piątek, 12 września 2014

19 Powodów Dla Których Zbudowałem Dom Parterowy i Jestem z Tego Zadowolony.


Dom parterowy czy budynek z użytkowym poddaszem? Takie pytanie zadaje sobie prawie każdy przyszły inwestor, który myśli o budowie domu. Aby znaleźć odpowiedź na tak postawione pytanie trzeba wiele przemyśleć i przeanalizować. Decyzja ta jest bardzo ważna, bo będzie nam towarzyszyła przez całe życie. Ja też stałem przed takim wyborem i wybrałem dom parterowy. A czy słusznie? Na dziś mogę powiedzieć, że tak.

Poniżej przedstawiam kilkanaście powodów, które zdecydowały o tym, że mieszkamy w domu parterowym.

 1. Dom parterowy to brak schodów. Im człowiek starszy tym większe trudności z ich pokonywaniem, a niestety z każdym dniem jesteśmy bliżej wieku emerytalnego.
 2. Brak schodów to brak kosztów z ich budową związanych. A montaż czy wykończeni e schodów to kwoty rzędu tysięcy złotych
 3. Dom parterowy to szybkie zakończenie budowy.
 4. Na zbudowanie jednopoziomowego budynku pozwoliła mi działka, która była wystarczająco duża i zbliżona kształtem do kwadratu.
 5. W domu parterowym z nieużytkowym poddaszem można zrobić strop z drewna oraz sufity z płyt gipsowo-kartonowych. Strop taki można wykonać samemu, nie trzeba szalunków, stempli, stali, przerw technologicznych oraz nie ma tyle wilgoci, która musi odparować. Ja tak mam i sobie chwalę.
 6. Strop wykonałem z drewna bo pozyskałem je z własnego lasu. Jedyny koszt to przetarcie, transport i impregnacja.
 7. W całym domu mam ogrzewanie podłogowe zasilane solarami i kominkiem. Wykonałem je w większości sam. Koszt, niski, bo zawiera tylko zakup materiałów na instalację. Żadnych rur, kaloryferów na wierzchu. Czysto i schludnie ale dla gości „dziwnie” bo brak jest u mnie elementów, które są w prawie każdym domu.
  Czy dom parterowy się opłaca?
  Czy dom parterowy się opłaca?
 8. Dom parterowy bez użytkowego poddasza to łatwe i bez komplikacji docieplenie stropu. Wystarczy dokładnie, szczelnie, w kilku warstwach rozwinąć wełnę izolacyjną na stropie i po strawie. Ciepło, cicho, przytulnie. Nie ma problemu z ocieplaniem skosów, wykańczaniem poddasza i ogrzewaniem piętra
 9. Ponieważ nie mam użytkowego poddasza (aczkolwiek kiedyś może będzie), to wykonanie dachu nie stanowiło problemu. W domu parterowym można wykonać najprostszy dach dwuspadowy albo kopertowy. Co prawda powierzchnia jest większa, ale kształt i wykonanie dużo prostsze niż a domach z użytkowym poddaszem. Można zrezygnować z okien dachowych, nie mamy jaskółek, wykuszy  i innych dziwnych kształtów, które po pierwsze komplikują budowę dachu a po drugie są doskonałymi miejscami do popełnienia błędów czyli przecieków oraz mostków termicznych.
 10. Dom parterowy to duża powierzchnia zabudowy i to jest minus, bo zabudowujemy sporą część działki. Ale taki budynek to również możliwość wykonania piwnicy tylko pod częścią domu, lub w ogóle z niej zrezygnowania. Budując wydajny, ekologiczny i sprawny system C.O. oraz inwestując w solidną izolację mogłem zrezygnować z piwnicy, a to nie mały koszt.
 11. Brak balkonów to ograniczenie strat ciepła do minimum. Każdy balkon który jest połączony z murem domu w sposób ciągły to mostek termiczny, prze który ulatują  nasze pieniądze. A w domu parterowym z użytkowym poddaszem  zawsze jakiś balkonik się znajdzie.
 12. Przebywanie wszystkich domowników na „jednym poziomie” to większa integracja rodziny i więcej wspólnie spędzonego czasu.
 13. Odpowiednie zaprojektowanie rozmieszczenia okien oraz wystawania dachu poza obrys budynku pozwala na „sterowanie” ilością wpadającego światła słonecznego do budynku. Odpowiednio dobrane wysunięcie dachu pozwala na wpuszczenie dużej ilości promieni słonecznych do budynku zimą a spore ich ograniczenie latem, czyli zimą dogrzewamy a latem chłodzimy dom. W domu z użytkowym poddaszem taka „automatyka” jest mocno utrudniona.
 14.  Prowadzenie instalacji np. wentylacji mechanicznej, elektrycznej, RTV, w domu bez użytkowego poddasza to sama przyjemność. Kładziemy wszystko na stropie i nie musimy kuć ścian, ukrywać przewodów wentylacyjnych i zabudowywać wszystkiego podwieszanymi sufitami. Dodatkowo, wszelkim naprawy, modernizacje, rozbudowy są ułatwione i nie powodują demolki w  domu.
 15. Dom parterowy to wykorzystanie każdego kawałka powierzchni, której nie tracimy na klatki schodowe.
 16. Niższe ściany, prostsza budowa, mniej komplikacji, to główne zalety domu parterowego. Ocieplenie można przyklejać stojąc na paczce styropianu. Ekipa budowlana nie potrzebuje rusztowania, nie trzeba wyciągu ani dźwigu żeby podawać materiały budowlane na kolejne kondygnacje czy zbudować konstrukcję dachu.
 17. Podczas prac wykończeniowych, urządzania domu i mieszkania nie ma problemu z wnoszeniem ciężkich rzeczy do domu. Nie trzeba się tłuc po schodach, wylewać ostatnich potów. Wjeżdżam samochodem do garażu albo dostawczak podjeżdża pod same drzwi, przekładam towar na podstawki na kółkach i wjeżdżam gdzie chcę. Jak przywieźli mi kominek, to pan kierowca podjechał pod drzwi, opuścił windę na wylewkę, zjechał paleciakiem i dostarczył mi kominek w miejsce gdzie teraz stoi. Nie wyobrażam sobie tachania pieca, kominka czy też 1000 litrowego zbiornika po schodach do piwnicy lub z powrotem.
 18. Zawsze chciałem mieć dom parterowy i wytrwale dążyłem do realizacji mojego marzenia, które stało się faktem.
 19. Mam rodzinę, w której są cztery osoby i dom parterowy wystarcza nam z nawiązką. Nawet gdyby było nas więcej, też nie byłoby problemu, no, chyba, że byłaby to liczba dwucyfrowa.
Jak widzisz, miałem sporo argumentów które przemawiały na korzyść takiego a nie innego budynku. Ty również powinieneś przed rozpoczęciem budowy wypisać wszystkie za i przeciw przemawiające na korzyść twojego wymarzonego budynku. Na etapie projektu wszystko jeszcze można zmienić. Im dalej w etap budowy, tym gorzej.


25 komentarzy:

 1. Też mam parterówkę i jestem zadowolony, zwłaszcza jeśli mowa o energooszczędnym ogrzewaniu domu.

  OdpowiedzUsuń
 2. No i bardzo dobrze zrobiłeś. Dla mnie budowa domu to czarna magia i raczej zatrudnię fachowców, ale podziwiam za to logiczne rozumowanie.

  OdpowiedzUsuń
 3. zastanawiam sie nad stropem ? Poddasze nieużytkowe. żelbetowy czy drewniany? podpowiedzcie coś ?

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja mam strop drewniany a mimo tego i tak będę zagospodarowywał poddasze jako duży schowek i garderobę.
  Wszystko zależy od konstrukcji domu i kosztów. I od tego trzeba zacząć poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie. Strop betonowy jest cięższy i jest z nim więcej zachodu. Strop drewniany jest lżejszy o można go samemu wykonać. Decyzja trudna, należy wziąć pod uwagę wszystkie ZA i PRZECIW.

  OdpowiedzUsuń
 5. hmm zastanawiam się nad tym juz dość długo czas, zdania ludzi są tak samo podzielone, wiadomo betonwy bedzie solidniejszy i bedzie trzymał cała konstrukcję... drewniany tez ma swoje zalety. ale teraz kwestia kosztów miedzy drewnianym a betonowym ? powieszchnia stropu jakies 180m2 ? z doświadczenia moze Pan mniej wiecej cos o tym powiedziec? z góry dziekuje i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam

   Strop betonowy to co najmniej 10-15 tyś, złotych.
   Strop drewniany to około 3200 zł za belki, 5000 zł za płyty osb i około 1000 zł za pozostałe elementy konstrukcyjne i wkręty.
   Przy stropie drewnianym mamy mniej zachodu, nie musimy robić szalunków, czekać 4 tygodni aż beton wyschnie itp. Strop drewniany można zrobić samemu, betonowy będzie ciężko.
   Mam nadzieję, że co nieco pomogłem.

   Usuń
  2. Witam, ja mam dom parterowy 15m na 15m. Pierwotnie miałem mieć strop drewniany, ale odradzono mi ze względu na rozmiary, więc zdecydowałem się na żelbetowy. Drożej ale bezpieczniej.

   Usuń
 6. rózne słyszalem komentarze na ten temat, wiadomo tzreba rozpatzrec za i przeciw, a jeszcze takie pytanie co do kosztów Pan jest pewnie biegły w temacie.... powieszchnia jakies 180 m2 duza bedzie róznica w kosztach pomiedzy drewnianym a betonowym? pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam

   Strop betonowy to co najmniej 10-15 tyś, złotych.
   Strop drewniany to około 3200 zł za belki, 5000 zł za płyty osb i około 1000 zł za pozostałe elementy konstrukcyjne i wkręty.
   Przy stropie drewnianym mamy mniej zachodu, nie musimy robić szalunków, czekać 4 tygodni aż beton wyschnie itp. Strop drewniany można zrobić samemu, betonowy będzie ciężko.
   Mam nadzieję, że co nieco pomogłem.

   Usuń
 7. Wynajmowałem dom parterowy i byłem zadowolony z ogrzewania i sezonowego kosztu na poziomie 2k

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja zdecydowalam sie na dom parterowy przede wszystkim dlatego, ze zainwestowalam w kolektory słoneczne.Cennik ogrzewania w tym wypadku jest mniejszy niz pietrowego domu. I w sumie szczerze to nigdy nie chcialam pietrowego domu.

  OdpowiedzUsuń
 9. Teraz coraz częściej wybierane są domy parterowe. Chociażby dlatego, że są łatwiejsze w utrzymaniu i w zależności od projektu nieco tańsze.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zgadzam się z każdym z powodów! :)

  OdpowiedzUsuń
 11. A mnie najbardziej podoba się, że wszyscy sa razem, bo niby w swoim pokoju ale w zasięgu 1 minuty, więc rodzina się tak nie dzieli.

  OdpowiedzUsuń
 12. W jaki sposób rozwiązał Pan ocieplenie ścian szczytowych? Mam dach dwuspadowy. Ściany szczytowe są ocieplone od zewnątrz. Zastanawiam się czy powinienem je ocieplić również od wewnątrz. Mam nieużytkowe poddasze i ocieplony strop styropianem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam

   JA nie mam ścian szczytowych, bo mam dach kopertowy. Niestety, w chwili obecnej nie mam ocieplonego dachu tylko strop, przez co dużo ciepła ucieka przez ściany, a dokładnie ich góry, wystające ponad strop. Przymierzam się do ocieplenia dachu i wtedy zabezpieczę też wystające kawałki ścian, przez co ciągłość izolacji będzie zachowana. Jeśli ma Pan ocieplony dach, to jak bym ścian szczytowych nie zmieniał. W przeciwnym wypadku trzeba ocieplić ściany szczytowe albo dach, żeby nie było strat ciepła przez mury.

   Usuń
 13. Super :) Także wolę domy parterowe niż domy z nieskończoną ilością pięter.

  OdpowiedzUsuń
 14. Oj tak, zdecydowanie dom parterowy jest dużo prostszy w budowie ;) Muszę powiedzieć, że jak pytamy swoich klientów w Silikony Marcolla to również bardzo duża część decyduje się na budowę domu parterowego. Koszta, czas budowy… wszystko ma tutaj znaczenie. Pozdrawiamy ciepło! :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Zdecydowania, kwestia przeprowadzanie różnego typu instalacji w domu parterowym jest znacznie prostsza niż w przypadku piętrowych budynków. Fajne, praktyczne podejście.

  OdpowiedzUsuń
 16. Przekonałem się do tego bloga. Jeżeli ktoś tak poświęca czas to ja też będę.

  OdpowiedzUsuń
 17. ja też jestem w etapie planowania budowy domu i mam pytania o okna - czy zdecydowałeś się na okna PCV czy klasyczne drewniane? z tego co czytałem epoka okien drewnianych się skończyła, czy macie jakieś doświadczenia?

  OdpowiedzUsuń
 18. Podałeś rozsądne argumenty, dlaczego parterówka bez schodów to dobre rozwiązanie. Jak dla mnie porasta przede wszystkim, a dom bez pięterek wpisuje się w to przekonanie :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Według mnie jednym z powodów byłaby ciepła podłoga. W bloku tego nie mam i nie będę mieć. Dlatego też, kiedy będę się budować, zainwestuje w ogrzewanie podłogowe na podczerwień.

  OdpowiedzUsuń
 20. Witam, ja również jestem zainteresowany postawieniem domu w najbliższym czasie. Oglądałem wiele fajnych projektów na stronie http://www.archeton.pl/gotowe-projekty-domow-parterowych-z-poddaszem-do-adaptacji I tu pytanie, kupował ktoś od nich projekt?

  OdpowiedzUsuń
 21. Dobry wpis, nie dawno kupiłem działkę 25 arów na spokojnej wsi i tak się zastanawiam nad domem parterowym, strasznie mi się podobają, ale czy w niektórych regionach jest zabronione stawianie domów parterowych ? Czy to bujda ?

  OdpowiedzUsuń

Etykiety

3.200 karcher opinie ASI300 barlinek bhp-453 black&decker błąd E03 brudna szyba brykiet brykiet barlinek brykiet Brik brykiet bukowo-dębowy brykiet bukowy brykiet Carrefour brykiet czy drewno brykiet dębowy brykiet drzewny brykiet eco-pal brykiet ECOMAX brykiet EQUATION brykiet Jula brykiet kominkowy brykiet leroy merlin brykiet mega ruf brykiet obi brykiet opinie brykiet PALLAP brykiet pini kay brykiet porównanie brykiet RUF brykiet sek-pol brykiet SEKPOL brykiet testy brykiet walec brykiet węglowy brykiet z Auchan brykiet z Castoramy brykiet z Leroy Merlin brykiet z obi brykiet z praktikera brykiet z trocin brykiet z węgla brykiet z węgla brunatnego budowa domu budowa domu pierwszy krok ciepło ze słońca ciepły dom czad czas palenia drewna czego nie robić przy czyszczeniu kominka czy taryfa nocna się opłaca czym myć szybę kominka czym ogrzewasz dom czym palić w kominku. czym rozpalać w kominku czyszczenie szyby kominka. darmowa energia darmowy brykiet dlaczego brykiet długie palenie w kominku dobry brykiet dom drewniany dom parterowy dom z drewna domek narzędziowy drewno drewno do pieca i kominka drewno kominkowe drewno z praktikera drewutnia działka budowlana ECO-PAL ECOMAX efektywne palenie w kominku finanse przy budowie domu garaż na budowe grzanie kominkiem halogen LED halogeny ledowe ile brykietu na sezon ile brykietu na zimę ile kosztuje ogrzewanie domu ile kosztuje ogrzewanie domu brykietem. ile stopni w domu instalacja C.O instalacja kominka z płaszczem wodnym instalacja solarna izolacja kominka ja oszczędnie palić w kominku jak czyścić kominek jak długo palić w kominku jak działa kominek jak mieć czystą szybę w kominku. jak nie czyścić kominka jak obudować kominek jak ogrzać dom jak palić brykietem jak palić w kominku jak poprawnie ocieplić poddasze jak pozbyć się chwastów z trawnika jak rozliczać prąd jak spala się drewno jak wybrać dobrą działkę budowlaną jak wybrać dobry kominek jak wybrać kominek jak wyczyścić szybę kominka jak zatrzymać ciepło w domu jaka temperatura w sypialni jaki kominek karcher KÄRCHER KÄRCHER opinie kiedy kupować brykiet kolektory słoneczne kominek kominek z płaszczem wodnym kominek blok kominek czy warto kominek z bezpieczeństwo kominek z płaszczem wodnym kominek z płaszczem wodnym czy bez? kominek żeliwny kominkowe prezenty kominkowy kominkowy przekładaniec kompresor kompresor black&decker kompresro ASI300 koszt ogrzewania domu kominkiem lampki lampki choinkowe lampki choinkowe LED Lazar Westa LED makita makita bhp453 maraton maxi brykiet mycie kominka mycie szyby kominka mycie szyby kominkowej nagroda dla aktywnych nagroda za komentarz obudowa kominka ocena wkrętarki makita bhp-453 ocieplenie domu ocieplenie poddasza ocieplenie stropu ocieplenie wełną mineralną od czego zacząć budowę ogrzać kominkiem dom ogrzewanie ogrzewanie domu kominkiem ogrzewanie domu solarami ogrzewanie podłogowe opakowania brykietu opakowania kartonowe opał na zimę opinie o brykiecie opinie o brykiecie. opis procesu spalania drewna oszczędzanie energii oświetlenie LED palenie brykietem palenie drewna palenie w kominku palenie w kominku brykietem palenie węglem palić brykietem czy drewnem pellet pellet drzewny pellet w kominku pini-kay pini&kay pinikay płyty kominkowe podłączanie LED-ów podłączanie żarówek LED podpałka podpałka do grilla podpałka do kominka podpałka domowe ognisko podpałki do kominka podsumowanie sezonu grzewczego 2013/2014 pomysł na prezent popiół poprawne temperatury w mieszkaniu poręczny kompresor. porównania brykietów porównania brykietu prąd problem z odpompowaniem wody. proces spalania proces spalania drewna projekt domu projekt gotowy czy indywidualny regulacja okien rekuperacja rockwool rozpalanie w kominku rozpalanie w kominku. spalanie drewna syfon pralki taryfa nocna temperatura w domu termomodernizacja test brykietów test podpałek do kominka test wkrętarki makita testy brykietu trawnik uni mata unia mata plus w domu nie wszystko musi się opłacać wady i zalety brykietu wady i zalety domu parterowego wady i zalety drewna kominkowego wady i zalety kominków wady kominków WD 3.200 KÄRCHER wełna mineralna wełna ursa wełna z Leroy Merlin wentylacja mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna wentylacja z rekuperatorem wkrętarka wybór działki wybór projektu domu zabudowa kominka zakładanie trawnika zalety brykietu zalety kominków zaliczyłem maraton zatrucie dymem żarówki led-owe