sobota, 14 marca 2015

Budowa Domu - 21 Powodów, Dla Których Zbudowałem Dom z Cegły (Porotherm).


Całkiem nie dawno, wiosną 2012 roku miałem tylko działkę pod mój przyszły dom. Wybraną po przeanalizowaniu wszystkich kryteriów opisanych we wpisie Poszukiwanie i zakup działki. Szczere pole, bez doprowadzonej wody, prądu. Nic, tylko drewniany domek, który dzisiaj pełni rolę drewutni a podczas budowy domu pełnił rolę schowka na łopaty, taczki i wszystko, co na budowie niezbędne. Mniej więcej  o tej porze roku 2012 stałem przed dylematem, z czego budować dom? Jakie materiały będą najlepsze, najkorzystniejsze w relacji jakość/cena oraz najłatwiej dostępne? I wybrałem. Ale nie było to łatwe. Poniżej opisałem cały proces przez który ja przeszedłem, a przed którym być może ty teraz stoisz.

Powiem tylko, że dziś już mieszkam w swoim domu, który budowałem 15 miesięcy.

Mój wybór popieram 21 argumentami, które ostatecznie przekonały mnie do wybudowania domu z ceramiki poryzowanej, czyli popularnego Porotherma.

 21 Powodów, Dla Których Zbudowałem Dom z Cegły
 21 Powodów, Dla Których Zbudowałem Dom z Cegły

 1. Ściany nośne mają być ścianami nośnymi. Funkcję izolacji termicznej mają spełniać „przy okazji”.
 2. Ściany zewnętrzne będą dwuwarstwowe. Warstwa nośna i warstwa izolacyjna – solidna.
 3. Dom ma być energooszczędny a każdy Wat energii ma zostać wykorzystany w optymalny sposób.
 4. Cegła czy jak wolisz, ceramika to doskonały akumulator ciepła. Kiedy się nagrzeje, długo oddaje ciepło do otoczenia.
 5. W domu nikogo nie będzie w ciągu dnia, dlatego też właściwości akumulacyjne budynku to istotna sprawa. W zimie dom się nie wychłodzi zbyt szybko.
 6. Zaletą ceramiki jest to, że temperatura w domu utrzymywana jest na mniej więcej stałym poziomie. Kiedy działa ogrzewanie, ściany nagrzewają się akumulując ciepło. Kiedy nie działa ogrzewanie dom korzysta z ciepła zgromadzonego w ścianach. Dzięki temu nie mamy zbyt dużych wahań temperatur w domu.
 7. Ekipa budowlana zna ten materiał, potrafi z nim pracować i budować proste, solidne ściany.
 8. Materiał dostępny jest w większości składów budowlanych co umożliwia negocjację cen i zapewnia dostępność materiałów.
 9. Porotherm umożliwia łatwe kucie w ścianach więc prowadzenie wszelkich instalacji nie sprawia kłopotów.
 10. Ceramika to naturalny materiał. To po prostu w większości wypalona glina. Domy budowane są z cegieł od wieków i zapewniają zdrowy klimat dla swoich mieszkańców.
 11. Cegła ma możliwość częściowej „regulacji” wilgotności w pomieszczeniach. Kiedy mamy jej nadmiar, jest wchłaniana przez ściany, a kiedy w domu jest „sucho” to ściany „oddają wilgoć” do otoczenia.
 12. Ściana zbudowana bez spoiny pionowej, z pustakami łączonymi na pióro-wpust, to oszczędność czasu i zaprawy oraz ograniczenie wilgotności w surowych ścianach.
 13. Ceramika stosowana jest od wieków. Jest materiałem sprawdzonym, trwałym, odpornym na warunki zewnętrzne i bezpiecznym dla użytkownika.
 14. Pustaki Porotherm wykonane są z gliny, dodatków i trocin. Podczas wypalania trociny ulegają utlenianiu przez co w pustakach powstają mikroskopijne pory, które są doskonałym izolatorem cieplnym.
 15.  Ściany z cegły „oddychają”.
 16. Budując dom szukałem materiałów budowlanych, które były kompromisem między kosztami a wymaganiami przed nimi stawianymi. Myślę , że mi się to udało.
 17. Pustaki ceramiczne są całkowicie niepalne, ognioodporne a w zetknięciu z ogniem nie wytwarzają toksycznych substancji.
 18. Biorąc pod uwagę, że staram się żyć ekologicznie, to podczas dokonywania wyboru brałem pod uwagę również to, że ceramika poryzowana jest ekologiczna, składa się z naturalnych surowców i nie szkodzi domownikom.
 19. Ceramika poryzowana to materiał bardzo wytrzymały na ściskanie dlatego w przypadku mojego parterowego domu wystarczyła ściana zewnętrzna o grubości zaledwie 25 cm. A mniej materiału to mniejsze koszty budowy domu.
 20. Wysoka jakość produktu, zachowanie kształtów i wymiarów pustaków pozwoliły murarzowi na postawienie równych, prostych, pionowych ścian. Dzięki temu zużyłem mniej kleju przy ocieplaniu  domu oraz w pracach wykończeniowych.
 21. Architekt, który rysował projekt naszego domu miał doświadczenie w projektowaniu budynków z Porotherma, więc szansa na pomyłkę i błędne obliczenia była minimalna.

 21 Powodów, Dla Których Zbudowałem Dom z Cegły
 21 Powodów, Dla Których Zbudowałem Dom z CegłyJak widzisz na powyższym przykładzie, mój wybór poparty był kilkudziesięcioma solidnymi argumentami. Przeanalizowałem wszystkie za i przeciw, wziąłem pod uwagę wymagania, jakie postawiłem przed swoim przyszłym domem, skonfrontowałem to z sytuacją rynkową w mojej okolicy oraz z umiejętnościami ekipy budującej mój dom i podjąłem męską decyzję. Patrząc na ten wybór z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że dobrze wybrałem. Ktoś może powiedzieć, że można nanieść zmiany w projekcie, zmienić ekipę budowlaną, poszukać dostawców w Internecie itp. Itd. Ale mnie takie opcje nie interesowały i mam dom z tego, co uznałem dla mnie za najlepsze.

 21 Powodów, Dla Których Zbudowałem Dom z Cegły
 21 Powodów, Dla Których Zbudowałem Dom z Cegły

Jak już podjąłem decyzję dotyczącą zakupu cegieł ceramicznych, nadszedł czas na poszukiwanie dostawcy. Poszukiwania należy rozpocząć od określenia ilości potrzebnych pustaków. W tym celu wziąłem zewnętrzne wymiary domu, i policzyłem powierzchnię wszystkich ścian, nie uwzględniając otworów okiennych. Po prostu pomnożyłem długość i wysokość każdej ze ścian. Wyniki zsumowałem. Później obliczyłem powierzchnię wszystkich otworów okiennych i drzwi i zsumowałem je. Od powierzchni dla ścian odjąłem powierzchnię okien i drzwi i już miałem mniej więcej powierzchnię, jaka będzie zabudowana pustakami.

Na koniec wziąłem wymiary jednego pustaka, obliczyłem jego powierzchnię boczną. Podzieliłem powierzchnię ścian przez powierzchnię jednego pustaka i otrzymałem mniej więcej ilość potrzebnych pustaków.

Przykład.

Mamy dom o podstawie w kształcie kwadratu o wymiarach zewnętrznych 10 x 10 metrów. Wysokość ścian to 3,5 m. Czyli powierzchnia jednej ściany to 10 x 3,5 = 35 m2.

Cztery ściany to 140 m2.

Otwory okienne w ilości 8 sztuk, każdy o wymiarach 1,5 x 1,5 m2.

Powierzchnia jednego okna to 2,25 m2,  a wszystkich okien to 18 m2.

Drzwi wejściowe do domu oraz do kotłowni to powierzchnia 3,6 m2

Powierzchnia, jaka będzie zabudowana pustakami to 140-18-3,6 = 118,4 m2

Pustaków porotherm 25 P+W o wymiarach zewnętrznych 37,3 x 23,8 cm czyli powierzchni 0,09m2 potrzebujemy odpowiednio 11 sztuk na każdy m2, a na cały dom 1302 sztuki.

Po wykonaniu obliczeń wiedziałem już ile potrzebuję materiałów.

W kolejnym kroku wykonałem kilkanaście telefonów do najbliższych składów budowlanych i zorientowałem się w cenach pustaków. Jeśli pytałem o cenę jednej sztuki, to podawano mi cenę dość zaporową, ale jeśli powiedziałem że potrzebuję  na mój dom ponad 2000 sztuk, to rozmowa od razu była inna. Cena spadała, transport nic nie kosztował a dostawy mogły być realizowane „na telefon”, w momencie, kiedy zapas zgromadzony na budowie kończył się. Dzięki temu udało mi się wynegocjować dobrą cenę, terminowe dostawy i zyskać dobrą organizację budowy, bez zbędnych przestojów. Jeśli ktoś chce, może nawet dogadać się w kwestii płatności. Wystarczy, że na początek wpłacimy np. połowę kwoty, jaka będzie do zapłaty za wyliczoną ilość pustaków, a na koniec rozliczymy się z całości i dopłacimy resztę, bo nie wiadomo, czy będziemy potrzebowali ich 1300, 1200 czy 1350. Oczywiście niewykorzystany materiał zazwyczaj można też zwrócić o ile nie jest uszkodzony i w rozsądnej ilości.

Podczas budowy domu warto poświęcić trochę czasu na obliczenia, porównywanie cen i negocjacje, bo budując dom każdy grosz się liczy. Dla mnie oszczędność nawet kilku złotych na palecie pustaków w perspektywie całej budowy przyniosła spory finansowy zysk. Poświęciłem na to trochę czasu, ale dzięki temu nie przepłacałem tam gdzie nie musiałem. Wiem też, że mogłem kupować ceramikę od innych producentów, ale po obejrzeniu ich produktów w składach budowlanych oraz po rozmowie z moim majstrem wybrałem produkt nieco droższy, ale lepszy jakościowo. I tak już zostanie przez najbliższe kilkadziesiąt lat, dopóki nasz dom będzie stał.
2 komentarze:

 1. Na podstawie danych z naszego serwisu Kalkulatory Budowlane możemy stwierdzić, że jednak więcej ludzi buduje z tańszego betonu komórkowego. Czy to dobrze? Na pewno nie dla trwałości i jakości, ale na pewno taniej...

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdecydowanie zgadzam się z Panem wyżej. Akurat jakość w budownictwie jest zdecydowanie bardzo ważnym aspektem.

  OdpowiedzUsuń

Etykiety

3.200 karcher opinie ASI300 barlinek bhp-453 black&decker błąd E03 brudna szyba brykiet brykiet barlinek brykiet Brik brykiet bukowo-dębowy brykiet bukowy brykiet Carrefour brykiet czy drewno brykiet dębowy brykiet drzewny brykiet eco-pal brykiet ECOMAX brykiet EQUATION brykiet Jula brykiet kominkowy brykiet leroy merlin brykiet mega ruf brykiet obi brykiet opinie brykiet PALLAP brykiet pini kay brykiet porównanie brykiet RUF brykiet sek-pol brykiet SEKPOL brykiet testy brykiet walec brykiet węglowy brykiet z Auchan brykiet z Castoramy brykiet z Leroy Merlin brykiet z obi brykiet z praktikera brykiet z trocin brykiet z węgla brykiet z węgla brunatnego budowa domu budowa domu pierwszy krok ciepło ze słońca ciepły dom czad czas palenia drewna czego nie robić przy czyszczeniu kominka czy taryfa nocna się opłaca czym myć szybę kominka czym ogrzewasz dom czym palić w kominku. czym rozpalać w kominku czyszczenie szyby kominka. darmowa energia darmowy brykiet dlaczego brykiet długie palenie w kominku dobry brykiet dom drewniany dom parterowy dom z drewna domek narzędziowy drewno drewno do pieca i kominka drewno kominkowe drewno z praktikera drewutnia działka budowlana ECO-PAL ECOMAX efektywne palenie w kominku finanse przy budowie domu garaż na budowe grzanie kominkiem halogen LED halogeny ledowe ile brykietu na sezon ile brykietu na zimę ile kosztuje ogrzewanie domu ile kosztuje ogrzewanie domu brykietem. ile stopni w domu instalacja C.O instalacja kominka z płaszczem wodnym instalacja solarna izolacja kominka ja oszczędnie palić w kominku jak czyścić kominek jak długo palić w kominku jak działa kominek jak mieć czystą szybę w kominku. jak nie czyścić kominka jak obudować kominek jak ogrzać dom jak palić brykietem jak palić w kominku jak poprawnie ocieplić poddasze jak pozbyć się chwastów z trawnika jak rozliczać prąd jak spala się drewno jak wybrać dobrą działkę budowlaną jak wybrać dobry kominek jak wybrać kominek jak wyczyścić szybę kominka jak zatrzymać ciepło w domu jaka temperatura w sypialni jaki kominek karcher KÄRCHER KÄRCHER opinie kiedy kupować brykiet kolektory słoneczne kominek kominek z płaszczem wodnym kominek blok kominek czy warto kominek z bezpieczeństwo kominek z płaszczem wodnym kominek z płaszczem wodnym czy bez? kominek żeliwny kominkowe prezenty kominkowy kominkowy przekładaniec kompresor kompresor black&decker kompresro ASI300 koszt ogrzewania domu kominkiem lampki lampki choinkowe lampki choinkowe LED Lazar Westa LED makita makita bhp453 maraton maxi brykiet mycie kominka mycie szyby kominka mycie szyby kominkowej nagroda dla aktywnych nagroda za komentarz obudowa kominka ocena wkrętarki makita bhp-453 ocieplenie domu ocieplenie poddasza ocieplenie stropu ocieplenie wełną mineralną od czego zacząć budowę ogrzać kominkiem dom ogrzewanie ogrzewanie domu kominkiem ogrzewanie domu solarami ogrzewanie podłogowe opakowania brykietu opakowania kartonowe opał na zimę opinie o brykiecie opinie o brykiecie. opis procesu spalania drewna oszczędzanie energii oświetlenie LED palenie brykietem palenie drewna palenie w kominku palenie w kominku brykietem palenie węglem palić brykietem czy drewnem pellet pellet drzewny pellet w kominku pini-kay pini&kay pinikay płyty kominkowe podłączanie LED-ów podłączanie żarówek LED podpałka podpałka do grilla podpałka do kominka podpałka domowe ognisko podpałki do kominka podsumowanie sezonu grzewczego 2013/2014 pomysł na prezent popiół poprawne temperatury w mieszkaniu poręczny kompresor. porównania brykietów porównania brykietu prąd problem z odpompowaniem wody. proces spalania proces spalania drewna projekt domu projekt gotowy czy indywidualny regulacja okien rekuperacja rockwool rozpalanie w kominku rozpalanie w kominku. spalanie drewna syfon pralki taryfa nocna temperatura w domu termomodernizacja test brykietów test podpałek do kominka test wkrętarki makita testy brykietu trawnik uni mata unia mata plus w domu nie wszystko musi się opłacać wady i zalety brykietu wady i zalety domu parterowego wady i zalety drewna kominkowego wady i zalety kominków wady kominków WD 3.200 KÄRCHER wełna mineralna wełna ursa wełna z Leroy Merlin wentylacja mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna wentylacja z rekuperatorem wkrętarka wybór działki wybór projektu domu zabudowa kominka zakładanie trawnika zalety brykietu zalety kominków zaliczyłem maraton zatrucie dymem żarówki led-owe