sobota, 14 czerwca 2014

Dwa Sprawdzone Sposoby Na Piękny Trawnik W 14 Dni

Trawnik, czyli otoczenie prawie każdego domu, to spory kawałek ziemi porośnięty trawą. Jedne trawniki są bardziej, inne mniej zadbane. Ja chcę Ci dziś powiedzieć, w jaki sposób zadbać o swój trawnik, żeby był ładny i cieszył oko. Chodzi głównie o pozbycie się bardzo niechcianych chwastów z trawnika. Nie ma bowiem nic bardziej denerwującego niż rosnące na trawniku chwasty, które wyrastają ponad trawę i sprawiają, że z trudem i mozołem przygotowywany trawnik zmienia się w pastwisko. Ja miałem na swoim dopiero co założonym trawniku sporo chwastów i udało mi się z nimi wygrać. A o tym jak mi się to udało napisałem w tym wpisie.

Zakładanie trawnika to w teorii prosta sprawa. Wystarczy tylko:
* usunąć z miejsca w którym ma być trawnik, warstwę starej trawy, wszystkie korzenie, kamienie i przeszkody

* zagrabić wszystko wyrównując co nieco teren w tym miejscu dobrze jest cały teren opryskać preparatem zwalczającym wszystko, co zielone, np. Roundup.
* całą powierzchnię przyszłego trawnika wysypać warstwą świeżej ziemi, zostawiając około 1-2 cm do ostatecznej wysokości terenu

* wysiać trawę, dość gęsto

* cały teren wyrównać walcem ogrodowym, żeby nasionka trawy wcisnąć w ziemię

* wysypać na uwalcowany trawnik ostatnie 1-2 cm ziemi i wszystko zagrabić

* przez około 2-3 tygodnie trawnik trzeba dość obficie polewać wodą, żeby trawa mogła wykiełkować i się ukorzenić.

* czekać i patrzyć jak krajobraz w ogrodzie z pustynnego zmienia się w zielony

Proste, prawda?

Ja swój trawnik zakładałem wokół nowego domu, wiec pierwszy punkt miałem załatwiony przez maszyny budowlane. Nie musiałem nic zrywać bo wierzchniej warstwy humusu nie miałem. Punkt drugi zrobiłem zgodnie z powyższym planem. Niestety, pominąłem punkt trzeci. Myślałem, że pozbycie się warstwy starej ziemi sprawi, że żadne paskudztwo na trawniku nie wyrośnie. Ale życie dość szybko zweryfikowało moje pobożne życzenia.

Wysiałem trawę, trawnik był dość obficie podlewany i trawa ładnie wschodziła. Ale wraz z nią pięknie wschodziły również inne niepożądane rośliny czyli chwasty. Matka natura tak je skonstruowała, że niektóre wyrosły z pozostałych w ziemi korzeni a niektóre posadziła na moim trawniku z nasion, które przywiał jej brat wiatr. Dopóki były to pojedyncze sztuki, to walczyłem z nimi korzystając z pierwszej metody, czyli rękawiczki na ręce i do boju kowboju. Kilka  takich sesji zaliczyłem. Kilka razy udało mi się wyczyścić trawnik z niepożądanych gości, ale za każdym razem wracali i to ze zdwojoną siłą. Jak głowy hydry. Odetniesz jedną, a dwie odrastają. Nie był to dobry sposób na niechciane chwasty.

Mój trawnik pełny był chwastów, których nazw nie znam, ale poniżej przedstawiam wam galerię ich słitfoci ;-)

Dwa Sprawdzone Sposoby Na Piękny Trawnik W 14 Dni
Niechciane chwasty na moim trawniku

Dwa Sprawdzone Sposoby Na Piękny Trawnik W 14 Dni
Niechciane chwasty na moim trawniku

Dwa Sprawdzone Sposoby Na Piękny Trawnik W 14 Dni
Niechciane chwasty na moim trawniku

Chwasty na trawniku
Niechciane chwasty na moim trawniku


Niechciane chwasty na trawniku
Niechciane chwasty na moim trawniku

Niechciane chwasty na trawniku
Niechciane chwasty na moim trawniku

Niechciane chwasty na trawniku
Niechciane chwasty na moim trawniku

Niechciane chwasty na trawniku
Niechciane chwasty na moim trawniku


Ponieważ przedstawione powyżej paskudztwa pleniły się na trawniku z prędkością światła, postanowiłem podejść do problemu bardziej kompleksowo. Wykorzystując osiągnięcia naszych kolegów, chemików. Udałem się do marketu budowlano-ogrodniczego z zamiarem zakupienia nawozu do trawników, który będzie również usuwał chwasty. Cena za 5 kg to około 50 zł. Na szczęście jednak nie kupiłem tego nawozu. Coś mnie tknęło i postanowiłem podpytać o walkę z chwastami pracownika marketu. Powiedział mi on, że skuteczności działania nawozu nie może potwierdzić, bo go nie używał. Pokazał mi jednak gablotkę z chemicznymi specyfikami do oprysków, wśród których były dwa chwastobójcze preparaty. Jeden z nich to mniszek czy coś takiego. Drugi to Chwastox Trio. Ponieważ ten drugi był tańszy i miał w opisie dłuższą listę chwastów, które zwalcza, wziąłem go. Kosztował niecałe 14 złotych za 20 ml, które wystarczało na przygotowanie 5 litrów preparatu do opryskiwania.

Niechciane chwasty na trawniku
Moje wsparcie w walce c chwastami

Niechciane chwasty na trawniku
Moje wsparcie w walce c chwastami

Dzień przed zakupieniem magicznego preparatu skosiłem trawę. Już chciałem brać się za opryskiwanie trawnika, ale postanowiłem jeszcze przeczytać ulotkę z Chwastoxa. I bardzo dobrze zrobiłem, bo okazało się, że opryskiwanie można wykonać najwcześniej po siedmiu dniach od ścięcia trawy. Po opryskiwaniu przez kolejne siedem dni nie należy używać kosiarki. Najlepiej, żeby też  nie padało, bo tylko wtedy preparat będzie właściwie działał. Na moje nieszczęście deszcz nie wstrzymał podlewania mojego trawnika przez ten czas i popadał już po dwóch albo trzech dniach od oprysku. Obawiałem się, że mój wysiłek pójdzie na marne i chwasty będą się dalej panoszyć na trawniku.









UWAGA!

Opryskując trawnik należy zachować szczególne środki ostrożności i postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do preparatu. Zaniedbanie może spowodować zatrucie preparatem. To jest środek chemiczny, który może zaszkodzić ludziom!

Po około 14 dniach po opryskiwaniu postanowiłem ściąć trawę. Najpierw jednak przyjrzałem się chwastom i okazało się, że Chwastox zadziałał. Wszystkie niechciane rośliny na moim trawniku, które dosięgnął magiczny preparat były alby wyschnięte albo pomarszczone, zwiędłe i bliskie śmierci. A trawa rosła w najlepsze. Poniżej przedstawiam galerię chwastów, które zostały potraktowane Chwatoxem Trio.

Niechciane chwasty na trawniku
Konające chwasty na moim trawniku

Niechciane chwasty na trawniku
Konające chwasty na moim trawniku

Niechciane chwasty na trawniku
Konające chwasty na moim trawniku

Niechciane chwasty na trawniku
Konające chwasty na moim trawniku

Niechciane chwasty na trawniku
Konające chwasty na moim trawniku

Jak widzisz, chwasty są w kiepskiej formie. I o to chodziło. Żeby pozbyć się nie tylko ich części nadziemnej ale i podziemnej, z której odrastały. Według opisu na opakowaniu pigułki trawnikowego szczęścia, preparat dociera przez liście do korzeni, uszkadza je i obumierają. Dzięki temu nie odrastają a trawnik w końcu wygląda tak jak powinien, czyli pięknie, bez chwastów, mleczy i innego niechcianego paskudztwa. Pozostaje tylko trawa, której Chwastox nie uszkodził.

Wystarczyło tylko skosić trawę. Podczas tej operacji zostały zebrane suche pozostałości po chwastach, które wylądowały w kompostowniku. Po kilku dniach od koszenia przyjrzałem się trawnikowi i nie zauważyłem żadnych nowych odrostów chwastów. Tylko trawa rośnie pięknie i zagęszcza się. Operacja powiodła się. Mam trawnik jaki chciałem, czyli z trawą a nie z chwastami.

Niestety podejrzewam, że ten jeden raz nie wystarczy. Opryski trzeba będzie co jakiś czas powtórzyć, bo jak już wcześniej wspomniałem, wiatr przywieje na mój trawnik nasiona chwastów. Wyrosną one i będą próbowały założyć kolonię na moim trawniku. Ale na szczęście wiem już jak z nimi radzić sobie w sposób kompleksowy. Kupuję Chwastoxa i albo opryskuję cały trawnik jak leci, albo pryskam tylko te miejsca, w których mam skupiska chwastów. Tak czy tak, preparat działa i uwalnia trawniki od niepożądanych gości.

Podsumowując mogę powiedzieć, że piękny trawnik to zadbany trawnik. Przycięty, równy, bez kamieni i chwastów. Tych ostatnich możesz się pozbyć  na co najmniej dwa sposoby.

* możesz na kolanach z łopatką w ręce wyrywać chwasty wraz z korzeniami, lub

* możesz wykorzystać osiągnięcia chemików, poświęcić kilkanaście złotych i opryskać trawnik odpowiednim preparatem, który zadziała selektywnie. Usunie niechciane rośliny pozostawiając tylko trawę .
Ja przerabiałem obydwa warianty i szczerze mogę polecić ten drugi. Jest wygodniejszy i bardziej skuteczny. Trzeba go będzie zapewne powtórzyć jeszcze raz w tym roku i później w kolejnych latach także, ale nie zniechęca mnie to. Chcę mieć ładny trawnik bo jest to jedna z wizytówek gospodarza.

A tak wygląda mój trawnik założony w marcu 2014 roku, kilka dni po koszeniu trawy.

Mój trawnik bez chwastów
Mój trawnik bez chwastów


Jeśli znasz sposób na skuteczne zwalczenie chwastów lub na utrzymanie trawnika w odpowiednio dobre kondycji, zostaw go w komentarzu. Pomożesz w ten sposób wszystkim, którzy będą czytali ten post. Za każdy komentarz z góry Ci dziękuję.





7 komentarzy:

  1. Kiedy możemy zacząć nawożenie takiej trawy? Nie chce zaczynać za wcześnie aby nie zaszkodzić..

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam

    Dziękuję za komentarz.

    Nawożenie trawnika to dość delikatny temat. Na pewno można je rozpocząć wtedy, kiedy wegetacja roślin się rozpocznie, czyli wiosną, kiedy temperatury przez całą dobę nie spadają poniżej zera i kiedy ziemia nie jest już zmarznięta. Trzeba pamiętać, że nawożenie roślin wiąże się najczęściej z szybszym i intensywniejszym wzrostem trawy, więc trzeba być przygotowanym na koszenie nawożonej trawy po około 10 dniach od nawożenia.

    Kalendarz nawożenia znajduje się na opakowaniach nawozów do trawników. W tej chwili w sklepach są już specjalistyczne nawozy do zasilania trawników wiosną, latem, jesienią. Wystarczy kupić i stosować się ściśle do zaleceń producenta i warunków atmosferycznych na zewnątrz.

    OdpowiedzUsuń
  3. Aby mój ogród wreszcie wyglądał porządnie, musieliśmy kupić wertykulator. Dopiero on doprowadził trawnik do porządku.

    OdpowiedzUsuń
  4. Myślę, że przede wszystkim ważna jest dbałość o szczegóły. Planując trawnik trzeba podejść do tego kompleksowo - tak jak Pan pisze. Najpierw ziemia, usunięcie roślin, dobór odpowiedniej trawy, walcowanie, etc. Potem jak już urośnie, trzeba podlewać, i kosić. Utrzymanie pięknego trawnika to też nie jest taka prosta sprawa, ale znacznie ją ułatwić i uprzyjemnić może odpowiednio dobrana kosiarka

    OdpowiedzUsuń
  5. Bolą mnie oczy gdy widzę domy - dosyć wytworne - a przed nimi kompletnie zaniedbane i brzydkie trawniki :/ Ciekawy wpis :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Wlasnie się zastanawiałam czy na oset działa i na pokrzywe działa ten preparat.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mogę potwierdzić, że działa na wszystko co ma liście. Po jego zastosowaniu zostają tylko źdźbła trawy. Oprysk tym preparatem trzeba powtarzać co rok, bo wiatr i deszcz sieją na trawnikach chwasty, nawet wbrew naszej woli.

      Usuń

Etykiety

3.200 karcher opinie ASI300 barlinek bhp-453 black&decker błąd E03 brudna szyba brykiet brykiet barlinek brykiet Brik brykiet bukowo-dębowy brykiet bukowy brykiet Carrefour brykiet czy drewno brykiet dębowy brykiet drzewny brykiet eco-pal brykiet ECOMAX brykiet EQUATION brykiet Jula brykiet kominkowy brykiet leroy merlin brykiet mega ruf brykiet obi brykiet opinie brykiet PALLAP brykiet pini kay brykiet porównanie brykiet RUF brykiet sek-pol brykiet SEKPOL brykiet testy brykiet walec brykiet węglowy brykiet z Auchan brykiet z Castoramy brykiet z Leroy Merlin brykiet z obi brykiet z praktikera brykiet z trocin brykiet z węgla brykiet z węgla brunatnego budowa domu budowa domu pierwszy krok ciepło ze słońca ciepły dom czad czas palenia drewna czego nie robić przy czyszczeniu kominka czy taryfa nocna się opłaca czym myć szybę kominka czym ogrzewasz dom czym palić w kominku. czym rozpalać w kominku czyszczenie szyby kominka. darmowa energia darmowy brykiet dlaczego brykiet długie palenie w kominku dobry brykiet dom drewniany dom parterowy dom z drewna domek narzędziowy drewno drewno do pieca i kominka drewno kominkowe drewno z praktikera drewutnia działka budowlana ECO-PAL ECOMAX efektywne palenie w kominku finanse przy budowie domu garaż na budowe grzanie kominkiem halogen LED halogeny ledowe ile brykietu na sezon ile brykietu na zimę ile kosztuje ogrzewanie domu ile kosztuje ogrzewanie domu brykietem. ile stopni w domu instalacja C.O instalacja kominka z płaszczem wodnym instalacja solarna izolacja kominka ja oszczędnie palić w kominku jak czyścić kominek jak długo palić w kominku jak działa kominek jak mieć czystą szybę w kominku. jak nie czyścić kominka jak obudować kominek jak ogrzać dom jak palić brykietem jak palić w kominku jak poprawnie ocieplić poddasze jak pozbyć się chwastów z trawnika jak rozliczać prąd jak spala się drewno jak wybrać dobrą działkę budowlaną jak wybrać dobry kominek jak wybrać kominek jak wyczyścić szybę kominka jak zatrzymać ciepło w domu jaka temperatura w sypialni jaki kominek karcher KÄRCHER KÄRCHER opinie kiedy kupować brykiet kolektory słoneczne kominek kominek z płaszczem wodnym kominek blok kominek czy warto kominek z bezpieczeństwo kominek z płaszczem wodnym kominek z płaszczem wodnym czy bez? kominek żeliwny kominkowe prezenty kominkowy kominkowy przekładaniec kompresor kompresor black&decker kompresro ASI300 koszt ogrzewania domu kominkiem lampki lampki choinkowe lampki choinkowe LED Lazar Westa LED makita makita bhp453 maraton maxi brykiet mycie kominka mycie szyby kominka mycie szyby kominkowej nagroda dla aktywnych nagroda za komentarz obudowa kominka ocena wkrętarki makita bhp-453 ocieplenie domu ocieplenie poddasza ocieplenie stropu ocieplenie wełną mineralną od czego zacząć budowę ogrzać kominkiem dom ogrzewanie ogrzewanie domu kominkiem ogrzewanie domu solarami ogrzewanie podłogowe opakowania brykietu opakowania kartonowe opał na zimę opinie o brykiecie opinie o brykiecie. opis procesu spalania drewna oszczędzanie energii oświetlenie LED palenie brykietem palenie drewna palenie w kominku palenie w kominku brykietem palenie węglem palić brykietem czy drewnem pellet pellet drzewny pellet w kominku pini-kay pini&kay pinikay płyty kominkowe podłączanie LED-ów podłączanie żarówek LED podpałka podpałka do grilla podpałka do kominka podpałka domowe ognisko podpałki do kominka podsumowanie sezonu grzewczego 2013/2014 pomysł na prezent popiół poprawne temperatury w mieszkaniu poręczny kompresor. porównania brykietów porównania brykietu prąd problem z odpompowaniem wody. proces spalania proces spalania drewna projekt domu projekt gotowy czy indywidualny regulacja okien rekuperacja rockwool rozpalanie w kominku rozpalanie w kominku. spalanie drewna syfon pralki taryfa nocna temperatura w domu termomodernizacja test brykietów test podpałek do kominka test wkrętarki makita testy brykietu trawnik uni mata unia mata plus w domu nie wszystko musi się opłacać wady i zalety brykietu wady i zalety domu parterowego wady i zalety drewna kominkowego wady i zalety kominków wady kominków WD 3.200 KÄRCHER wełna mineralna wełna ursa wełna z Leroy Merlin wentylacja mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna wentylacja z rekuperatorem wkrętarka wybór działki wybór projektu domu zabudowa kominka zakładanie trawnika zalety brykietu zalety kominków zaliczyłem maraton zatrucie dymem żarówki led-owe