poniedziałek, 25 sierpnia 2014

Wentylacja Mechaniczna Wywiewno-Nawiewna z Rekuperatorem. Dlaczego i Po Co?

Ten wpis został przeniesiony na mój nowy blog, który znajduje się pod adresem:


Każde mieszkanie, dom, biuro czy dowolne inne pomieszczenie w którym przebywają ludzie musi mieć wentylację. Jej zadaniem jest usunięcie z pomieszczeń wydychanego przez ludzi dwutlenku węgla a dostarczenie świeżego tlenu. Najprostszą metodą wentylacji jest otworzenie okien. O ile w porze wiosenno-letniej nie jest to problem o tyle w jesienno-zimowe dni otwarte okno co prawda dostarczy nam świeżego powietrza, ale również wychłodzi pomieszczenie. A to oczywista strata ciepła, za którą trzeba będzie zapłacić.

Jak było do tej pory?


W domach jedno i wielorodzinnych od dawien dawna stosowało się i stosuje wentylację grawitacyjną. Najczęściej w granicy pomieszczeń budowało się kominy wentylacyjne, przez które kanałami wentylacyjnymi zużyte, ogrzane powietrze ulatuje do atmosfery, a zimne, świeże powietrze dostaje się do domu przez nieszczelności w otworach okiennych, drzwiowych oraz przez specjalnie montowane w ramach okiennych nawiewniki. Działanie wentylacji mechanicznej jest podobne do otwartego okna. Nie mamy żadnej kontroli nad procesem wymiany powietrza, tracimy dużo energii którą wykorzystaliśmy do ogrzania powietrza w wentylowanym pomieszczeniu a świeże, chłodne powietrze wychładza nam pomieszczenie. A poza tym musimy budować kominy wentylacyjne, które nie mało kosztują, zabierają cenną powierzchnie użytkową domu, są „dziurami w dachu” które nie raz są miejscem przecieków a sama wentylacja działa w zasadzie tylko zimą, kiedy różnica temperatur w domu i na zewnątrz budynku  jest dość duża. Im ta różnica jest mniejsza, tym działanie wentylacji mniej skuteczne. Latem wentylacja mechaniczna nie działa. A kiedy wentylacja nie działa to czujemy się senni, zmęczeni, otępieni. W skrajnych przypadkach możemy nawet stracić przytomność.

Wentylacja Mechaniczna Wywiewno-Nawiewna z Rekuperatorem. Dlaczego i Po Co

Jedyny właściwy kierunek.


Każdy dom, który chce być energooszczędny lub pasywny nie powinien być wyposażony w system wentylacji grawitacyjnej. Straty ciepła, które generuje ten typ wentylacji są nie do zaakceptowania.
Nowoczesne, energooszczędne budownictwo wykorzystuje wentylację mechaniczną. Ja też w swoim domu mam zamontowaną wentylację mechaniczną wywiewno-nawiewną z rekuperatorem czyli z odzyskiem ciepła. Na taki rodzaj wentylacji zdecydowałem się już na etapie projektowania domu dlatego, że:

- od początku chciałem mieć dom energooszczędny więc wentylacja grawitacyjna nie wchodziła w grę

- chciałem, żeby wentylacja działała cały rok a nie tylko zimą

- chciałem mieć w domu świeże i czyste powietrze, które zapewnia mi rekuperator z filtrami

- dzięki odzyskowi ciepła z wywiewanego powietrza, koszty ogrzewania są znacznie obniżone (podobno nawet o 50%)

- zaprojektowanie instalacji na etapie projektu domu pozwoliło na poprowadzenie kanałów wentylacyjnych nad stropem, w niewidocznym miejscu

- odpowiedni system sterowania pozwala mi na zaprogramowanie planu wentylacji w domu w cyklu tygodniowym

- dodatkowy tryb przewietrzania domu pozwala na wymianę całego powietrza w budynku w ciągu około 30 minut. Np. po smażeniu, kąpieli czy w przypadku jakiegoś rodzinnego przyjęcia cały czas oddychamy świeżym powietrzem.

- dzięki wentylacji mechanicznej nie musiałem budować dwóch kominów wentylacyjnych. Oszczędziłem czas a koszt instalacji nie były wcale takie wysokie.

- możliwość sterowania wywiewem i nawiewem niezależnie pozwala mi na wytworzenie w domu nadciśnienia, co w chwili otwarcia drzwi kominka w którym się pali sprawia, że dym z kominka nie wydostaje się z komory spalania do salonu tylko jest wypychany w komin

- dzięki zautomatyzowaniu wentylacji mamy kontrolę nad procesem wymiany powietrza w domu, możemy nim swobodnie sterować i mieć w domu zawsze świeże i ogrzane powietrze w zależności od potrzeb

- wentylacja mechaniczna to brak przeciągów. W przypadku wentylacji grawitacyjnej przeciągi czasem się zdarzają i drzwi same się zamykają.

- dzięki anemostatowi w każdym pomieszczeniu świeże powietrze dociera do każdego zakamarka. W przypadku wentylacji grawitacyjnej wymiana powietrza nie zawsze docierała w każde miejsce.

- dzięki wentylacji mechanicznej nie mam zaparowanych okien. Nawet w łazience po kąpieli ani okno ani lustro nie są zaparowane.

- brak grzyba na ścianach w łazience. Wentylacja mechaniczna działa cały rok i usuwa wilgotne powietrze z łazienek, kuchni, holi. Wentylacja grawitacyjna nie działa latem i wtedy bardzo często w łazienkach wyrasta piękny grzyb w narożnikach ścian

Wentylacja Mechaniczna Wywiewno-Nawiewna z Rekuperatorem. Dlaczego i Po Co

- wentylacja mechaniczna najlepiej działa przy zamkniętych oknach. Wtedy w domu mamy cicho i oddychamy świeżym i czystym powietrzem

- dzięki zastosowaniu filtrów, wiosną, podczas pylenia traw, kwiatów, drzew nawet alergicy w domu z wentylacją mechaniczną mogą oddychać swobodnie bez ciągłego kichania i łzawienia, bo większość pyłków i alergenów zostaje w filtrach

- wentylacja przez otwarte okna to wpuszczanie do domu dymu, kurzu, pyłków, sadzy, brzydkich zapachów, bakterii i wirusów. W przypadku wentylacji mechanicznej znaczna część tych paskudztw zostaje na wkładach filtrujących i nie trafia do naszych organizmów.

- latem, jeśli nie będziemy otwierać okien a korzystać z wentylacji mechanicznej, to nie będziemy musieli męczyć się z muchami, komarami, ćmami i wszystkim tym latającym paskudztwem, które nie daje nam spać, zostawia wszędzie swoje „ślady” i potrafi boleśnie nas ukąsić.

- masz gaz w domu? Wentylacja mechaniczna działa cały czas. W przypadku jakiejś awarii lub nieszczelności instalacji w domu nie będziemy mieli zbyt wysokiego stężenia gazu czy tlenku węgla w budynku, bo jego część zostanie usunięta przez wentylatory wentylacji.

- dla najtwardszych eko-mieszkańców wentylacja mechaniczna pozwoli na montaż okien które się nie otwierają. Wtedy koszt stolarki okiennej będzie niższy.

- instalację wentylacji mechanicznej możemy rozbudować o gruntowy lub glikolowy wymiennik ciepła, o urządzenie jonizujące bądź chłodzące powietrze. Dzięki temu możemy mieć optymalną i najlepszą dla nas temperaturę powietrza w domu przez cały rok.

- wyjeżdżasz na wakacje? Nie musisz już zostawiać rodzinie klucza żeby wietrzyli Ci mieszkanie. Odpowiednio zaprogramowana wentylacja mechaniczna bez problemu sobie z tym poradzi.

- jest lato, za oknami dywizje komarów czyhają na krwiodawcę. Jest upał. Otworzysz okno, dasz sobie upuścić krwi komarom. Nie otworzysz, nie zaśniesz bo będzie ci gorąco. A jak masz wentylację mechaniczną to zamykasz okna, włączasz rekuperator na najwyższy bieg i w domu masz przyjemnie chłodno, a żaden komar cię nie ugryzie, bo nie dostanie się do wewnątrz.
Jak widzisz, mój drogi czytelniku, wentylacja mechaniczna z rekuperacją ma bardzo dużo plusów. A czy ma jakieś minusy? Jak wszystko, ma, a są to:


- zużycie energii elektrycznej która napędza wentylatory. Średnio jest to 45W. Na dobę rekuperator pracujący ciągle na drugim biegu zużyje 1 kWh energii elektrycznej co będzie nas kosztować około 0,40 zł. W moim domu rekuperator włącza się na drugi bieg tylko na 3 godziny a w pozostałe 21 godzin pracuje na biegu zerowym bądź pierwszym. Dzięki temu koszty jego pracy są minimalne.

- koszt filtrów i przeglądów serwisowych. To raz w roku około 500 zł. To tak jak roczny koszt przeglądu samochodu. Więcej zyskamy na kosztach ogrzewania.

- anemostaty w suficie. To bardziej plus jak minus, bo każdy kto odwiedza nas w domu pyta się, co to za wentylatory mamy w suficie no i jest temat do rozmowy.

- przy pracy wentylacji na 2 lub 3 biegu słychać w domu delikatny szum. To znów można traktować na plus, bo ten szum pomaga w szybszym zasypianiu.

Kilka słów podsumowania.


Jak wynika z powyższych rozważań, wentylacja mechaniczna ma znacznie więcej zalet jak wad. Ja w naszym domu zainstalowałem wentylację mechaniczną i nie żałuję. Niby nie kosztowała mało, ale część tych kosztów przeniosłem rezygnując z dwóch kominów. Pozwoliło to na spore oszczędności. A świeże powietrze w domu, oszczędności na ogrzewaniu i pełna kontrola nad procesem wymiany powietrza w domu w ciągu całego roku to bezcenne atuty, z których codziennie korzystam. A jak ktoś patrzy na nasz dom, to mówi, że czegoś mu brakuje. I ma rację, brakuje wystających z dachu kominów. Wentylacja mechaniczna to przyszłość, polecam ją każdemu, kto planuje lub rozpoczyna budowę domu. Początkowo zainwestowane środki szybko się zwrócą a komfort życia w domu w którym oddycha się świeżym i czystym powietrzem jest bezcenny.


Masz swoje zdanie na temat wentylacji mechanicznej? Zostaw go w komentarzu pod tym postem. Pomóż innym podjąć właściwą decyzję.


 Jeśli chcesz w swoim domu zamontować wentylację mechaniczną, to mogę polecić firmę, która w moim domu montowała wszystko od a do z. Ty będzie miał fachowo wykonaną instalację a ja w zamian za polecenie twojej osoby dostanę gratis komplet filtrów do rekuperatora. Napisz do mnie, a ja zajmę się resztą.5 komentarzy:

 1. W moim domu obecny jest rekuperator i jestem bardzo zadowolony z tego faktu. Wysokość Naszych rachunków za prąd znacznie się obniżyła.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo przydatny i profesjonalnie napisany artykuł. Przyda mi się bardzo szczególnie że właśnie montuję wentylację w moim nowo wybudowanym domu. Czekam na więcej wpisów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam

   Więcej informacji można znaleźć na moim drugim blogu

   http://www.sprawdzonewpraktyce.pl/?s=wentylacja

   Usuń
 3. Pomimo minusów, wentylacja mechaniczna z rekuperacją to wciąż jedno z najefektywniejszych rozwiązań wentylacyjnych.

  OdpowiedzUsuń
 4. Rekuperator to droga, ale za to "zdrowa" i opłacalna inwestycja. Jak tylko odłożę trochę piniędzy, to będzie pierwsza rzecz, za którą się zabiorę.

  OdpowiedzUsuń

Etykiety

3.200 karcher opinie ASI300 barlinek bhp-453 black&decker błąd E03 brudna szyba brykiet brykiet barlinek brykiet Brik brykiet bukowo-dębowy brykiet bukowy brykiet Carrefour brykiet czy drewno brykiet dębowy brykiet drzewny brykiet eco-pal brykiet ECOMAX brykiet EQUATION brykiet Jula brykiet kominkowy brykiet leroy merlin brykiet mega ruf brykiet obi brykiet opinie brykiet PALLAP brykiet pini kay brykiet porównanie brykiet RUF brykiet sek-pol brykiet SEKPOL brykiet testy brykiet walec brykiet węglowy brykiet z Auchan brykiet z Castoramy brykiet z Leroy Merlin brykiet z obi brykiet z praktikera brykiet z trocin brykiet z węgla brykiet z węgla brunatnego budowa domu budowa domu pierwszy krok ciepło ze słońca ciepły dom czad czas palenia drewna czego nie robić przy czyszczeniu kominka czy taryfa nocna się opłaca czym myć szybę kominka czym ogrzewasz dom czym palić w kominku. czym rozpalać w kominku czyszczenie szyby kominka. darmowa energia darmowy brykiet dlaczego brykiet długie palenie w kominku dobry brykiet dom drewniany dom parterowy dom z drewna domek narzędziowy drewno drewno do pieca i kominka drewno kominkowe drewno z praktikera drewutnia działka budowlana ECO-PAL ECOMAX efektywne palenie w kominku finanse przy budowie domu garaż na budowe grzanie kominkiem halogen LED halogeny ledowe ile brykietu na sezon ile brykietu na zimę ile kosztuje ogrzewanie domu ile kosztuje ogrzewanie domu brykietem. ile stopni w domu instalacja C.O instalacja kominka z płaszczem wodnym instalacja solarna izolacja kominka ja oszczędnie palić w kominku jak czyścić kominek jak długo palić w kominku jak działa kominek jak mieć czystą szybę w kominku. jak nie czyścić kominka jak obudować kominek jak ogrzać dom jak palić brykietem jak palić w kominku jak poprawnie ocieplić poddasze jak pozbyć się chwastów z trawnika jak rozliczać prąd jak spala się drewno jak wybrać dobrą działkę budowlaną jak wybrać dobry kominek jak wybrać kominek jak wyczyścić szybę kominka jak zatrzymać ciepło w domu jaka temperatura w sypialni jaki kominek karcher KÄRCHER KÄRCHER opinie kiedy kupować brykiet kolektory słoneczne kominek kominek z płaszczem wodnym kominek blok kominek czy warto kominek z bezpieczeństwo kominek z płaszczem wodnym kominek z płaszczem wodnym czy bez? kominek żeliwny kominkowe prezenty kominkowy kominkowy przekładaniec kompresor kompresor black&decker kompresro ASI300 koszt ogrzewania domu kominkiem lampki lampki choinkowe lampki choinkowe LED Lazar Westa LED makita makita bhp453 maraton maxi brykiet mycie kominka mycie szyby kominka mycie szyby kominkowej nagroda dla aktywnych nagroda za komentarz obudowa kominka ocena wkrętarki makita bhp-453 ocieplenie domu ocieplenie poddasza ocieplenie stropu ocieplenie wełną mineralną od czego zacząć budowę ogrzać kominkiem dom ogrzewanie ogrzewanie domu kominkiem ogrzewanie domu solarami ogrzewanie podłogowe opakowania brykietu opakowania kartonowe opał na zimę opinie o brykiecie opinie o brykiecie. opis procesu spalania drewna oszczędzanie energii oświetlenie LED palenie brykietem palenie drewna palenie w kominku palenie w kominku brykietem palenie węglem palić brykietem czy drewnem pellet pellet drzewny pellet w kominku pini-kay pini&kay pinikay płyty kominkowe podłączanie LED-ów podłączanie żarówek LED podpałka podpałka do grilla podpałka do kominka podpałka domowe ognisko podpałki do kominka podsumowanie sezonu grzewczego 2013/2014 pomysł na prezent popiół poprawne temperatury w mieszkaniu poręczny kompresor. porównania brykietów porównania brykietu prąd problem z odpompowaniem wody. proces spalania proces spalania drewna projekt domu projekt gotowy czy indywidualny regulacja okien rekuperacja rockwool rozpalanie w kominku rozpalanie w kominku. spalanie drewna syfon pralki taryfa nocna temperatura w domu termomodernizacja test brykietów test podpałek do kominka test wkrętarki makita testy brykietu trawnik uni mata unia mata plus w domu nie wszystko musi się opłacać wady i zalety brykietu wady i zalety domu parterowego wady i zalety drewna kominkowego wady i zalety kominków wady kominków WD 3.200 KÄRCHER wełna mineralna wełna ursa wełna z Leroy Merlin wentylacja mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna wentylacja z rekuperatorem wkrętarka wybór działki wybór projektu domu zabudowa kominka zakładanie trawnika zalety brykietu zalety kominków zaliczyłem maraton zatrucie dymem żarówki led-owe