Kominek zazwyczaj instaluje się w domu, żeby mieć fajny klimat oraz aby oszczędzić na kosztach ogrzewania. Aby wycisnąć z tego urządzenia jak najwięcej, powinno się go włączyć do instalacji C.O. Jeśli jednak nie chcemy dokonywać żadnych modyfikacji w istniejącej instalacji, to pozostaje tylko kominek żeliwny, bez płaszcza wodnego i bez żadnych wodotrysków. Wtedy wstawiamy go do salonu, podłączamy do komina i koniec. Co prawda łatwo go podłączyć, sam wkład kosztuje niezbyt dużo, ale ogrzewa tylko pomieszczenie w którym stoi i najbliższą okolicę.
Jeśli chcemy ciepło z kominka rozprowadzić po całym domu, to musimy włączyć go do instalacji C.O. Wtedy pozostaje nam tylko kominek z płaszczem wodnym. Najmniejszy problem będzie w przypadku, kiedy istniejąca instalacja to najprostsza instalacja C.O z obiegiem otwartym i przelewowym naczyniem wzbiorczym. Wtedy wystarczy w odpowiednim miejscu instalacji przyłączyć kominek i koniec.
Łączenie instalacji CO i kominka |
Trochę bardziej skomplikowana sytuacja ma miejsce, kiedy instalacja C.O. to obieg zamknięty, z naczyniem przeponowym. Wtedy trzeba zastosować niezbyt tani wymiennik ciepła, który połączy instalację kominka w obiegu otwartym z istniejącą instalacją C.O. z obiegiem zamkniętym. Koszt takiej modyfikacji jest wyższy, ale sama modyfikacja jest jak najbardziej możliwa.
Obieg ciepłej wody z kominka można jeszcze połączyć z odpowiednio dobraną instalacją solarną czy pompą ciepła. Wtedy najlepiej zastosować bufor, który stanie się centralnym elementem instalacji, zasilany będzie ciepłem z kominka, solarów i/lub pompy ciepła. Z tego bufora ciepła woda rozprowadzana będzie w obiegu instalacji C.O. Trzeba jednak pamiętać, że w tej sytuacji najlepiej jest, kiedy w domu mamy niskotemperaturową instalację C.O. czyli ogrzewanie podłogowe lub ścienne.
Jeszcze innym sposobem na instalację C.O. jest połączenie obiegu kominka z kotłem gazowym lub elektrycznym. Kiedy palimy w kominku, kocioł nie pracuje i oszczędzamy. Kiedy w kominku wygasa, albo nie ma nas w domu, kocioł podtrzymuje odpowiednio ustawioną temperaturę w domu. Proste i wygodne.
Zapewne istnieje jeszcze kilka sposobów na połączenie instalacji kominka z instalacją C.O. Nie sposób jednak wszystkich poznać, opisać i zawrzeć w na tych kilku stronach tego poradnika. Jeśli ktoś z was zna jakieś ciekawe połączenie tych dwóch instalacji, proszę o kontakt. Opiszę to i umieszczę na blogu.
Bardzo dobrze, że ktoś zajął się nie tylko przedstawieniem jak wygląda kominek już do użytku, ale również jak go podłączyć. Dużo cennych wskazówek.
OdpowiedzUsuńMam kocioł c.o. na miał(bez pojemnika) oraz kominek( z nawiewem na pokoje)w którym pali się codziennie w okresie wczesnowiosennym/późnojesiennym..Chciałabym kupić powietrzną pompę ciepła do cwu i teraz pytanie: czy dałoby się podłączyć kominek w tym okresie tak,żeby mógł dogrzewać wodę w bojlerze/zbiorniku tak długo aż pompa będzie mogła samodzielnie pracować tj. ustalą się mocno dodatnie temperatury na zewnątrz.Będę wdzięczna za pomoc.Malinka
OdpowiedzUsuńWitam
OdpowiedzUsuńJeśli ma Pani kominek z płaszczem wodnym, to oczywiście taka możliwość istnieje. Jeśli wkład kominkowy z którego Pani korzysta jest zwykłym, żeliwnym wkładem, który ogrzewa tylko powietrze, to niestety ale modyfikacja polegająca na dogrzewaniu wody kominkiem musiałaby się wiązać z wymianą wkładu kominkowego na taki z płaszczem wodnym.
Pozostaje tylko pytanie o to, czy warto ?