiane :) Może jednak kominek z płaszczem wodnym i podłogówka + grzanie wody? Dodam, ze budujemy mały dom o powierzchni użytkowej 110 m2 , przy czym na parterze powierzchnia wynosi 60 m2. Czy przy takiej powierzchni ma to sens i przede wszystkim finansowe uzasadnienie? Czy mógłby Pan to ocenić swoim fachowym okiem i ew. oszacować koszt założenia takiej instalacji? Będę wdzięczna za wszelkie sugestie. Pozdrawiam
  Agnieszka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za to, że czyta Pani mojego bloga i za interesujący komentarz.

   Ciężko jest coś doradzić, bo nie wiem, jaki to dom, jak dobrze docieplony, w jaki sposób rozwiązane jest podgrzewanie wody itp.

   Według mnie, w tak mały domu kominek z płaszczem wodnym i ogrzewanie podłogowe to nieco zbyt wydajne źródło ciepła. Jeśli zastosujecie w ogrzewaniu podłogowym sterowanie pogodowo-pokojowe, to podłogówka nawet nie zdąż się rozgrzać, a w domu będzie już gorąco. Jeśli nie będzie żadnego sterowania a tylko zawór termostatyczny, który będzie ograniczał temperaturę w ogrzewaniu podłogowym do 55 stopni, to po pierwsze, w domu będzie za gorąco a po drugie, przy solidnym grzaniu istnieje duże prawdopodobieństwo, że płaszcz wodny będzie się przegrzewał.

   Jedyna możliwość, żeby w Państwa domu zastosować kominek z płaszczem wodnym to jako wspomaganie podgrzewania CWU i instalacji solarnej. Wtedy ciepło z kominka będzie odbierane przez bojler na CWU i nie będzie marnowane.

   Ja tak właśnie bym zrobił. zamontował najmniejszy kominek z płaszczem wodnym, bojler na CWU o pojemności minimum 300 litrów z dwoma wężownicami i instalację solarną. Wtedy latem mamy ciepłą wodę z dachu a zimą grzejemy wodę prądem bądź też kominkiem. Przy tak małej powierzchni nawet najmniejszy kominek szybko ogrzeje dom.

   Jeśli nie planują Państwo instalacji solarów, to nie inwestowałbym w płaszcz wodny i ogrzewanie podłogowe. Koszt takiej instalacji to minimum 10 000 zł a zapewniam, że podłogówka bez bufora w instalacji nawet się nie włączy albo w domu będziecie mieli saunę. Lepiej będzie kupić dobry zwykły kominek, który poradzi sobie z ogrzaniem domu w chłodne dni i będzie wspomagał ogrzewanie elektryczne.

   Oczywiście ostateczna decyzja należy do Państwa, ale znam ludzi, którzy zbudowali dom energooszczędny w technologii szkieletowe o podobnej powierzchni do Państwa domu i zamontowali kominek. Nie korzystają z niego, bo kiedy podłożą ogień, to w domu mają za gorąco. Palą w nim dopiero kiedy za zewnątrz jest około -15 stopni Celsjusza, czyli kilka razy w roku.

   Usuń
  2. Panie Marku, bardzo dziękuję za szybką odpowiedź, rzeczywiście rozwiała ona kilka naszych wątpliwości. Wydaje się, że nasz pierwotny pomysł na ogrzewanie powinien się sprawdzić. Od początku zakładaliśmy ogrzewanie domu samym kominkiem, dlatego też zdecydowaliśmy się na projekt rozrysowany na planie kwadratu z niemal centralnie usytuowanym kominem. Dom zbudowany jest z porothermu i ocieplony 15 cm styropianem, na poddaszu 30 cm wełny. Zainwestowaliśmy również w dobre okna. Dodatkowo, w domu mamy strop drewniany (jednak głównie ze względów estetycznych). A wszystko po to żeby móc ogrzewać się kominkiem. Ale niestety większość osób przekonuje nas, że taki system ogrzewania nie jest wystarczający efektywny, szczególnie w domu murowanym. No i w końcu udało im się zasiać ziarno wątpliwości. Stąd moje pytania w poprzednim wpisie o alternatywne możliwości grzania w domu. Wiemy, że w domach szkieletowych, taki sposób ogrzewania sprawdza się bez zarzutu, ale jak jest w domu murowanym?- Tego właśnie chcemy się dowiedzieć. Dzięki Pana podpowiedziom przekonamy się najpewniej już kolejnej zimy :) Jedno jest pewne, kupimy dobry zwykły kominek. I miejmy nadzieje, że wszystko sprawnie zadziała :)
   Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie
   Agnieszka

   Usuń
  3. Dziękuję za komentarz.

   Trzymam kciuki żeby wszystkie założenia sprawdziły się. Dobry kominek przy dobrej izolacji domu i "ciepłych" oknach powinien poradzić sobie z ogrzaniem domu. A dzięki temu, że będą państwo korzystali z kominka, ja mam dla kogo pisać, testować brykiety i opisywać wydajne sposoby na palenie w kominku. :-)

   Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.

   Usuń
 5. Mam znajomego, który przy pomocy dobrych przewodów wentylacyjnych oraz dodatkowo stosując kilka wiatraczków wspomagających krążenie powietrza w całym domku ogrzewa dom kominkiem. Nie zdawałem sobie sprawy, że taki mały kominek może bez problemu ogrzać cały dom przy małych nakładach opału.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajny blog. Konkretnie i na temat.
  Chciałbym zapytać o bufor. Jak długo nagrzewa się tysiąc litrów i na ile godzin starcza (rozumiem, że to zależy od temp. zew, ale prosze napisać jakiś dane powiedzmy dla 0 C i minus 10). Czy ocieplal Pan bufor jakoś specjalnie?
  Dziękuję i pozdrawiam.
  Konrad

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam

   Dziękuję za komentarz i przepraszam za długi czas oczekiwania na odpowiedź.

   Pana komentarz zainspirował mnie do dokonania pomiarów i moją analizę dotyczącą "pracy" bufora opublikowałem na blogu pod adresem:

   http://marekmika.blogspot.com/2015/03/jak-szybko-nagrzewa-sie-bufor-1000-litrow.html

   Zapraszam do lektury.

   Usuń
 7. Ja mam w domu kominek z płaszczem wodnym i muszę przyznać, że aż przewyższył moje oczekiwania. Jest tak wydajny i daje tyle ciepła, że nie mogę wyjść z podziwu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam.Proszę o poradę. Mieszkanie wielkości 76 m2 - /3 pokoje / - ogrzewam gazem z butli 33 kg. Żeby używać mniej gazu /wychodzi bardzo drogo/ cały czas palimy brykietami w kominku wolnostojącym . I tak sobie myślimy z mężem, że gdybyśmy zainstalowali kominek wolnostojący z płaszczem wodnym podłączonym do tej instalacji c.o, to czy wystarczyłoby to na ogrzanie mieszkania zamiast gazem. Jeśli tak , to jakiej mocy ten kominek powinien być. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam

   Ponieważ mają Państwo już kominek, to uważam, że wymiana obecnego wkładu na taki z płaszczem wodnym nie będzie opłacalna finansowo. Całe to zamieszanie pochłonęło by kilkanaście tysięcy złotych, i nie wiadomo czy kiedykolwiek by się zwróciło. Wkład kominka, obudowa, wymiennik ciepła, rury, osprzęt itp. Jedyne do mogę doradzić, to pozostanie przy obecnym wkładzie kominkowym i ewentualnie rozbudowanie instalacji o kanały rozprowadzające gorące powietrze po całym mieszkaniu. To niewielki koszt a może przynieść spory zysk, ponieważ w każdy kąt mieszkania będzie docierać ciepłe powietrze z kominka które ogrzeje mieszkanie szybko i sprawnie. No i nawet kiedy nie będzie prądu, kominek będzie grzał, bo nie będzie pompy obiegowej.

   Moim zdaniem powinni Państwo pozostać przy obecnym wkładzie kominkowym, przy najbliższej okazji rozbudować instalację o kanały rozprowadzające ciepłe powietrze po całym mieszkaniu, palić w kominku dobrym brykietem i cieszyć się ciepłem, bez potrzeby korzystania z ogrzewania gazowego.

   Usuń
 9. Bardzo ciekawy artykuł. Na pewno pokazałeś kolejny sposób na tani i wydajny sposób ogrzewania.

  OdpowiedzUsuń
 10. Panie Marku,zamierzamy pomieszczenie użytkowe na parterze naszego domu ok40m2 ,przekształcić w małe mieszkanie/aneks kuchenny,miejsce do spania i wypoczynku/ponieważ trzeba obnizyc poziom podlogi,padl pomysł ogrzewanie podlogowe.Mąż jednak twierdzi,ze trzeba dołożyc po jednym kaloryferze pod dwoma oknami,poniewaz ogrzewanie podlogowe dlugo się nagrzewa.Co Pan na to? Czy to ma sens a jezeli nie to które ogrzewanie bedzie bardziej ekonomiczne.Czytając Pana interesujący artykuł pomyślałam,ze może kominek? W całym domu mamy kaloryfery.Pozdrawiam.Gośka

  OdpowiedzUsuń
 11. Jeśli chodzi o ogrzewanie podłogowe, to ja mam i sobie chwalę. A czy długo się nagrzewa? Sprawdziłem to na własnej skórze, pomierzyłem i opisałem na blogu. Zapraszam do lektury wpisu:

  http://marekmika.blogspot.com/2015/02/czy-ogrzewanie-podlogowe-rzeczywiscie-ma-duza-bezwladnosc-i-wolno-sie-nagrzewa.html

  Jeśli chodzi o kominek, to wymaga to sporych nakładów finansowych bo trzeba kupić kominek, zrobić obudowę, jeśli nie ma to dobudować komin, doprowadzić wentylację i powietrze z zewnątrz. No i trzeba palić w nim dodatkowo, poza grzanie w C.O. Musisz przemyśleć i przeliczyć, czy nakłady finansowe nie będą zbyt duże. Ewentualnie można nieco zejść z kosztów i zamiast tradycyjnego kominka wstawić piec typu koza, który jest tańszy i nie wymaga obudowy, a grzeje równie mocno. Przy takiej powierzchni pomieszczenia wystarczy niewielki piecyk.

  Pozdrawiam i jestem pewien, że podejmiesz właściwą decyzję.

  OdpowiedzUsuń
 12. Dobrze przeczytać takiego posta. My mamy w planach dom 130m2 i marzy mi się kominek, solary i ogrzewanie podłogowe. Do tego może rekuperator. Wszyscy piszą, że to niewykonalne, że nieopłacalne itp., a tu taki pozytywny post. Muszę go od razu pokazać mężowi ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. co się dzieje z Pana instalacją w przypadku braku prądu gdy palimy kominkiem z płaszczem wodnym? Czyli przypadek gdy pompy nie pracują a w układzie mamy zagotowaną wodę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takiej sytuacji jeszcze nie zarejestrowałem, bo mam zbudowany UPS, który jest w stanie podtrzymać pracę pomp przez kilka godzin. A kominek, który mam ma specjalną awaryjną wężownicę, która w przypadku zagotowania wody powinna wychłodzić płaszcz. Trzecia rzecz, to staram się nie zostawiać rozpalonego kominka kiedy kładziemy się spać lub kiedy nie ma nas w domu.

   Usuń
 14. Panie Marku pytanko. Na wstepie napisze ze nie znam sie na CO etc. Rozbudowujemy teraz dom + remont generalny. Docelowo bedzie to ok 200 m2 powierzchni uzytkowej. Dzisiaj w czesci starej mamy kominek z rozprowadzeniem ciepla grwatiacyjnym + wiatrak i to zostanie. W nowej czesci bedzie drugi kominek. Planujemy na calej powierzchni ogrzewanie podlogowe - dwie kondygnacje. Niestety gaz bedzie dopiero na koniec przyszlego roku. Pytanko brzmi czy mozna tak zrobic instalacje zeby miec kominek nowy z plaszczem wodnym ktory do momentu podlaczenia gazu bedzie jedynym zrodlem do ogrzewania podlogowego a jak pojawi siegaz dolaczymy to do calej instalacji? Jak wyglada temat bezpieczenstwa kominkow z plaszczem - co sie dzieje jak temperatura w plaszczu bedzie za duza? Woda zaczyna sie gotowac czy jest jakis zawor ktory gdzies ta wode wyrzuca? Jak to dziala?:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za bardzo interesujący komentarz.

   1. Pytanko brzmi czy mozna tak zrobic instalacje zeby miec kominek nowy z plaszczem wodnym ktory do momentu podlaczenia gazu bedzie jedynym zrodlem do ogrzewania podlogowego a jak pojawi siegaz dolaczymy to do calej instalacji?

   Odp. Tak, jest to możliwe, ale koszt takiej instalacji będzie dość wysoki, bo trzeba zamontować w niej specjalny wymiennik ciepła, który będzie łączył instalację kominka i C.O. na gaz.Drugą możliwością jest zastosowanie bufora i wykorzystanie do jako wymiennika ciepła dla oby instalacji. Wszystko zależy od możliwości finansowych i dostępnego w domu miejsca.

   2. Jak wyglada temat bezpieczenstwa kominkow z plaszczem - co sie dzieje jak temperatura w plaszczu bedzie za duza? Woda zaczyna sie gotowac czy jest jakis zawor ktory gdzies ta wode wyrzuca? Jak to dziala?:)

   Odp. Każdy porządny wkład z płaszczem wodnym ma wężownicę awaryjną zasilaną wodą bezpośrednio z wodociągu, czyli zimną. Przepływ wody sterowany jest zaworem bezpieczeństwa, który w razie wzrostu temperatury ponad bezpieczną granicę włączy przepływ wody przez taką wężownicę i schłodzi wkład kominkowy.

   Usuń
 15. Witam.
  Mam pytanie do Pana.Dom budowany w latach 90tych coś okoł 200m2 dwu poziomowy.Mieszkamy w nim 16lat ogrzewany gazem ziemnym i wspomagany kominkiem bez płaszcza.Problemem są rachunki za gaz,mimo komina trochę mnie irytują ;-).Myślałem już nawet nad przejściem na piec na ekogroszek by zmniejszyć troche rachunki ,ale pomyslałem by może wymienić ten kominek na kominek z płaszczem wodnym i podłączyć go razem z ogrzewaniem gazowym(kaloryfery).Ponieważ paląc w tym kominku większość energii idzie w komin.Czy dobrym posunięciem byłoby takie rozwiązanie sparawy?
  dziekuje i pozdrawiam
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz.

   Wymiana wkładu na kominek z płaszczem wodnym na pewno pozwoli na zredukowanie kosztów ogrzewania. Pozostaje tylko pytanie, czy koszt modernizacji będzie na akceptowalnym poziomie. Trzeba wymienić kominek, zmodyfikować instalację CO, dodać wymiennik ciepła łączący obieg z kominka z obiegiem z pieca gazowego itp.

   Może lepiej będzie zacząć od termomodernizacji i wymiany stolarki okiennej i drzwiowej? To na pewno pozwoli na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie.

   W razie dodatkowych pytań pozostaję do dyspozycji.

   Usuń
 16. Witam.
  W najbliższym czasie chcę zainstalować ogrzewanie w domku, który do tej pory był wykorzystywany jako letniskowy. Domek o powierzchni około 50-55m2, murowany 3 warstwowy (pustak, styropian, cegła czerwona) + planowane 10-15 cm styropianu z zewnątrz. Jako źródło Ciepła planowałem pierwotnie piec gazowy dwufunkcyjny + ogrzewanie podłogowe 5 obiegowe (po 2 obiegi w 2 pokojach i 1 obieg przedpokój/łazienka + grzejnik łazienkowy). Jednakże ze względu na spore koszty przyłączenia gazu, które jest możliwe zainteresowało mnie ogrzewanie tego domku poprzez piec kominkowy z płaszczem wodnym (cena 800 - 1600zl) około 10-12KV, przy czym dodatkowo ogrzewana miałaby być woda użytkowa w zbiorniku z dodatkowym podgrzewaniem elektrycznym. Czy w takim wypadku aby wszystko funkcjonowało prawidłowo należałoby zastosować Bufor około 300l aby wydłużyć skuteczność ogrzewania podłogowego oraz ograniczyć amplitudę temperatur w systemie ogrzewania podłogowego. Domek ten na czas budowy innego domu będzie wykorzystywany stale dla rodziny 4 osobowej. Czyli dodatkowymi źródłami ciepła będzie kuchenka gazowa czy inne urządzenia elektryczne jak telewizor. W domku niezbędna jest modernizacja podłogi dlatego też myśleliśmy przy tym o podłogówce. Jak zabezpieczyć instalację CO na wypadek kilkudniowej nieobecności w domu w trakcie mrozów - wyjazd? Czy jakaś ewentualna automatyczna elektryczna grzałka a może jednak ogrzewanie gazowe?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy w takim wypadku aby wszystko funkcjonowało prawidłowo należałoby zastosować Bufor około 300l aby wydłużyć skuteczność ogrzewania podłogowego oraz ograniczyć amplitudę temperatur w systemie ogrzewania podłogowego?

   Bufor jak najbardziej. 300 litrów to nie jest dużo. Na kompensację zmian temperatury zasilania z kominka powinien wystarczyć, ale jako magazyn ciepłej wody to jest trochę za mały. Ciepło w nim zgromadzone, po wygaśnięciu kominka wystarczy na 1-2 godziny grzania.


   Jak zabezpieczyć instalację CO na wypadek kilkudniowej nieobecności w domu w trakcie mrozów - wyjazd? Czy jakaś ewentualna automatyczna elektryczna grzałka a może jednak ogrzewanie gazowe?

   Im prościej, tym lepiej. Najlepszym wyborem, według mnie, będzie grzałka elektryczna zamontowana w buforze + sterownik czasowy. Wtedy grzałka może się włączyć kilka razy w ciągu doby, podgrzać wodę w buforze i zapobiec jej zamarzaniu. Jest to tanie, proste i bezawaryjne.

   Usuń
 17. witam. posiadam kominek z plaszczem i podlogowke - fajna sprawa. Ale glownym zrodlem jest gaz ziemny. I mam takie pytanie "jak jest najoszczedniej grzac gazem z podlogowka? czy caly czas niska temp. np 30-35 st. czy wyzsza 45st ale po kilka godzin na dzien?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam

   Ogrzewanie podłogowe ma dużą bezwładność. Dużo energii jest zużywane na rozgrzanie podłogi. Dlatego najlepiej by było rozgrzać podłogi jesienią i nie dopuszczać do ich wystudzenia. I stąd też wniosek, że mając ogrzewanie podłogowe najbardziej ekonomiczne jest grzanie cały czas. Jak jest ciepło, niech woda zasilająca ogrzewanie ma 25 stopni. Jak jest zimno, odpowiednio więcej. Najlepiej, gdyby ogrzewaniem sterował sterownik pogodowo-pokojowy i dobierał temperaturę wody zasilającej. Wtedy będziemy mieli pewność, że grzejemy ekonomicznie a w domu cały czas mamy taką samą temperaturę.

   Usuń
 18. Panie Marku chciałem zapytać o Pana zdanie jeśli chodzi o wybór sposobu ogrzewania. Obecnie znajdujemy się na etapie krycia dachu i już teraz zaczynam myśleć o sposobie ogrzewania. Projekt który wybraliśmy nosi nazwę "Przy cyprysowej 4" http://www.galeriadomow.pl/projekty-domow/projekt-dom-przy-cyprysowej-4.html. Ww. projekcie przewidziane jest 15 cm styropianu, jeśli będzie taka możliwość to dam 20 i 3-szybowe okna. W drodze mamy możliwość połączenia gazu zatem będzie kocił kondensacyjny i teraz mamy 4 możliwości:
  1. Podłogówka w całym domu + kominek z płaszczem wodnym(płytowy wymiennik ciepła)
  2. Podłogówka w całym domu + kominek z DGP
  3. Podłogówka na parterze i łazienka na górze,kaloryfery + kominek z płaszczem wodnym(płytowy wymiennik ciepła)
  4. Podłogówka na parterze i łazienka na górze, kaloryfery + kominek z płaszczem wodnym(płytowy wymiennik ciepła)

  Uprzejmie proszę o informację na który wariant by się Pan zdecydował.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam

   Panie Łukaszu. Przemyślałem pana propozycje i opisałem mój pomysł na Pana instalację na blogu.

   Zapraszam na stronę http://www.sprawdzonewpraktyce.pl/pytania-czytelnikow-odpowiedzi-marka-autora-bloga/#pytanie3

   Usuń
 19. Mam taki w domu, stoi w kuchni, daje tyle ciepła, że jestem zachwycona w końcu nie marznę w domu :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Witam serdecznie. Bardzo ciekowy blog 
  Chciałabym poprosić o fachową poradę. Nasz dom ma ponad 200m2, parter i piętro z poddaszem nieużytkowym. Solidnie ocieplony: podłoga 20 cm styropianu, ściany 15 grafitowego, poddasze ponad 35cm wdmuchniętego ekofibru. Ogrzewanie tylko podłogowe 200m2. Rekuperacja. Piec kondensacyjny współpracujący z solarami z zasobnikiem 300l z dwiema wężownicami. Dół do głównie otwarta 80-metrowa przestrzeń z kominem do kominka po środku, 30 m2 nad salonem to pustka. Do komina doprowadzona instalacja, tak aby można było zamontować kominek z płaszczem wodnym. I tu robi się problem… bo wszyscy nam odradzają kominek z PW, że nie będzie nam się chciało palić, że brudno, że zbyt kosztowne, że zawsze szyba brudna, że niebezpieczne itp. Nam się wydawało, że jak już mieć kominek i palić to wykorzystać to ciepło i puścić w podłogówkę aby nie było za gorąco na dole a za zimno w pokojach na górze. Możemy też zamontować grzejniki w 3 łazienkach, wiatrołapie i garażu. W domu mieszkamy dwa lata jest ciepło, ale i tak byśmy chcieli mieć ten kominek. Czy zrezygnować z PW i zamontować zwykły? Nie mamy niestety doświadczenia. Boję się, że przy zwykłym kominku, piec się wyłączy i w pokojach dzieci na górze będzie chłodniej a tego bym nie chciała. Bufora dodatkowego to też już byśmy nie chcieli. Czy jest Pan nam wstanie doradzić coś obiektywnie, jaki kominek, jakiej firmy i w jakim układzie podłączyć (otwartym czy zamkniętym).
  Pozdrawiam serdecznie i dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam

   Odpowiedź znajduje się na stronie:

   http://www.sprawdzonewpraktyce.pl/pytania-czytelnikow-odpowiedzi-marka-autora-bloga/#pytanie4

   Usuń

Etykiety

3.200 karcher opinie ASI300 barlinek bhp-453 black&decker błąd E03 brudna szyba brykiet brykiet barlinek brykiet Brik brykiet bukowo-dębowy brykiet bukowy brykiet Carrefour brykiet czy drewno brykiet dębowy brykiet drzewny brykiet eco-pal brykiet ECOMAX brykiet EQUATION brykiet Jula brykiet kominkowy brykiet leroy merlin brykiet mega ruf brykiet obi brykiet opinie brykiet PALLAP brykiet pini kay brykiet porównanie brykiet RUF brykiet sek-pol brykiet SEKPOL brykiet testy brykiet walec brykiet węglowy brykiet z Auchan brykiet z Castoramy brykiet z Leroy Merlin brykiet z obi brykiet z praktikera brykiet z trocin brykiet z węgla brykiet z węgla brunatnego budowa domu budowa domu pierwszy krok ciepło ze słońca ciepły dom czad czas palenia drewna czego nie robić przy czyszczeniu kominka czy taryfa nocna się opłaca czym myć szybę kominka czym ogrzewasz dom czym palić w kominku. czym rozpalać w kominku czyszczenie szyby kominka. darmowa energia darmowy brykiet dlaczego brykiet długie palenie w kominku dobry brykiet dom drewniany dom parterowy dom z drewna domek narzędziowy drewno drewno do pieca i kominka drewno kominkowe drewno z praktikera drewutnia działka budowlana ECO-PAL ECOMAX efektywne palenie w kominku finanse przy budowie domu garaż na budowe grzanie kominkiem halogen LED halogeny ledowe ile brykietu na sezon ile brykietu na zimę ile kosztuje ogrzewanie domu ile kosztuje ogrzewanie domu brykietem. ile stopni w domu instalacja C.O instalacja kominka z płaszczem wodnym instalacja solarna izolacja kominka ja oszczędnie palić w kominku jak czyścić kominek jak długo palić w kominku jak działa kominek jak mieć czystą szybę w kominku. jak nie czyścić kominka jak obudować kominek jak ogrzać dom jak palić brykietem jak palić w kominku jak poprawnie ocieplić poddasze jak pozbyć się chwastów z trawnika jak rozliczać prąd jak spala się drewno jak wybrać dobrą działkę budowlaną jak wybrać dobry kominek jak wybrać kominek jak wyczyścić szybę kominka jak zatrzymać ciepło w domu jaka temperatura w sypialni jaki kominek karcher KÄRCHER KÄRCHER opinie kiedy kupować brykiet kolektory słoneczne kominek kominek z płaszczem wodnym kominek blok kominek czy warto kominek z bezpieczeństwo kominek z płaszczem wodnym kominek z płaszczem wodnym czy bez? kominek żeliwny kominkowe prezenty kominkowy kominkowy przekładaniec kompresor kompresor black&decker kompresro ASI300 koszt ogrzewania domu kominkiem lampki lampki choinkowe lampki choinkowe LED Lazar Westa LED makita makita bhp453 maraton maxi brykiet mycie kominka mycie szyby kominka mycie szyby kominkowej nagroda dla aktywnych nagroda za komentarz obudowa kominka ocena wkrętarki makita bhp-453 ocieplenie domu ocieplenie poddasza ocieplenie stropu ocieplenie wełną mineralną od czego zacząć budowę ogrzać kominkiem dom ogrzewanie ogrzewanie domu kominkiem ogrzewanie domu solarami ogrzewanie podłogowe opakowania brykietu opakowania kartonowe opał na zimę opinie o brykiecie opinie o brykiecie. opis procesu spalania drewna oszczędzanie energii oświetlenie LED palenie brykietem palenie drewna palenie w kominku palenie w kominku brykietem palenie węglem palić brykietem czy drewnem pellet pellet drzewny pellet w kominku pini-kay pini&kay pinikay płyty kominkowe podłączanie LED-ów podłączanie żarówek LED podpałka podpałka do grilla podpałka do kominka podpałka domowe ognisko podpałki do kominka podsumowanie sezonu grzewczego 2013/2014 pomysł na prezent popiół poprawne temperatury w mieszkaniu poręczny kompresor. porównania brykietów porównania brykietu prąd problem z odpompowaniem wody. proces spalania proces spalania drewna projekt domu projekt gotowy czy indywidualny regulacja okien rekuperacja rockwool rozpalanie w kominku rozpalanie w kominku. spalanie drewna syfon pralki taryfa nocna temperatura w domu termomodernizacja test brykietów test podpałek do kominka test wkrętarki makita testy brykietu trawnik uni mata unia mata plus w domu nie wszystko musi się opłacać wady i zalety brykietu wady i zalety domu parterowego wady i zalety drewna kominkowego wady i zalety kominków wady kominków WD 3.200 KÄRCHER wełna mineralna wełna ursa wełna z Leroy Merlin wentylacja mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna wentylacja z rekuperatorem wkrętarka wybór działki wybór projektu domu zabudowa kominka zakładanie trawnika zalety brykietu zalety kominków zaliczyłem maraton zatrucie dymem żarówki led-owe