Zapewne zadajesz sobie pytanie, co ma piernik do wiatraka? Co wspólnego ma miejsce zamieszkania z kominkiem, jaki mam zainstalować?
Ano ma i to sporo.
Masz dostęp do ogrzewania miejskiego i/lub gazu ziemnego.
Mieszkasz w miejscu, gdzie możesz podłączyć ogrzewania miejskie lub masz możliwość przyłączenia się do instalacji gazowej, w której płynie gaz ziemny. W tej sytuacji możesz wybierać spośród wielu rodzajów ogrzewania, jakie możesz zastosować. Podejrzewam, że nie będziesz się bawił w budowanie kotłowni, coroczne zakupy węgla, drewna czy czegoś jeszcze innego. W takiej komfortowej sytuacji lepiej zainwestować w solidne ocieplenie budynku i korzystać z tego co masz pod nosem. W pełni automatyczne piece gazowe lub ogrzewanie miejskie zapewni nam komfort cieplny i praktycznie bezobsługowe korzystanie z C.O. A jeśli solidnie i bez błędów wykonana zostanie izolacja cieplna budynku, to rachunki będą śmiesznie niskie. Jeśli jednak w tej sytuacji będziesz się upierał na kominek, to odpowiedź chyba już znasz. Wybierz zwykły wkład, bez żadnych wodotrysków, który będziesz okazjonalnie rozpalał i cieszył się jego urokiem w chłodne wieczory. Zaoszczędzoną na kominku kwotę lepiej przeznaczyć na oszczędności lub dodatkową izolację budynku.
Nie masz dostępu do gazu, ogrzewania miejskiego. Masz swój las.
To sytuacja zupełnie odmienna od opisanej powyżej. Mieszkasz na obrzeżach miasta lub na wsi, na której nie ma dostępu do gazu ziemnego nie mówiąc już o ogrzewaniu miejskim. Możesz co prawda zainwestować w baniak z gazem stojący w ogródku, na lub pod powierzchnią trawnika, ale to dość kosztowne rozwiązanie.
W tej sytuacji inwestycja w kominek z płaszczem wodnym jest już w pełni uzasadniona. Ogrzewanie domu brykietem czy drewnem, to obecnie najtańszy sposób na ciepło w domu. Być może jesteś osobą, która ma swój prywatny las. Wtedy to już się nie zastanawiaj, jeśli chcesz mieć kominek to tylko z płaszczem wodnym. Wtedy koszty ogrzewania będą już całkiem znikome.
Nawet jeśli masz już instalację C.O w której palisz węglem, to dodatkowe źródło ciepła którym będzie kominek z płaszczem wodnym w znacznym stopniu pozwoli zredukować ilość spalonego węgla. Co prawda, będzie trzeba w nim często palić i dołożyć jakieś nawet najprostsze sterowanie, które podczas palenia w kominku będzie wygaszać piec C.O, ale te wydatki i tak dość szybko mogą się zwrócić. Wszystko zależy od tego, jakie zimy będą u nas gościć.
Najlepiej wszystko zaprojektować na etapie projektu domu. Wtedy połączenie dwóch źródeł ciepła nie będzie problemem.
Wpis ten jest częścią całej serii wpisów dotyczących doboru kominka. Jeśli chcesz przeczytać wszystkie, zajrzyj na "stronę startową" całego cyklu.
Wpis ten jest częścią całej serii wpisów dotyczących doboru kominka. Jeśli chcesz przeczytać wszystkie, zajrzyj na "stronę startową" całego cyklu.
Pamiętaj, że w każdej chwili możesz kupić na tej stronie cały e-book dotyczący wyboru kominka. Nie musisz czekać na kolejne wpisy, nie musisz biegać po całym blogu. Możesz mieć wszystko w jednym pliku.
Bardzo ciekawy artykuł. W szczególności jak ktoś zastanawia się jak oszczędzić na ogrzewaniu.
OdpowiedzUsuń