niedziela, 4 maja 2014

Podsumowanie Sezonu Grzewczego 2013/2014.

Pierwszy maja już za nami więc teoretycznie temperatury na zewnątrz pozwalają nam już zapomnieć o konieczności palenia w piecach i dogrzewania mieszkań. Pora więc na podsumowanie sezonu grzewczego 2013/2014 który mamy już, mam nadzieję, za sobą.

Zima jaka była, każdy wie. Łagodna, prawie bez śniegu, taka jesień zimą. Przynajmniej u nas, na południu Polski. Wiem, że im dalej na północ, było gorzej ale i tam nie mamy powodów do narzekania. Zima była krótka i niezbyt uciążliwa.

Podsumowanie Sezonu Grzewczego 2013/2014.
Podsumowanie Sezonu Grzewczego 2013/2014.
Ponieważ piszę o tym, że mam dom energooszczędny, testuję brykiety kominkowe i opisuję jak palić w kominku był nie trzeba było do niego przez kilkanaście godzin dokładać, to postanowiłem opublikować podsumowanie sezonu grzewczego w moim wydaniu. Przez całą zimę paliłem prawie codziennie. Niejednokrotnie niepotrzebnie, bo w domu mieliśmy ciepło, ale że była to nasza pierwsza zima w nowym domu, to człowiek się bał, że nocą zmarzniemy, że obudzimy się z soplami pod sufitem i będziemy dzwonić zębami. Kilka razy paliłem też bo chciałem przetestować brykiet lub po prostu stworzyć nastrojowy klimat w domu. Ogólnie mówiąc kilka czy kilkanaście razy nie musiałem rozpalać w kominku bo w domu mieliśmy ciepło i przyjemnie, ale mimo tego rozpalałem, bo wolałem mieć nieco za ciepło niż trochę za zimno. Przez całą zimę temperatura w domu ani raz nie spadła poniżej 19 stopni, ale zazwyczaj przekraczała 20 stopni Celsjusza. Po rozpaleniu w kominku dobijałem z temperaturą do 23 stopni w domu, a temperatura którą mam ustawioną na sterowniku jako komfortową to 22 stopnie. Ta różnica wynika z bezwładności ogrzewania podłogowego. Po osiągnięciu zadanej temperatury 22 stopni ogrzewanie wyłącza się, a całe ciepło magazynuje się w buforze wodnym o pojemności 1000 litrów. Kiedy w kominku przygaśnie, temperatura w domu spadnie poniżej tych 22 stopni Celsjusza, to ciepła woda z bufora znów jest pompowana w ogrzewanie podłogowe i dom się nagrzewa. Niestety mój sterownik nie ma funkcji która pozwalałaby na nie wyłączanie ogrzewania i nie wychładzanie się podłogi więc po ponownym uruchomieniu się ogrzewania upłynie kilkadziesiąt minut zanim dom znów się ogrzeje. Ale i tak utrzymanie stałej temperatury na poziomie 22 ±1 stopień Celsjusza nie jest problemem i udaje się doskonale.
Ale wracając do tematu wpisu, którym jest podsumowanie sezonu grzewczego, chcę wam powiedzieć, ile opału zużyłem w mijającym sezonie grzewczym. Czy to dużo, czy mało, nie wiem. Nie mam porównania z innymi. Jeśli wiecie, ile wy zużyliście opału, zostawcie taką informację w komentarzu pod tym wpisem. Będę miał porównanie.

Sezon grzewczy rozpocząłem pierwszego października 2013 roku za zakończyłem trzydziestego kwietnia 2014 roku. Jak łatwo policzyć, trwał on siedem miesięcy.

Na zimę, którą mamy już za sobą a która miała być bardzo mroźna i śnieżna, przygotowałem około 8 metrów przestrzennych drewna oraz 2360 kg brykietu kominkowego różnego rodzaju. Od razu powiem, że drewna zużyłem w tym sezonie około 1 mp, czyli prawie wcale. Paliłem głównie brykietem, dzięki temu drewno zostało mi na kolejną zimę.

Wracając do brykietu, to w tych 2360 kg miałem 206 opakowań brykietu RUF i pinikay, pakowanego po 10 kg, oraz 50 opakowań brykietu w kształcie walca, pakowanego po 6 kg. Według moich wcześniejszych obliczeń, była to połowa koniecznych do zgromadzenia na mroźną zimę zapasów. Ale miałem jeszcze sporo drewna oraz możliwość dokupienia brykietu w trakcie trwania mrozów. Na szczęście nie było to konieczne.

Jak już wspomniałem, sezon grzewczy trwał 7 miesięcy czyli licząc na okrągło 210 dni.

Wciągu tych kilkuset dni spaliłem w swoim kominku:

 • 1 mp drewna głównie brzozy i buka, 
 • 167 opakowań brykietu RUF i pinikay (10 kg każde), czyli 1670 kg tegoż brykietu oraz 
 • 42 opakowania (6 kg każde) brykietu w kształcie walca co daje 252 kg walcowanego brykietu. 

Łącznie spaliłem więc 1922 kg brykietu. W zapasie na kolejną zimę mam już 438 kg brykietu, w tym 390 kg RUF-a i PiniKaya oraz 48 kg brykietu walca.Podsumowanie Sezonu Grzewczego 2013/2014.

Jeśli chodzi o koszty to 1 mp drewna to koszt 200 zł, a jedna tona brykietu średnio kosztuje 700 zł.

W sumie w ciągu 7 miesięcy przez komin przepuściłem i na ciepło w domu zamieniłem :

200 zł + (1,922 * 700 zł) = 1545,40 zł.


Czyli na każdy miesiąc grzania przypadło 220,77 zł.


Czy to dużo, czy mało, nie wiem bo nie mam porównania z innymi podobnymi domami. Wiem że zima była lekka, ale i tak paliłem codziennie tak samo, tak, jakby na zewnątrz było mroźno. To sterownik i bufor zajmowali się dystrybuowaniem lub też magazynowaniem energii w taki sposób, żeby nasze tyłki zimą nie marzły. I wydaj mi się, że całkiem dobrze im to wychodziło.

Czy mój dom jest energooszczędny, nie wiem. Ze świadectwa energetycznego wynika, że tak, ale na ile ma to przełożenie w rzeczywistości, ciężko powiedzieć.

Jeśli wiesz, ile kosztowało cię ogrzewanie twojego domu, zostaw taką informację w komentarzu, żebym miał porównanie i mógł jednoznacznie stwierdzić, czy mój dom jest energooszczędny. Obliczone powyżej 1545,40 zł wydałem na ogrzanie domu parterowego o powierzchni 130 m2, bez poddasza, ocieplonego warstwą styropianu o grubości 20cm na ścianach oraz warstwą 60cm wełny szklanej Isover Unimata na stropie, z „ciepłą” stolarką okienną i wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Jeśli wydałeś mniej to znaczy  że masz „cieplejszy” dom lub tańsze paliwo do ogrzewania domu.

Zapraszam do komentowania wpisów na moim blogu. Każdy, kto zostawi komentarz, może zdobyć cenną nagrodę. Więcej szczegółów znajduje się na tej stronie.

11 komentarzy:

 1. To ja do ogrzania domu z 1985r. ok 180 mkw zużyłem 1,8 tony węgla po 960/tonę plus paczkę ścinek z tartaka za 200 czyli ok 2000zł. To służyło również do grzania ciepłej wody użytkowej. Okna: 2szt z czasów budwy dość nieszczelne, 8 szt z 96 trzy-szybowe drewniane i 5 szt. z 02r. dwu-szybowe drewniane, wentylacja zwykła grawitacyjna. Ściany ocieplone 8cm styropianem, strop wióry zmieszane z wapnem przykryte chudziakiem. Temp. na piętrze min. 19 max 21, na parterze 2 stopnie więcej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz.

   Aby informacje przekazane przez Pana były kompletne musi Pan napisać jeszcze w której części kraju Pan mieszka, z czego zbudowany jest dom, jak grube są ściany, czy ma Pan podpiwniczenie czy nie, jaką średnią temperaturę utrzymuje Pan przez większość czasu w domu.

   Ale podziwiam, bo to całkiem niezły wynik.

   Usuń
  2. Mieszkam w woj. lubelskim, ściany oprócz 8cm styropianu to pustak ceramiczny/powietrze/pół pustaka ceramicznego, nie mierzyłem grubości ale dość gruby. Nie jest podpiwniczony, jedynie mamy piwnicę pod schodami i przez nią sporo zimna dostaje się do domu przez schody i ścianę wewnętrzną, w związku z tym w tym roku odizolowaliśmy styropianem (2cm) ściany wew. tej piwnicy, ponadto zaizolowaliśmy strop na strych 6cm styrop. i na to wylewka ok 5cm perlitobetonu, powinno znacznie podnieść komfort cieplny. Odnośnie temperatury to napisałem, średnia w całym domu to ok 21, bo na piętrze 20 a na parterze 22. Tylko przykładowo w jednym z pokoi jest znacznie chłodniej, bo grzejnik w ogóle jest zakręcony, natomiast w łazience jest znacznie wyższa bo jest podłogowe, którego nie zakręcamy i grzejnik - suszarka który najczęściej jest odkręcony cały czas.
   Wynik całkiem niezły, aczkolwiek znam przypadek, że spalili znacznie mniej niż ja, tylko że dom mają podpiwniczony i to pewnie tłumaczy znaczne oszczędności na spalaniu.
   W najbliższym sezonie zamierzam palić samym drewnem, sezonowałem 13 m-cy drewno - 10mp brzoza i dąb, wiązka z tartaka koszt łącznie 1800. Biorąc pod uwagę izolację chociażby stropu to powinno spokojnie wystarczyć.

   Usuń
  3. Dziękuję za obszerny i wyczerpujący komentarz. Jak na tak duży dom, to osiągnięty wynik jest imponujący.
   Ale trzeba jeszcze wziąć pod uwagę to, że ubiegła zima była dość łagodna.

   Mimo wszystko życzę powodzenia w nadchodzącym sezonie grzewczym i trzymam kciuki za obniżenie kosztów ogrzewania.

   Usuń
  4. Z opisu wyżej wynika ze jedna paczka brykietu była na dzień + do tego 1m3 drzewa. Coś mi tu nie pasuje a liczyć umiem.
   Czyli nie mogłeś wkładać dziennie jak 8 kawałków brykietu.
   Nie wiem czy ktoś w to uwierzy chyba tylko Macierewicz.

   Usuń
  5. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Jak się ma rozsądnej wielkości dom to i koszty ogrzewania są niskie.

   Usuń
 2. cześć mam pytanie dotyczące podłączenia dodłogówki do bufora .u mnie kominek z płaszczem (hajduk 18wt wulkano) ładuje bufor 500l a podłogówka jest zasilana z połowy bufora za pomoca pompy z mieszaczem . u ciebie wyglada to inaczej podłogówke zasilacz bezposrednio z kominka , co jest bardziej ekonomiczne i sprawniejsze.

  Adam

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję za komentarz.

  Cieszę się, że jest więcej osób, które doceniają zalety bufora ciepła.
  Jeśli chodzi o moje podłączenie zasilania podłogówki to wygląda to tak, że na rurze łączącej kominek i bufor mam trójnik i stąd pobieram wodę do podłogówki.Powrót z podłogówki trafia do bufora Temperatura zasilania podłogówki sterowana jest sterownikiem pogodowo/pokojowym i zaworem mieszającym. Sterownik steruje zaworem i dobiera temperaturę w podłogówce w zależności od temperatury na zewnątrz i wewnątrz domu. Trochę opisałem to w tym wpisie:

  Dlaczego Kominek Z Płaszczem Wodnym To Najbardziej Wydajne i Najlepsze Źródło Ciepła W Domu?

  http://marekmika.blogspot.com/2013/12/dlaczego-kominek-z-paszczem-wodnym-to.html

  Jeśli zawór zostaje przymknięty, to ciepła woda z kominka płynie do bufora. Kiedy zawór się otwiera, to ciepła woda z kominka jest pobierana do ogrzewania. Proste i skuteczne.

  Ponieważ ciepła woda wpływa mniej więcej w 2/3 wysokości bufora, to kiedy w kominku wygaśnie, ciepła woda z góry bufora pobierana jest do zasilania podłogówki.

  Też myślałem o zasilaniu podłogówki z bufora, ale wtedy musiałbym długo czekać aż kominek go nagrzeje. Pobierając gorącą wodę z rury między buforem i kominkiem o wiele szybciej mam rozgrzane ogrzewanie podłogowe.

  Gdybym miał np. piec na pellet i utrzymywałbym stałą temperaturę w buforze przez cała zimę, to sposób podłączenia nie miałby sensu. Grzejąc kominkiem głównie wieczorami muszę w miarę szybko nagrzać dom.

  Ponieważ temat mojej instalacji wzbudza spore zainteresowanie, postaram się go opisać szczegółowo wraz ze zdjęciami.

  OdpowiedzUsuń
 4. 1545,40 zł to tylko i wyłącznie CO czy z CWU? Widzę, że jest jedno z drugim masz połączone więc jakiś % może być brane z CWU.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wyliczona kwota to CO + CWU. Jeśli solary nie nagrzeją wody to dogrzewam ją z bufora, a bardzo rzadko włącza się grzałka elektryczna.

  OdpowiedzUsuń

Etykiety

3.200 karcher opinie ASI300 barlinek bhp-453 black&decker błąd E03 brudna szyba brykiet brykiet barlinek brykiet Brik brykiet bukowo-dębowy brykiet bukowy brykiet Carrefour brykiet czy drewno brykiet dębowy brykiet drzewny brykiet eco-pal brykiet ECOMAX brykiet EQUATION brykiet Jula brykiet kominkowy brykiet leroy merlin brykiet mega ruf brykiet obi brykiet opinie brykiet PALLAP brykiet pini kay brykiet porównanie brykiet RUF brykiet sek-pol brykiet SEKPOL brykiet testy brykiet walec brykiet węglowy brykiet z Auchan brykiet z Castoramy brykiet z Leroy Merlin brykiet z obi brykiet z praktikera brykiet z trocin brykiet z węgla brykiet z węgla brunatnego budowa domu budowa domu pierwszy krok ciepło ze słońca ciepły dom czad czas palenia drewna czego nie robić przy czyszczeniu kominka czy taryfa nocna się opłaca czym myć szybę kominka czym ogrzewasz dom czym palić w kominku. czym rozpalać w kominku czyszczenie szyby kominka. darmowa energia darmowy brykiet dlaczego brykiet długie palenie w kominku dobry brykiet dom drewniany dom parterowy dom z drewna domek narzędziowy drewno drewno do pieca i kominka drewno kominkowe drewno z praktikera drewutnia działka budowlana ECO-PAL ECOMAX efektywne palenie w kominku finanse przy budowie domu garaż na budowe grzanie kominkiem halogen LED halogeny ledowe ile brykietu na sezon ile brykietu na zimę ile kosztuje ogrzewanie domu ile kosztuje ogrzewanie domu brykietem. ile stopni w domu instalacja C.O instalacja kominka z płaszczem wodnym instalacja solarna izolacja kominka ja oszczędnie palić w kominku jak czyścić kominek jak długo palić w kominku jak działa kominek jak mieć czystą szybę w kominku. jak nie czyścić kominka jak obudować kominek jak ogrzać dom jak palić brykietem jak palić w kominku jak poprawnie ocieplić poddasze jak pozbyć się chwastów z trawnika jak rozliczać prąd jak spala się drewno jak wybrać dobrą działkę budowlaną jak wybrać dobry kominek jak wybrać kominek jak wyczyścić szybę kominka jak zatrzymać ciepło w domu jaka temperatura w sypialni jaki kominek karcher KÄRCHER KÄRCHER opinie kiedy kupować brykiet kolektory słoneczne kominek kominek z płaszczem wodnym kominek blok kominek czy warto kominek z bezpieczeństwo kominek z płaszczem wodnym kominek z płaszczem wodnym czy bez? kominek żeliwny kominkowe prezenty kominkowy kominkowy przekładaniec kompresor kompresor black&decker kompresro ASI300 koszt ogrzewania domu kominkiem lampki lampki choinkowe lampki choinkowe LED Lazar Westa LED makita makita bhp453 maraton maxi brykiet mycie kominka mycie szyby kominka mycie szyby kominkowej nagroda dla aktywnych nagroda za komentarz obudowa kominka ocena wkrętarki makita bhp-453 ocieplenie domu ocieplenie poddasza ocieplenie stropu ocieplenie wełną mineralną od czego zacząć budowę ogrzać kominkiem dom ogrzewanie ogrzewanie domu kominkiem ogrzewanie domu solarami ogrzewanie podłogowe opakowania brykietu opakowania kartonowe opał na zimę opinie o brykiecie opinie o brykiecie. opis procesu spalania drewna oszczędzanie energii oświetlenie LED palenie brykietem palenie drewna palenie w kominku palenie w kominku brykietem palenie węglem palić brykietem czy drewnem pellet pellet drzewny pellet w kominku pini-kay pini&kay pinikay płyty kominkowe podłączanie LED-ów podłączanie żarówek LED podpałka podpałka do grilla podpałka do kominka podpałka domowe ognisko podpałki do kominka podsumowanie sezonu grzewczego 2013/2014 pomysł na prezent popiół poprawne temperatury w mieszkaniu poręczny kompresor. porównania brykietów porównania brykietu prąd problem z odpompowaniem wody. proces spalania proces spalania drewna projekt domu projekt gotowy czy indywidualny regulacja okien rekuperacja rockwool rozpalanie w kominku rozpalanie w kominku. spalanie drewna syfon pralki taryfa nocna temperatura w domu termomodernizacja test brykietów test podpałek do kominka test wkrętarki makita testy brykietu trawnik uni mata unia mata plus w domu nie wszystko musi się opłacać wady i zalety brykietu wady i zalety domu parterowego wady i zalety drewna kominkowego wady i zalety kominków wady kominków WD 3.200 KÄRCHER wełna mineralna wełna ursa wełna z Leroy Merlin wentylacja mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna wentylacja z rekuperatorem wkrętarka wybór działki wybór projektu domu zabudowa kominka zakładanie trawnika zalety brykietu zalety kominków zaliczyłem maraton zatrucie dymem żarówki led-owe