środa, 18 marca 2015

Ile Kosztuje Podgrzewanie Wody Solarami ?

Kolektory słoneczne
Kolektory słoneczne
Instalacje solarne, służące podgrzewaniu ciepłej wody są w Polsce bardzo popularne. Coraz więcej domów ma na dachach kolektory słoneczne, które zamieniają promienie słoneczne w ciepło, które podgrzewa Ciepłą Wodę Użytkową (CWU). To przede wszystkim bardzo praktyczne i podnoszące komfort życia urządzenie. Po pierwsze oszczędza pieniądze, które trzeba by wydać na podgrzanie wody w inny sposób a po drugie oszczędza czas, ponieważ korzystając z solarów nie musimy iść do kotłowni, nie musimy rozpalać w piecu i podgrzewać wody. Nie spalamy drewna, węgla, śmieci i tym podobnych rzeczy którymi zazwyczaj podgrzewa się wodę latem. I co ważne, ciepłą wodę mamy praktycznie cały czas przez pół roku, a nie tylko wtedy jak rozpalimy w piecu. W nieco bardziej komfortowej sytuacji są osoby, które podgrzewają wodę gazem, ale czy jest to tańsze niż solary?

Do instalacji solarnej można otrzymać dofinansowanie, co sprawia, że jej montaż jest jeszcze bardziej opłacalny. Ale jak już wspomniałem, nie tylko strona finansowa jest ważna. Dla mnie poza oszczędzaniem pieniędzy liczył się również aspekt komfortu, bo wiem, że korzystając z kolektorów słonecznych nie muszę się martwić o brak ciepłej wody.


W tym wpisie postanowiłem pokazać, ile kosztuje podgrzewanie wody kolektorami słonecznymi na przykładzie swojej instalacji solarnej. Policzę koszty energii elektrycznej, jaka jest zużywana do pracy instalacji i podliczę koszt podgrzewania ciepłej wody.

Mój bojler na ciepłą wodę ma pojemność 300 litrów. Wężownica z kolektorów słonecznych znajduje się na dole zbiornika, czyli tam, gdzie CWU ma najniższą temperaturę. 

Instalacją steruje sterownik solarny DeltaSol BS Plus, a glikol w ruch wprawia pompa obiegowa WILO ST 15/6 ECO-3C.


Pompa obiegowa w mojej instalacji solarnej
Pompa obiegowa w mojej instalacji solarnej

I to właśnie pompa obiegowa jest elementem, który pobiera energię elektryczną i który jest odpowiedzialny za koszty eksploatacji instalacji. Pompa ustawiona jest na trzecim, najwyższym biegu, ale sterownik solarny sam, w zależności od różnicy temperatur w bojlerze i na kolektorach słonecznych dobiera prędkość jej pracy.

W obliczeniach nie uwzględniam kosztów instalacji solarnej oraz opłat związanych z serwisowaniem i przeglądami, bo są one bardzo zróżnicowane. Jedni mieli dofinansowanie, inni nie. Ktoś ma tańszą wersję instalacji, ktoś inny zainwestował w większą baterię kolektorów itp. itd.

Tym razem skupiam się na codziennych kosztach pracy pompy obiegowej, co przekłada się na koszty podgrzewania Ciepłej Wody Użytkowej w domu.


Podgrzewanie wody grzałką elektryczną.


Na początku musisz wiedzieć, że poza ciepłem ze słońca, wodę mogę podgrzewać jeszcze grzałką elektryczną. Jest ona zamontowana mniej więcej w połowie zbiornika i ma moc 2 kW. Doświadczalnie sprawdziłem, że podgrzanie 2/3 pojemności bojlera do temperatury około 50 stopni Celsjusza trwa 2 godziny. Później grzałka pracuje jeszcze przez około godzinę i dogrzewa wodę, które została zużyta lub po prostu wystygła.

Optymistycznie licząc, aby podgrzać 2000 litrów wody do temperatury 50 stopni Celsjusza grzałką elektryczną o mocy 2 kW trzeba poczekać 3 godziny i zapłacić za to (przy cenie 1 kWh  - 60 groszy) 3,60 zł. 

Dzienne koszty podgrzewania wody grzałką elektryczną.
Dzienne koszty podgrzewania wody grzałką elektryczną.

Do obliczeń wykorzystałem kalkulator który przygotowałem m. in. na potrzeby wpisu Jak Programator Czasowy Pomaga Oszczędzać Energię Elektryczną w Domu? i udostępniam go za darmo. 

Jak widać, dziennie ciepła woda kosztuje nas co najmniej 3,6 zł, miesięcznie to co najmniej 108 zł, a rocznie to już co najmniej 1296 zł. To sporo. 

Jeśli weźmiemy pod uwagę, że podstawowa wersja instalacji solarnej to koszt około 8000 PLN to łatwo policzyć, że przy takich kosztach ogrzewania wody prądem może nam się ona zwrócić po około 7 latach.

Oczywiście przedstawione koszty są dość mocno uproszczone, bo zazwyczaj grzałka pracuje dłużej bo ciepła woda jest zużywana przez domowników i musi być dogrzewana. 

O tym jak ograniczyć zużycie energii elektrycznej przez grzałkę w bojlerze pisałem już we wspomnianym wpisie Jak Programator Czasowy Pomaga Oszczędzać Energię Elektryczną w Domu?


Koszt podgrzewania Ciepłej Wody Użytkowej kolektorami słonecznymi.Jak już wspominałem, w instalacji solarnej konsumentami energii elektrycznej są pompa obiegowa i sterownik solarny. O ile pobór prądu przez sterownik jest niewielki, o tyle pompa obiegowa potrzebuje już co nieco energii elektrycznej do pracy.

Korzystając z watomierza sprawdziłem doświadczalnie, ile energii elektrycznej pobiera cała instalacja podczas pracy.


Pobór prądu przez instalację.
Pobór prądu przez instalację.

Podczas pracy na najwyższych obrotach pompa i sterownik potrzebowały 0,233 A prądu, co przy 230 V napięcia daje 53 W pobieranej mocy.


Moc potrzebna do pracy instalacji solarnej
Moc potrzebna do pracy instalacji solarnej

Tyle energii elektrycznej potrzebuje do pracy instalacja solarna z jedną pompą obiegową. Jeśli mamy ich więcej niż jedna (ja tak mam), to w czasie kiedy pracują obie, wartości prądu i mocy należy pomnożyć przez dwa.

Otrzymane wartości są o wiele mniejsze niż w przypadku grzałki elektrycznej w bojlerze. Ale ... założyłem, że grzałka pracuje przez 3 godziny na dobę. Pompa obiegowa, w marcowy, słoneczny dzień pracuje od 8:00 do 17:00 czyli przez 9 godzin bez przerwy i w tym czasie zużywa energię elektryczną. 

Jak widać z obliczeń, przez 9 godzin, czyli 540 minut sterownik i pompa zużyły niecałe 0,5 kWh energii, która kosztuje mnie 0,29 zł. 

Koszty pracy pompy obiegowej przez 9 godzin
Koszty pracy pompy obiegowej przez 9 godzin

W ciągu godziny instalacja solarna zużywa energii elektrycznej za 3 grosze.


Koszt pracy instalacji solarnej przez godzinę.
Koszt pracy instalacji solarnej przez godzinę.
Grzałka elektryczna kontra kolektory słoneczne - koszty podgrzewania wody.


Dzienny koszt podgrzewania wody grzałką elektryczną to 3,6 zł, a z wykorzystaniem instalacji solarnej 0,29 zł. Różnica olbrzymia, bo prawie 12-to krotna. Dodatkowo trzeba pamiętać, że solary podgrzewają całe 300 litrów wody w moim bojlerze a grzałka, z racji tego, że jest zamontowana w połowie wysokości zbiornika, podgrzewa 2/3 tej objętości. 

Gdyby założyć, że codziennie, przez cały rok świeci słońce, to koszt podgrzewania wody solarami w ciągu roku wyniósłby 105,85 zł. Dla grzałki elektrycznej było to 1296 zł.

Jak widać z obliczeń, instalacja solarna, która będzie służyła tylko i wyłącznie do podgrzewania Ciepłej Wody Użytkowej może zwrócić się już po około 6-7 latach. Później już mamy ciepłą wodę za grosze. 

Jeśli dodatkowo kolektorami słonecznymi będziemy wspomagać ogrzewanie i/lub podgrzewać wodę w basenie, to oszczędności mogą być jeszcze większe a czas zwrotu z inwestycji krótszy.

Ale nie tylko o oszczędności finansowe tutaj chodzi. Kolektory słoneczne, które są wysokiej jakości i zamontowała je solidna firma, bez fuszerki i prowizorki, to instalacja bezobsługowa. Pracuje, podgrzewa wodę a jej praca kosztuje grosze. Woda podgrzana przez kolektory słoneczne może mieć temperaturę nawet 80 stopni Celsjusza (sprawdziłem doświadczalnie w swojej instalacji) więc wystarczająco dużo do codziennego użytku. Instalacja solarna to przede wszystkich komfort życia, sporo wolnego czasu i brak obowiązku rozpalania w piecu w letnie, gorące wieczory. A to jest cenniejsze niż pieniądze.

Na koniec chcę zaznaczyć, że nie namawiam nikogo do montowania instalacji kolektorów słonecznych. Ja mam i sobie chwalę, ale z lektury wielu forów internetowych wiem, że solary mają również swoich zagorzałych przeciwników, którzy wysuwają przeciw nim swoje listy argumentów. Każdy ma prawo do swojego zdania. Ja wiem, że przez około 7-8 miesięcy w roku nie muszę się martwić o ciepłą wodę i mogę brać gorący prysznic o każdej porze dnia i nocy. I to jest bardzo wygodne i praktyczne.Moja instalacja solarna została zakupiona w firmie Solar-Tech.

http://www.solar-tech.pl/7 komentarzy:

 1. Czy instalację podarował Ci Sw. Mikołaj, a zamontowały elfy, ze amortyzacji nie liczysz?

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. We wpisie wspomniałem, że pomijam koszty instalacji, bo dla każdego będą one inne i każdy musi sobie sam wyliczyć te wartości. Jedni biorą na instalację kredyt, inni kupują za gotówkę. Ciężko jest ogólnie obliczyć te koszty. Dlatego uwzględniłem tylko koszty codziennej eksploatacji a nie wliczałem kosztów zakupu instalacji.

  Co do eksploatacji, to moja instalacja musi mieć przegląd raz na 3 lata, a jego koszt to 300 PLN.

  OdpowiedzUsuń
 3. Słuchaj a czy można to jakoś połączyć z klimatyzacją?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie bardzo rozumiem, czy chodzi o to, żeby klimatyzacja działała jak ogrzewanie i korzystała z ciepła z solarów?

   Usuń
 4. Mam pytanie: o ile stopni (na dobę) podgrzały Panu wodę solary w ostatnich dniach? Mi w nocy temp. wody spada o 10 stopni czy to normalne? (Mam wyłączone inne dogrzewanie wody)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam

   Sprawdziłem i u mnie wygląda to tak. Temperatura wody użytkowej, jaką chcę uzyskać jest ustawiona na 60 stopni Celsjusza. Jeśli wzrośnie ona ponad tą wartość, nadmiar ciepła zostanie zrzucony do bufora.

   Obserwacje przeprowadziłem w większości słoneczny dzień, 16.04.2015 roku, kiedy temperatura na zewnątrz dobiła do 20 stopni Celsjusza.Wschód słońca, 5:35, zachód słońca 19:35.

   Wieczorem, kiedy solary już nie grzeją, temperatura w zbiorniku na CWU wynosi 60 stopni Celsjusza, a w buforze mam 1000 litrów wody o temperaturze 45 stopni Celsjusza.Rano, po wieczornej i porannej toalecie czteroosobowej rodziny i uruchomieniu się ogrzewania podłogowego nad ranem temperatury w zbiornikach wyglądają następująco. Ciepła woda użytkowa - 50,5 stopnia Celsjusza, bufor 24 stopnie Celsjusza. W domu mam ciepło i przyjemnie i nie muszę rozpalać w kominku.

   Należy pamiętać, że kiedy instalacja solarna pracuje, w całym zbiorniku woda ma mniej więcej jednakową temperaturę. Rano sytuacja jest nieco inna, bo u góry zbiornika woda jest najcieplejsza, a u dołu ma niższą temperaturę. Ale na szczęście, ciepłą woda pobierana jest u góry zbiornika.

   Mam nadzieję, że wyczerpująco odpowiedziałem na pytanie ;-)

   Usuń
 5. Wcale nie taki tani interes, chociaż na pewno po jakimś czasie się zwraca :)

  OdpowiedzUsuń

Etykiety

3.200 karcher opinie ASI300 barlinek bhp-453 black&decker błąd E03 brudna szyba brykiet brykiet barlinek brykiet Brik brykiet bukowo-dębowy brykiet bukowy brykiet Carrefour brykiet czy drewno brykiet dębowy brykiet drzewny brykiet eco-pal brykiet ECOMAX brykiet EQUATION brykiet Jula brykiet kominkowy brykiet leroy merlin brykiet mega ruf brykiet obi brykiet opinie brykiet PALLAP brykiet pini kay brykiet porównanie brykiet RUF brykiet sek-pol brykiet SEKPOL brykiet testy brykiet walec brykiet węglowy brykiet z Auchan brykiet z Castoramy brykiet z Leroy Merlin brykiet z obi brykiet z praktikera brykiet z trocin brykiet z węgla brykiet z węgla brunatnego budowa domu budowa domu pierwszy krok ciepło ze słońca ciepły dom czad czas palenia drewna czego nie robić przy czyszczeniu kominka czy taryfa nocna się opłaca czym myć szybę kominka czym ogrzewasz dom czym palić w kominku. czym rozpalać w kominku czyszczenie szyby kominka. darmowa energia darmowy brykiet dlaczego brykiet długie palenie w kominku dobry brykiet dom drewniany dom parterowy dom z drewna domek narzędziowy drewno drewno do pieca i kominka drewno kominkowe drewno z praktikera drewutnia działka budowlana ECO-PAL ECOMAX efektywne palenie w kominku finanse przy budowie domu garaż na budowe grzanie kominkiem halogen LED halogeny ledowe ile brykietu na sezon ile brykietu na zimę ile kosztuje ogrzewanie domu ile kosztuje ogrzewanie domu brykietem. ile stopni w domu instalacja C.O instalacja kominka z płaszczem wodnym instalacja solarna izolacja kominka ja oszczędnie palić w kominku jak czyścić kominek jak długo palić w kominku jak działa kominek jak mieć czystą szybę w kominku. jak nie czyścić kominka jak obudować kominek jak ogrzać dom jak palić brykietem jak palić w kominku jak poprawnie ocieplić poddasze jak pozbyć się chwastów z trawnika jak rozliczać prąd jak spala się drewno jak wybrać dobrą działkę budowlaną jak wybrać dobry kominek jak wybrać kominek jak wyczyścić szybę kominka jak zatrzymać ciepło w domu jaka temperatura w sypialni jaki kominek karcher KÄRCHER KÄRCHER opinie kiedy kupować brykiet kolektory słoneczne kominek kominek z płaszczem wodnym kominek blok kominek czy warto kominek z bezpieczeństwo kominek z płaszczem wodnym kominek z płaszczem wodnym czy bez? kominek żeliwny kominkowe prezenty kominkowy kominkowy przekładaniec kompresor kompresor black&decker kompresro ASI300 koszt ogrzewania domu kominkiem lampki lampki choinkowe lampki choinkowe LED Lazar Westa LED makita makita bhp453 maraton maxi brykiet mycie kominka mycie szyby kominka mycie szyby kominkowej nagroda dla aktywnych nagroda za komentarz obudowa kominka ocena wkrętarki makita bhp-453 ocieplenie domu ocieplenie poddasza ocieplenie stropu ocieplenie wełną mineralną od czego zacząć budowę ogrzać kominkiem dom ogrzewanie ogrzewanie domu kominkiem ogrzewanie domu solarami ogrzewanie podłogowe opakowania brykietu opakowania kartonowe opał na zimę opinie o brykiecie opinie o brykiecie. opis procesu spalania drewna oszczędzanie energii oświetlenie LED palenie brykietem palenie drewna palenie w kominku palenie w kominku brykietem palenie węglem palić brykietem czy drewnem pellet pellet drzewny pellet w kominku pini-kay pini&kay pinikay płyty kominkowe podłączanie LED-ów podłączanie żarówek LED podpałka podpałka do grilla podpałka do kominka podpałka domowe ognisko podpałki do kominka podsumowanie sezonu grzewczego 2013/2014 pomysł na prezent popiół poprawne temperatury w mieszkaniu poręczny kompresor. porównania brykietów porównania brykietu prąd problem z odpompowaniem wody. proces spalania proces spalania drewna projekt domu projekt gotowy czy indywidualny regulacja okien rekuperacja rockwool rozpalanie w kominku rozpalanie w kominku. spalanie drewna syfon pralki taryfa nocna temperatura w domu termomodernizacja test brykietów test podpałek do kominka test wkrętarki makita testy brykietu trawnik uni mata unia mata plus w domu nie wszystko musi się opłacać wady i zalety brykietu wady i zalety domu parterowego wady i zalety drewna kominkowego wady i zalety kominków wady kominków WD 3.200 KÄRCHER wełna mineralna wełna ursa wełna z Leroy Merlin wentylacja mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna wentylacja z rekuperatorem wkrętarka wybór działki wybór projektu domu zabudowa kominka zakładanie trawnika zalety brykietu zalety kominków zaliczyłem maraton zatrucie dymem żarówki led-owe