niedziela, 30 marca 2014

„Złote Myśli” Z Forów Internetowych Dotyczące Kominków.

Na koniec chcę wam przedstawić kilka „złotych myśli”, które znalazłem na forach internetowych, na których ktoś szukał odpowiedzi na pytanie, które jest tytułem mojego poradnika a ktoś inny mu odpowiadał.


Kwestie estetyczne - proponuję pooglądać kilka wkładów z płaszczem wodnym oraz bez i poddać je osądowi pod wzgl. estetycznym.

Jednym z powodów, który zniechęca mnie do tego kominka z płaszczem jest jego uroda. Jeszcze żaden kominek z płaszczem nie podobał mi się. „

Uwag na temat urody kominków z płaszczem wodny jest sporo. Trochę mnie to jednak dziwi. Po pierwsze kominek nie ma się podobać. Kominek ma grzać. A czy wkład wygląda tak czy inaczej, to bez znaczenia. Nie znam nikogo, kto ma kominek w salonie bez żadnej obudowy. A jak obudujemy kominek, to nie ważne czy ma on płaszcz wodny czy nie, i tak widać z niego tylko drzwiczki, szybę i palenisko. Cała reszta schowana jest w obudowie więc co ma piernik do wiatraka?


Brak prądu powoduje że należy wygasić ogień w palenisku bo możemy zagotować wodę w obiegu. W przypadku długotrwałych przerw w dostawach prądu( 2-3 godz.) brak możliwości wykorzystania tego źródła do ogrzewania.

Nie ma prądu ...i chałupy już nim nie ogrzejesz ...w momencie, kiedy jest najbardziej przydatny/potrzebny. „

Ta uwaga jest po części słuszna, ale… No właśnie. Kominek z płaszczem wodnym trzeba umieć dobrze zainstalować. Musimy mieć tak zbudowaną instalację, żeby nawet przy zaniku prądu a co za tym idzie, przy nie działającej pompie obiegowej ciepło było przesyłane grawitacyjnie. Nie każdy instalator niestety pomyśli o takiej ewentualności i poprawnie zbuduje instalację C.O.

Z drugiej strony zawsze można kupić zasilacz UPS, który podtrzyma pracę pompy przy zaniku zasilania. Jeśli dobrze dobierzemy jego moc, to możemy się zabezpieczyć nawet na całą dobę. A jeśli prądu nie będzie przez więcej niż 24 godziny to pozostaje już tylko mały agregat prądotwórczy. Ale spójrzmy na to tak. Kiedy nie ma prądu, wszyscy użytkownicy pieców z podajnikiem, nadmuchem, sterownikiem elektronicznym też nie mają ciepła w domu. A że mamy wiek jaki mamy, to takie długie awarie zdarzają się coraz rzadziej.
W chłodniejszy letni wieczór będziesz chciał zapalić - nie można ..albo gdzieś tam musisz latać ..kombinować ... grzejniki w garażu odkręcać”

To jest dobra myśl. Jeśli mamy chłodniejszy wieczór i rozpalamy w kominku to nie po to, żeby okolicę zadymić tylko po to, żeby nagrzać w domu. A ciepło rozprowadzamy przecież grzejnikami więc jedno wyklucza drugie. A po drugie, można podłączyć kominek tak, żeby podczas palenia ogrzewał tylko ciepłą wodę użytkową.


Jeśli niespecjalnie lubisz palić w kominku a pracujesz cale dnie i na wieczór tylko zjeżdżasz do domu wypompowany z fabryki ...prędzej czy później przejdzie Ci ochota na palenie, lub chociaż wyraźnie osłabnie. „

Jeśli ktoś nie lubi palić w kominku to nie będzie go montował. A jeśli decydujesz się na kominek, to znaczy, że chce ci się w nim palić. A z drugiej strony to poza osobami, które grzeją gazem, olejem czy prądem, wszyscy pozostali też muszą palić tyle że w piecu w kotłowni. A to na jedno wychodzi. Do palenia w kominku i w piecu w kotłowni zapał tak samo może osłabnąć.
Niestety kominek to ognisko w domu - zawsze troszkę dymu na pokoje idzie -ostatnio bylem w 2 domach ze zwykłym kominkiem i niestety po kilkugodzinnym paleniu na poddaszu dawało się wyczuć baaardzo delikatna won dymu.

Przy dokładaniu do kominka, nie ważne jakiego, zawsze trochę dymu z niego wyleci na pokój. Z tym się zgadzam i mnie też to wkurzało. Na moim blogu opisałem więc sposoby palenia w kominku w taki sposób, żeby kominka nie trzeba było otwierać nawet przez 24 godziny. A wtedy problem dymu w domu znika.


Jeśli chcesz dobrze wybrać to powinieneś skupić się na informacjach pochodzących od praktyków (czyli od tych którzy piszą że mają kominek i...) a nie na wywodach osób które tak naprawdę same jeszcze się nie zdecydowały. Szkoda czasu, sam to przeszedłem.”

Bardzo słuszna uwaga. Fora pełne są różnych ciekawych porad od osób, które kominek widziały w gazetce reklamowej z marketu. A zazwyczaj tak bywa, że właśnie tacy „specjaliści” mają najwięcej do powiedzenia.


„Ja mówię, kominek do ozdoby, klimatu, nastroju, zabawy, przyjemności.
Nigdy jako PODSTAWOWE ŻRÓDŁO CIEPLA - nigdy kotłowni w salonie.
Mam nadzieję, że teraz mnie zrozumiałeś, oczywiście jak ktoś chce mieć kotłownie w salonie to proszę, wolny kraj, wolna wola, tylko zobaczymy po jakim czasie mu to zbrzydnie i czemu Ci opalający domy kominkiem w swych kalkulacjach nie biorą pod uwagę kosztów częstszego malowania pomieszczeń.” 


Bardzo często pojawia się ten zarzut, że użytkownicy kominków mają kotłownie w salonie. Piszą to osoby, które nigdy kominka w domu nie miały. Owszem, trzeba ten kominek wyczyścić i załadować, ale jak umiejętnie pali się w kominku to robi się to tylko raz. Później tylko sterujemy dopływem powietrza, a w kominku pali się kilkanaście godzin. Cała operacja czyszczenia i ładowania kominka zajmuje około 15-30 minut. A później już cieszymy się ciepłem kominka, blaskiem ognia i niepowtarzalnym nastrojem. Nawet palacze w zwykłych kotłach zasypowych tak dobrze nie mają.


„Jeśli ekonomia (ceny gazu/ropy/prądu) nie są ważne, to owszem, wystarczy ładny zwykły wkład. Jak kogoś nie przeraża przelecenie przez komin 5000 litrów gazu płynnego przez zimę, to proszę bardzo.”

To słuszna i bardzo życiowa uwaga. Jest to dość mocny argument na korzyść kominka. Koszty ogrzewania potrafią zmotywować do poszukiwania oszczędności.


„Kominek z płaszczem wodnym w pewnych sytuacjach jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla inwestora jak i dla instalatora  Jest to urządzenie które kosztem niższego komfortu pozwala obniżyć koszty ogrzewania domu Bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku kotłowni opalanych olejem lub gazem płynnym w przypadku gazu ziemnego należało by się zastanowić Mam tu na myśli cenę zakupu drewna opałowego Pozwala na dotarcie ciepła do wszystkich pomieszczeń”

Kolejna ciekawa uwaga. Nie rozumiem tylko dlaczego palenie w kominku obniża komfort i czego dotyczy ten komfort. Według mnie palenie w kominku komfort cieplny i nastrój raczej zwiększa niż obniża.


„Bardzo często czytam że decydujecie się na kominek w salonie głównie dla klimatu jaki daje kominek, macie tu na myśli klimat ogniska Ładne płomienie oświetlające salon i dające ciepło że o trzasku palącego się drewna nie wspomnę ( wspomniałem) 
… Dla klimatu najlepszy jest kominek otwarty lub z podnoszoną szybą by w czasie palenia można było ją podnieść ( odsłonić palenisko) a opuścić gdy z kominka nie korzystamy ( zapach spalenizny) „

Jak widać, pisał to „specjalista” teoretyk. Po pierwsze klimat kominka zawsze jest. Nie ważne czy to kominek otwarty czy zamknięty. Po drugie szyba kominka jest przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa, a jej otwarcie spowoduje przedostanie się dymu do pomieszczenia oraz może spowodować nawet pożar. Wystarczy, że gorąca iskra spadnie na coś łatwopalnego i nieszczęście gotowe.


A ja się właśnie dowiedziałam, że kominki z płaszczem mają bardzo małą wydajność, ok. 20% I żeby ogrzać porządnie chałupę trzeba ok. 6 kg drzewa na godzinę I że DGP jednak wydajniejsze. I jeszcze, że jak woda powrotna ma temp. niższą niż 60 st., to coś tam się skrapla i smród jest w chałupie...

Ciekawe kto udzielił pani takich ciekawych rad. Mam nadzieję że nie sprzedawca kominków. Po pierwsze kominki z płaszczem mają sprawność w granicach 80%, po drugie, ilość opału potrzebna na ogrzanie „chałupy” nie zależy w 100% od rodzaju kominka, ale od wielkości domu, jego ocieplenia, rozmieszczenia okien itp. A co do wody powrotnej, to rzeczywiście nie może być zimniejsza niż 55 stopni, ale są specjalne zawory mieszające, które dużo nie kosztują i pilnują tej wartości. A nawet jeśli woda będzie chłodniejsza, to nic w domu nie będzie śmierdziało. Chodzi o trwałość samego wkładu kominkowego.


Ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem o dużej bezwładności cieplnej i wyłączenie go, np. na noc, spowoduje duże wychłodzenie bardzo masywnego grzejnika, jakim jest podłoga i rano trzeba będzie długo czekać, aż grzejnik ten zaabsorbuje na tyle dużo ciepła, że będzie go mógł przekazać do pomieszczenia. Przed zdecydowaniem się na taką instalację warto zatem pamiętać, że ogrzewanie podłogowe wymaga, aby źródło ciepła pracowało w sposób ciągły lub było gotowe w każdej chwili dostarczyć do układu żądaną ilość ciepła. Kominek z płaszczem wodnym tej funkcji nie spełni – ponieważ nie jest on kotłem gdzie proces spalania jest o wiele łatwiej kontrolować.”

Ja jestem jakby zaprzeczeniem tej tezy. Mam kominek z płaszczem wodnym i ogrzewanie podłogowe, ale nie odczuwam tych niedogodności. Być może dlatego, że mam odpowiednio dobrany bufor? Pewnie tak. Jak widać każde wyzwanie można rozwikłać, wystarczy tylko chcieć. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Etykiety

3.200 karcher opinie ASI300 barlinek bhp-453 black&decker błąd E03 brudna szyba brykiet brykiet barlinek brykiet Brik brykiet bukowo-dębowy brykiet bukowy brykiet Carrefour brykiet czy drewno brykiet dębowy brykiet drzewny brykiet eco-pal brykiet ECOMAX brykiet EQUATION brykiet Jula brykiet kominkowy brykiet leroy merlin brykiet mega ruf brykiet obi brykiet opinie brykiet PALLAP brykiet pini kay brykiet porównanie brykiet RUF brykiet sek-pol brykiet SEKPOL brykiet testy brykiet walec brykiet węglowy brykiet z Auchan brykiet z Castoramy brykiet z Leroy Merlin brykiet z obi brykiet z praktikera brykiet z trocin brykiet z węgla brykiet z węgla brunatnego budowa domu budowa domu pierwszy krok ciepło ze słońca ciepły dom czad czas palenia drewna czego nie robić przy czyszczeniu kominka czy taryfa nocna się opłaca czym myć szybę kominka czym ogrzewasz dom czym palić w kominku. czym rozpalać w kominku czyszczenie szyby kominka. darmowa energia darmowy brykiet dlaczego brykiet długie palenie w kominku dobry brykiet dom drewniany dom parterowy dom z drewna domek narzędziowy drewno drewno do pieca i kominka drewno kominkowe drewno z praktikera drewutnia działka budowlana ECO-PAL ECOMAX efektywne palenie w kominku finanse przy budowie domu garaż na budowe grzanie kominkiem halogen LED halogeny ledowe ile brykietu na sezon ile brykietu na zimę ile kosztuje ogrzewanie domu ile kosztuje ogrzewanie domu brykietem. ile stopni w domu instalacja C.O instalacja kominka z płaszczem wodnym instalacja solarna izolacja kominka ja oszczędnie palić w kominku jak czyścić kominek jak długo palić w kominku jak działa kominek jak mieć czystą szybę w kominku. jak nie czyścić kominka jak obudować kominek jak ogrzać dom jak palić brykietem jak palić w kominku jak poprawnie ocieplić poddasze jak pozbyć się chwastów z trawnika jak rozliczać prąd jak spala się drewno jak wybrać dobrą działkę budowlaną jak wybrać dobry kominek jak wybrać kominek jak wyczyścić szybę kominka jak zatrzymać ciepło w domu jaka temperatura w sypialni jaki kominek karcher KÄRCHER KÄRCHER opinie kiedy kupować brykiet kolektory słoneczne kominek kominek z płaszczem wodnym kominek blok kominek czy warto kominek z bezpieczeństwo kominek z płaszczem wodnym kominek z płaszczem wodnym czy bez? kominek żeliwny kominkowe prezenty kominkowy kominkowy przekładaniec kompresor kompresor black&decker kompresro ASI300 koszt ogrzewania domu kominkiem lampki lampki choinkowe lampki choinkowe LED Lazar Westa LED makita makita bhp453 maraton maxi brykiet mycie kominka mycie szyby kominka mycie szyby kominkowej nagroda dla aktywnych nagroda za komentarz obudowa kominka ocena wkrętarki makita bhp-453 ocieplenie domu ocieplenie poddasza ocieplenie stropu ocieplenie wełną mineralną od czego zacząć budowę ogrzać kominkiem dom ogrzewanie ogrzewanie domu kominkiem ogrzewanie domu solarami ogrzewanie podłogowe opakowania brykietu opakowania kartonowe opał na zimę opinie o brykiecie opinie o brykiecie. opis procesu spalania drewna oszczędzanie energii oświetlenie LED palenie brykietem palenie drewna palenie w kominku palenie w kominku brykietem palenie węglem palić brykietem czy drewnem pellet pellet drzewny pellet w kominku pini-kay pini&kay pinikay płyty kominkowe podłączanie LED-ów podłączanie żarówek LED podpałka podpałka do grilla podpałka do kominka podpałka domowe ognisko podpałki do kominka podsumowanie sezonu grzewczego 2013/2014 pomysł na prezent popiół poprawne temperatury w mieszkaniu poręczny kompresor. porównania brykietów porównania brykietu prąd problem z odpompowaniem wody. proces spalania proces spalania drewna projekt domu projekt gotowy czy indywidualny regulacja okien rekuperacja rockwool rozpalanie w kominku rozpalanie w kominku. spalanie drewna syfon pralki taryfa nocna temperatura w domu termomodernizacja test brykietów test podpałek do kominka test wkrętarki makita testy brykietu trawnik uni mata unia mata plus w domu nie wszystko musi się opłacać wady i zalety brykietu wady i zalety domu parterowego wady i zalety drewna kominkowego wady i zalety kominków wady kominków WD 3.200 KÄRCHER wełna mineralna wełna ursa wełna z Leroy Merlin wentylacja mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna wentylacja z rekuperatorem wkrętarka wybór działki wybór projektu domu zabudowa kominka zakładanie trawnika zalety brykietu zalety kominków zaliczyłem maraton zatrucie dymem żarówki led-owe