poniedziałek, 11 sierpnia 2014

W Domu Nie Wszystko Musi Się Opłacać!

Zbudowałem dom. Od dwóch lat, od wbicia po raz pierwszy łopaty w ziemię i rozpoczęcia budowy naszego domu śledzę różne fora budowlane, poszukuję cennych porad, instrukcji, wiedzy, która wielokrotnie pomogła mi w uniknięciu poważnych błędów. Oczywiście z miejsca w którym dzisiaj się znajduję widzę, że wiele błędów popełniłem i wiele rzeczy zrobiłbym inaczej, gdybym dziś rozpoczynał budowę domu. Część z tych błędów mogę naprawić, z częścią z nich będę musiał żyć.

Przeglądając setki stron dotyczących budowy domu wielokrotnie natknąłem się na stwierdzenia „dobrych wujków”, że to się nie opłaca, to się nigdy nie zwróci, to czy tamto jest bez sensu, bo nie ma uzasadnienia ekonomicznego. Zaraz pod tymi zniechęcającymi poradami bardzo często znajdowałem „precyzyjne” wyliczenia, które wskazywały, że instalacja, element domu, jakieś rozwiązanie o którym była mowa nigdy się nie zwróci i w ogóle to nie warto sobie tym zaprzątać głowy. Na szczęście ignorowałem takie „porady” i dobrze na tym wyszedłem.

Czasem koszty nie są najważniejsze.


W domu nie wszystko musi się opłacać, przynajmniej na pierwszy rzut oka. Bo po co dawać 20 albo i więcej centymetrów ocieplenia na ściany, skoro wszyscy dają 15, dlaczego przepłacać i ocieplać strop kilkoma warstwami wełny szklanej, jak wystarczy jedna. Panie, po co panu solary, przecież to strata pieniędzy, trzeba wziąć kredyt a za tą kasę to pan możesz kupić sporo węgla i tym grzać wodę.

W Domu Nie Wszystko Musi Się Opłacać!


Pompa ciepła? A co to takiego? To aż tyle kosztuje? Przecież to się nie opłaca a tak w ogóle to na pewno nie będzie działać.

Czym pan ogrzewasz dom? Kominkiem? Przecież w zimie będziecie marznąć bo kominkiem domu ogrzać nie można.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła? Przecież nie dość, że tyle to kosztuje to jeszcze prąd zużywa. Strata pieniędzy.

Panie, tyle styropianu w podłogę? Chory pan czy co? Tyle pieniędzy których nigdy Pan nie odzyskasz. Głupota jakaś.

Itd., itp. Długo można by wymieniać jak skutecznie co niektórzy potrafią zniechęcić dosłownie do wszystkiego.

Mam wrażenie, że w głowach części Polaków ktoś kilkadziesiąt lat temu zatrzymał czas i przyjęte wtedy standardy i stereotypy dotyczące budowy domu przekazywane są z pokolenia na pokolenie i trwają do dziś. Mało kto jest świadomy tego, że to co jest dziś, tu i teraz, to już przeszłość. Że wiedza, technologie stosowane w budownictwie i nie tylko podwajają się co rok. Co kilka miesięcy mamy do czynienia z nowymi, bardziej oszczędnymi i „ciepłymi” technologiami, które powalają na budowanie domów, które zużywają niewiele energii bądź wręcz ją produkują. Ale większość Polaków uważa że zakończenie edukacji kilka czy kilkanaście lat temu wystarczy, że tak zdobyta wiedza będzie zawsze aktualna i że już więcej uczyć się nie trzeba. A to niestety bzdura. Uczyć się trzeba ciągle, a zwłaszcza teraz, kiedy ilość nowej wiedzy, dostarczanej codziennie jest olbrzymia.

Kiedyś budowało się dom tanim kosztem, byle jak, byle w górę. Nikt nie brał pod uwagę kosztów jego późniejszej eksploatacji czy komfortu życia. Dziś jest zgoła inaczej.

Pozwól działać wyobraźni.


Budowę domu należy zacząć od wyobrażenia sobie choćby jednego dnia spędzonego w przyszłym domu. Trzeba wyobrazić sobie jak będziemy się po domu poruszać, jak będziemy go ogrzewać, skąd będziemy czerpać ciepłą wodę i jak będziemy w naszej ostoi spędzać czas. Dopiero po takim „wirtualnym” dniu należy zastanowić się, czego w naszym domu potrzebujemy.

Podczas takiego planowania może się okazać, że będziemy potrzebowali instalacji, które wcale nie muszą mieć, przynajmniej na początku, uzasadnienia ekonomicznego ale dzięki swojej funkcjonalności sprawią, że będzie nam się  żyło wygodnie i komfortowo. Np. instalacja solarna. Niby kosztuje sporo, niby się nie opłaca, ale ten kto ma taką instalację w swoim domu doskonale wie, że ciepła woda ze słońca, że bezobsługowość i automatyka działania sprawiają, że możemy o niej zapomnieć i mieć ciepłą wodę w kranie przez prawie cały rok. Nie trzeba rozpalać w piecu, nie trzeba kupować węgla, nie trzeba spalać cennego gazu, nie trzeba płacić horrendalnie wysokich rachunków za prąd. Wystarczy że świeci słońce i ogrzewa nam wodę w kranie.

Człowiek pragnie być wolnym i szczęśliwym. A mając w obowiązku codzienne grzanie wody ani o wolności ani o szczęściu mówić nie można. Bo przecież każdego dnia wieczorem trzeba w tym piecu rozpalić, albo przynajmniej sprawdzić, czy w zasobniku nie brakuje paliwa. Nie mówię już o tym , że kiedy siedzę sobie wieczorem na tarasie i czuję zapach dymów wydobywających się z kominów sąsiadów, którzy grzeją wodę nie wiadomo jakim paliwem, to odechciewa mi się wszystkiego. Dzięki solarom nie muszę grzać wody w inny sposób i mam święty spokój. A to jeden ze składników szczęścia.


To, co w życiu bezcenne.


Co każdy z nas ma najcenniejszego w życiu? Czego nie można kupić i trzeba o to dbać? Czas. Najcenniejsze co mamy to czas. Bezcenny dar, który każdy może wykorzystać w dowolny sposób, ale nikt nie może cofnąć. Inwestując w nowoczesne i podnoszące komfort życia i pozwalające oszczędzić czas instalacje i elementy domu inwestujemy w siebie i swoją rodzinę. Bo owszem, można oszczędzić pieniądze i męczyć się mieszkając w domu, ale chyba nie o to chodzi.

W Domu Nie Wszystko Musi Się Opłacać!

Dom ma być przede wszystkim bezpieczny, wygodny, komfortowy i przytulny. Czasem wiąże się to z pozoru nieracjonalnymi wydatkami, ale tak naprawdę pozwala na oszczędności na tym co najcenniejsze czyli na czasie. Budując dom nie można skupiać się tylko i wyłącznie na aspektach ekonomicznych. Trzeba patrzyć na to, czy w budowanym domu będzie nam się dobrze i komfortowo mieszkało. Bo jak dom ma być udręką, to po co w ogóle go budować?

Jeśli budujesz lub zamierzasz budować dom, to powiem ci z doświadczenia, że nie możesz słuchać „dobrych wujków”, musisz być odporny na dobre rady, musisz poczynić założenia dotyczące swojego przyszłego domu i konsekwentnie się ich trzymać podczas realizacji przedsięwzięcia, bez żadnych ustępstw. Ja tak zrobiłem i nie żałuję,  a wielu pukało się w czoło i mówiło mi, że chyba mam za dużo pieniędzy i nie mam co z nimi zrobić kiedy ocieplałem podłogę na gruncie, kiedy instalowałem rekuperator, panele solarne czy fotowoltaiczne. Dziś to jak siedzę na tarasie popijając piwo, a oni latają po kotłowni i palą w piecach żeby mieć ciepłą wodę lub płacą kosmiczne jak dla mnie rachunki za energię elektryczną.

Pamiętaj, nie każda instalacja w domu musi mieć ekonomiczne uzasadnienie ale wszystko, w co zainwestujesz musi sprawić, że twoje życie, dom, otoczenie będą bardziej komfortowe, bezpieczne i sprawią,  że zaoszczędzisz coś, co jest bezcenne czyli czas twój i twojej rodziny. Tak naprawdę sukcesy osiągają nie ci, którzy płyną z prądem, miotani falami i dający się porwać prądowi rzeki życia, ale ci, którzy płyną pod prąd, sprzeciwiają się stereotypom i nie godzą się na ustępstwa, nie idą na łatwiznę i są odporni na ataki z zewnątrz.

Książka, którą każdy, kto ma dom, przeczytać powinien czyli Mądry dom, bogaty dom.


1 komentarz:

  1. Budowa wymaga ogromnego zaangażowania - nieustannie trzeba być na bieżąco, bo ceny zarówno materiałów jak i usług się praktycznie cały czas się zmieniają.

    OdpowiedzUsuń

Etykiety

3.200 karcher opinie ASI300 barlinek bhp-453 black&decker błąd E03 brudna szyba brykiet brykiet barlinek brykiet Brik brykiet bukowo-dębowy brykiet bukowy brykiet Carrefour brykiet czy drewno brykiet dębowy brykiet drzewny brykiet eco-pal brykiet ECOMAX brykiet EQUATION brykiet Jula brykiet kominkowy brykiet leroy merlin brykiet mega ruf brykiet obi brykiet opinie brykiet PALLAP brykiet pini kay brykiet porównanie brykiet RUF brykiet sek-pol brykiet SEKPOL brykiet testy brykiet walec brykiet węglowy brykiet z Auchan brykiet z Castoramy brykiet z Leroy Merlin brykiet z obi brykiet z praktikera brykiet z trocin brykiet z węgla brykiet z węgla brunatnego budowa domu budowa domu pierwszy krok ciepło ze słońca ciepły dom czad czas palenia drewna czego nie robić przy czyszczeniu kominka czy taryfa nocna się opłaca czym myć szybę kominka czym ogrzewasz dom czym palić w kominku. czym rozpalać w kominku czyszczenie szyby kominka. darmowa energia darmowy brykiet dlaczego brykiet długie palenie w kominku dobry brykiet dom drewniany dom parterowy dom z drewna domek narzędziowy drewno drewno do pieca i kominka drewno kominkowe drewno z praktikera drewutnia działka budowlana ECO-PAL ECOMAX efektywne palenie w kominku finanse przy budowie domu garaż na budowe grzanie kominkiem halogen LED halogeny ledowe ile brykietu na sezon ile brykietu na zimę ile kosztuje ogrzewanie domu ile kosztuje ogrzewanie domu brykietem. ile stopni w domu instalacja C.O instalacja kominka z płaszczem wodnym instalacja solarna izolacja kominka ja oszczędnie palić w kominku jak czyścić kominek jak długo palić w kominku jak działa kominek jak mieć czystą szybę w kominku. jak nie czyścić kominka jak obudować kominek jak ogrzać dom jak palić brykietem jak palić w kominku jak poprawnie ocieplić poddasze jak pozbyć się chwastów z trawnika jak rozliczać prąd jak spala się drewno jak wybrać dobrą działkę budowlaną jak wybrać dobry kominek jak wybrać kominek jak wyczyścić szybę kominka jak zatrzymać ciepło w domu jaka temperatura w sypialni jaki kominek karcher KÄRCHER KÄRCHER opinie kiedy kupować brykiet kolektory słoneczne kominek kominek z płaszczem wodnym kominek blok kominek czy warto kominek z bezpieczeństwo kominek z płaszczem wodnym kominek z płaszczem wodnym czy bez? kominek żeliwny kominkowe prezenty kominkowy kominkowy przekładaniec kompresor kompresor black&decker kompresro ASI300 koszt ogrzewania domu kominkiem lampki lampki choinkowe lampki choinkowe LED Lazar Westa LED makita makita bhp453 maraton maxi brykiet mycie kominka mycie szyby kominka mycie szyby kominkowej nagroda dla aktywnych nagroda za komentarz obudowa kominka ocena wkrętarki makita bhp-453 ocieplenie domu ocieplenie poddasza ocieplenie stropu ocieplenie wełną mineralną od czego zacząć budowę ogrzać kominkiem dom ogrzewanie ogrzewanie domu kominkiem ogrzewanie domu solarami ogrzewanie podłogowe opakowania brykietu opakowania kartonowe opał na zimę opinie o brykiecie opinie o brykiecie. opis procesu spalania drewna oszczędzanie energii oświetlenie LED palenie brykietem palenie drewna palenie w kominku palenie w kominku brykietem palenie węglem palić brykietem czy drewnem pellet pellet drzewny pellet w kominku pini-kay pini&kay pinikay płyty kominkowe podłączanie LED-ów podłączanie żarówek LED podpałka podpałka do grilla podpałka do kominka podpałka domowe ognisko podpałki do kominka podsumowanie sezonu grzewczego 2013/2014 pomysł na prezent popiół poprawne temperatury w mieszkaniu poręczny kompresor. porównania brykietów porównania brykietu prąd problem z odpompowaniem wody. proces spalania proces spalania drewna projekt domu projekt gotowy czy indywidualny regulacja okien rekuperacja rockwool rozpalanie w kominku rozpalanie w kominku. spalanie drewna syfon pralki taryfa nocna temperatura w domu termomodernizacja test brykietów test podpałek do kominka test wkrętarki makita testy brykietu trawnik uni mata unia mata plus w domu nie wszystko musi się opłacać wady i zalety brykietu wady i zalety domu parterowego wady i zalety drewna kominkowego wady i zalety kominków wady kominków WD 3.200 KÄRCHER wełna mineralna wełna ursa wełna z Leroy Merlin wentylacja mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna wentylacja z rekuperatorem wkrętarka wybór działki wybór projektu domu zabudowa kominka zakładanie trawnika zalety brykietu zalety kominków zaliczyłem maraton zatrucie dymem żarówki led-owe