czwartek, 20 listopada 2014

Brykiet RUF Firmy INFINITUM Kupiony W Auchan-ie.

Muszę się przyznać, że nie lubię zakupów. Chodzenie między marketowymi półkami i robienie zakupów to dla mnie kara. Przeciskanie się między wózkami, między ludźmi, którzy w marketach spacerują i zabijają czas, stanie w kolejce do kasy i marnowanie czasu to czynności, które muszę robić. Niestety tak już jest, że jedne rzeczy lubimy a inne musimy robić. 


Ostatnimi czasy podczas wizyty w Auchan natknąłem się na drewno do kominka, podpałki do grilla i kominka oraz na brykiet drzewny. Z resztą opał można kupić nie tylko w Auchan. W najbliższych tygodniach przeprowadzę test brykietu, który kupiłem ...  w Carrefourze. Stał sobie między półkami z zabawkami i kosmetykami, zaraz obok drewna kominkowego. Muszę przyznać, że szczękę zbierałem z podłogi. Bo kupowanie opału kojarzyło mi się ze składem węgla, z marketem budowlanym, ale nie ze sklepem spożywczym. Jak widać, brykiet musi być dochodowym interesem, skoro można go kupić już prawie wszędzie. No, teraz jeszcze brakuje go w Biedronce i w kiosku Ruch-u. 

Podejrzewam, że to kwestia czasu i również w tych punktach handlowych będzie dostępny brykiet kominkowy.

Wróćmy jednak do testu.


Brykiet kupiony w Auchan produkowany jest przez firmę Infinitum. Jest pakowany w worek foliowy zgrzewany z dwóch stron. Opakowanie wykonane jest z grubej folii, którą ciężko jest rozerwać. 

Brykiet RUF Firmy INFINITUM
Opakowanie brykietu z Auchan

Do opakowania dołączona jest całkiem dobrej jakości, dwustronnie zadrukowana etykieta. Znajdziesz na niej "namiary" na producenta tegoż paliwa kominkowego.

Brykiet RUF Firmy INFINITUM
Etykieta brykietu

Z zawartych na etykiecie informacji dowiemy się też, że mamy do czynienia z brykietem z trocin, który został wyprodukowany bez substancji wiążących i innych domieszek, o wysokiej wartości opałowej. Brykiet ma mieć długi czas spalania, popiołu ma z niego zostać mniej jak 1% objętości a parametry brykietu zgodne mają być z normą DIN. Dodatkowo mamy krótką instrukcję, jak rozpalać brykiet. Ale nie polecam się do niej stosować, bo częste dokładanie do kominka nie jest ani przyjemne ani optymalne kosztowo. W kominku powinno się załadować paliwa, podłożyć ogień i nie zaglądać do niego przez kilkanaście godzin. Jak to zrobić, opisałem we wpisie dotyczącym najbardziej optymalnego palenia w kominku. Zachęcam do lektury wpisu, bo warto. Jest to chyba najczęściej czytany wpis na moim blogu.

Kostki brykietu są naprawdę dobrze zrobione. Nie kruszą się, są solidnie wykonane, trzymają wymiar. W opakowaniu po wypakowaniu z nich całej zawartości zostało niewiele trocin.


Brykiet RUF Firmy INFINITUM
Kostki brykietu z Auchan

Kostki nie można łatwo ukruszyć ani przełamać. Są one lekko błyszczące i twarde co świadczy o ich solidnym wykonaniu. To pierwsze pozytywne wrażenie jakie wywarł na mnie ten brykiet.

Całe opakowanie ważyło 10,5 kg. Producent deklaruje wagę opakowania na 10 kg, Czyli klient nie traci a zyskuje 0,5 kg na opakowaniu. Kolejny mały plusik.

Pierwsze niepokojące informacje wskazał mi wilgotnościomierz. Po zmierzeniu kilku kostek okazało się, że brykiet ma wilgotność od 5 % do 10 %. Jest to co prawda tyle ile deklaruje producent ale więcej, niż konkurencyjne produkty, które miałem okazję testować.


Brykiet RUF Firmy INFINITUM
10% wilgotności dla brykietu to sporo.

Podejrzewam, że kostki będą podczas palenia "puchnąć" i rozpadać się. Nie zdziwi mnie dymienie podczas palenia oraz zabrudzona szyba kominka. 

Po wstępnych oględzinach przyszedł czas na próbę ogniową. Tradycyjnie już całe opakowanie wylądowało w komorze kominka.


Brykiet RUF Firmy INFINITUM w kominku.
Brykiet firmy Infinitum w kominku

Ułożenie kostek zwarte. W środku jeden kawałek podpałki.  Teraz trzeba tylko podpalić to wszystko i zamknąć drzwiczki kominka, pozostawiając niewielką nieszczelność na czas rozpalania.


Brykiet RUF Firmy INFINITUM w kominku.
Pierwsze płomienie

Jedna kostka wystarczyła, żeby brykiet się zapalił. Po około 10-15 minutach kostki zajęły się ogniem. Nie musiałem się wspomagać drewnem, kolejną porcja podpałki ani podartymi kartonami. Kolejny plus dla tego brykietu.


Brykiet RUF Firmy INFINITUM w kominku.
Podczas rozpalania w kominku było sporo dymu.


Niepokojącym zjawiskiem było spore zadymienie w kominku podczas rozpalania. Gdyby nie delikatnie uchylone drzwiczki, to w kominku byłoby jak rankiem w listopadzie. Mgła jak mleko. Sytuacja ta ustąpiła po około 30 minutach od podłożenia ognia, kiedy w palenisku zrobiło się już gorąco. Czyli moje początkowe przypuszczenia co do dymienia podczas palenia potwierdziły się.


Brykiet RUF Firmy INFINITUM w kominku.
Po 40 minutach od pierwszej iskry.


Kominek bardzo szybko się nagrzewał. Solidnie się w nim rozpaliło i od kominka już po około 40 minutach płynął szeroki strumień ciepła.


Brykiet RUF Firmy INFINITUM w kominku.
Sytuacja w kominku po godzinie od rozpalenia

Brykiet RUF Firmy INFINITUM w kominku.
Sytuacja w kominku po godzinie od rozpalenia

Na zdjęciach powyżej mamy komorę spalania po godzinie od podłożenia ognia. Można na nich zauważyć dwie rzeczy, pozytywną i negatywną. Po pierwsze, szyba jest czysta, czyli mimo dymienia, brykiet nie powoduje zabrudzenia kominka. Ale niestety złą rzeczą jest to, że już po godzinie kostki zaczęły "puchnąć" i rozpadać się. Przez to brykiet szybciej się wypali. Czyli znów moje podejrzenia potwierdziły się w praktyce. 
Po wykonaniu zdjęć w 60 minucie palenia przymknąłem dopływ powietrza do pozycji optymalnej, czyli do około 50%. Jednak pomimo tego, w kominku paliło się aż miło. Salon szybko się nagrzał i woda w płaszczu wodny również. Od kominka biło gorąco a podejście na odległość 1,5 metra od szyby było sporym wyzwaniem.


Brykiet RUF Firmy INFINITUM w kominku.
Po 1,5 godzinie, pali się aż miło

Brykiet RUF Firmy INFINITUM w kominku.
Po 1,5 godzinie, pali się aż miło

Z jednej strony to dobrze, że brykiet tak dobrze się pali, ale z drugiej strony dzieje się tak, bo kostki rozpadły się na drobne kawałki a paliwo kominkowe nie zachowuje się jak brykiet a jak drewno kominkowe. Pali się a nie żarzy. 

Po zrobieniu zdjęć w 90 minucie palenia przymknąłem dopływ powietrza do minimum czyli do około 1/3. Liczyłem się z tym, że szyba zacznie zachodzić sadzą, bo proces spalania został mocno ograniczony.

Jednak, o dziwo, nic takiego się nie stało. Zaskoczyło mnie to bardzo pozytywnie. Po dwóch godzinach ogień co prawda przygasł, ale szyba pozostała czysta jak łza. Kominek w dalszym ciągu emitował bardzo dużo ciepła, a oczy cieszyły się pięknym widokiem ognia i żaru.


Brykiet RUF Firmy INFINITUM w kominku.
Kominek po dwóch godzinach

Brykiet RUF Firmy INFINITUM w kominku.
Kominek po dwóch godzinach

Nie chciałbym się powtarzać, ale zgodnie z moimi przypuszczeniami, brykiet wypalił się szybciej, niż konkurencyjne produkty. Wynikało to z "puchnięcia" i rozpadania się kostek. Po trzech godzinach od rozpalenia w kominku było już niewiele brykietu, strumień ciepła płynący z kominka zmalał do minimum ale szyba została krystalicznie czysta, mimo przymknięcia dopływu powietrza do minimum i przygasaniu ognia w palenisku.


Brykiet RUF Firmy INFINITUM w kominku.
Sytuacja po 3 godzinach od podłożenia ognia

Brykiet RUF Firmy INFINITUM w kominku.
Sytuacja po 3 godzinach od podłożenia ognia

Jak możesz zauważyć na powyższych zdjęciach dzięki temu brykietowi mam czyste ścianki komory kominka. Cała sadza jaka była na nich przed rozpaleniem, wypaliła się. To "czyste" spalanie świadczy jeszcze o jednym. W tym brykiecie, przynajmniej w opakowaniu które kupiłem, nie było trocin drzew iglastych lub było ich niewiele ponieważ kominek pozostał czysty.

Niestety, po około 200 minutach palenia, w kominku z załadowanego paliwa niewiele już zostało. Uzyskany czas palenia jest krótszy niż w przypadku konkurencyjnych jakościowo produktów. Czas ten byłby jeszcze krótszy, gdyby nie przymknął przepustnicy ograniczającej dopływ powietrza do minimum. 

Brykiet RUF Firmy INFINITUM w kominku.
Kominek po 3,5 godzinie od rozpalenia

W kominku pozostało niewiele żaru, który pozwalał jedynie na dołożenie do paleniska kolejnej porcji paliwa.


Podsumowanie testu.


Brykiet RUF firmy Infinitum to produkt, który skreśliłem, zakładając, że to kolejny brykietopodobny produkt. Na szczęście rozczarowałem się pozytywnie.

Po pierwsze, kostki są solidnie sprasowane, nie kruszą się, nie sypią się z nich trociny. Paliwo prawie idealne. Gdyby nie wilgotność, która oscyluje w okolicy 10% i sprawia, że podczas palenia kostki puchną i rozpadają się.

Po drugie brykiet szybko i bez problemów się rozpala. Szybko też wydziela spore ilości ciepła, pali się obfitym płomieniem i pięknie nagrzewa dom.

Po trzecie brykiet nie brudzi a wręcz pomaga wypalać zanieczyszczenia z kominka. Nawet po solidnym przymknięciu dopływu powietrza szyba i wnętrze kominka pozostały czyste. To trzeci produkt, który tak pozytywnie zaskakuje jakością.

Niestety ma on też wady. Przez rozpadanie się kostek paczka brykietu wypala się o około 30 minut szybciej niż konkurencyjne produkty. Podczas palenia wydziela sporo ciepła, ale czas palenia jest wyraźnie krótszy.

Ogólne wrażenie jest jednak pozytywne. Gdybym miał w pobliżu Auchan-a to zakupił bym większą ilość tego brykietu bez obaw, że jest to kiepskie paliwo kominkowe. To brykiet, którym można szybko i solidnie rozgrzać dom. Podejrzewam, że układając kostki w kominkowy przekładaniec można nieco wydłużyć czas palenia się tego brykietu, ale mimo wszystko produkt ten jest raczej do szybkiego i solidnego rozgrzania kominka niż do długotrwałego i powolnego palenia w kominku. Jeśli szukasz produktu, który po pierwsze rozgrzeje salon a po drugie dostarczy wrażeń wzrokowych i pozwoli cieszyć się widokiem płonącego ognia, to ten brykiet będzie strzałem w dziesiątkę.

Oczywiście ten brykiet, podobnie jak poprzednie, opisałem w arkuszu, który pozwala na porównanie wszystkich przetestowanych w tym sezonie grzewczym brykietów. Plik w formacie pdf możesz pobrać z tej strony i rozsyłać bez ograniczeń komu tylko chcesz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Etykiety

3.200 karcher opinie ASI300 barlinek bhp-453 black&decker błąd E03 brudna szyba brykiet brykiet barlinek brykiet Brik brykiet bukowo-dębowy brykiet bukowy brykiet Carrefour brykiet czy drewno brykiet dębowy brykiet drzewny brykiet eco-pal brykiet ECOMAX brykiet EQUATION brykiet Jula brykiet kominkowy brykiet leroy merlin brykiet mega ruf brykiet obi brykiet opinie brykiet PALLAP brykiet pini kay brykiet porównanie brykiet RUF brykiet sek-pol brykiet SEKPOL brykiet testy brykiet walec brykiet węglowy brykiet z Auchan brykiet z Castoramy brykiet z Leroy Merlin brykiet z obi brykiet z praktikera brykiet z trocin brykiet z węgla brykiet z węgla brunatnego budowa domu budowa domu pierwszy krok ciepło ze słońca ciepły dom czad czas palenia drewna czego nie robić przy czyszczeniu kominka czy taryfa nocna się opłaca czym myć szybę kominka czym ogrzewasz dom czym palić w kominku. czym rozpalać w kominku czyszczenie szyby kominka. darmowa energia darmowy brykiet dlaczego brykiet długie palenie w kominku dobry brykiet dom drewniany dom parterowy dom z drewna domek narzędziowy drewno drewno do pieca i kominka drewno kominkowe drewno z praktikera drewutnia działka budowlana ECO-PAL ECOMAX efektywne palenie w kominku finanse przy budowie domu garaż na budowe grzanie kominkiem halogen LED halogeny ledowe ile brykietu na sezon ile brykietu na zimę ile kosztuje ogrzewanie domu ile kosztuje ogrzewanie domu brykietem. ile stopni w domu instalacja C.O instalacja kominka z płaszczem wodnym instalacja solarna izolacja kominka ja oszczędnie palić w kominku jak czyścić kominek jak długo palić w kominku jak działa kominek jak mieć czystą szybę w kominku. jak nie czyścić kominka jak obudować kominek jak ogrzać dom jak palić brykietem jak palić w kominku jak poprawnie ocieplić poddasze jak pozbyć się chwastów z trawnika jak rozliczać prąd jak spala się drewno jak wybrać dobrą działkę budowlaną jak wybrać dobry kominek jak wybrać kominek jak wyczyścić szybę kominka jak zatrzymać ciepło w domu jaka temperatura w sypialni jaki kominek karcher KÄRCHER KÄRCHER opinie kiedy kupować brykiet kolektory słoneczne kominek kominek z płaszczem wodnym kominek blok kominek czy warto kominek z bezpieczeństwo kominek z płaszczem wodnym kominek z płaszczem wodnym czy bez? kominek żeliwny kominkowe prezenty kominkowy kominkowy przekładaniec kompresor kompresor black&decker kompresro ASI300 koszt ogrzewania domu kominkiem lampki lampki choinkowe lampki choinkowe LED Lazar Westa LED makita makita bhp453 maraton maxi brykiet mycie kominka mycie szyby kominka mycie szyby kominkowej nagroda dla aktywnych nagroda za komentarz obudowa kominka ocena wkrętarki makita bhp-453 ocieplenie domu ocieplenie poddasza ocieplenie stropu ocieplenie wełną mineralną od czego zacząć budowę ogrzać kominkiem dom ogrzewanie ogrzewanie domu kominkiem ogrzewanie domu solarami ogrzewanie podłogowe opakowania brykietu opakowania kartonowe opał na zimę opinie o brykiecie opinie o brykiecie. opis procesu spalania drewna oszczędzanie energii oświetlenie LED palenie brykietem palenie drewna palenie w kominku palenie w kominku brykietem palenie węglem palić brykietem czy drewnem pellet pellet drzewny pellet w kominku pini-kay pini&kay pinikay płyty kominkowe podłączanie LED-ów podłączanie żarówek LED podpałka podpałka do grilla podpałka do kominka podpałka domowe ognisko podpałki do kominka podsumowanie sezonu grzewczego 2013/2014 pomysł na prezent popiół poprawne temperatury w mieszkaniu poręczny kompresor. porównania brykietów porównania brykietu prąd problem z odpompowaniem wody. proces spalania proces spalania drewna projekt domu projekt gotowy czy indywidualny regulacja okien rekuperacja rockwool rozpalanie w kominku rozpalanie w kominku. spalanie drewna syfon pralki taryfa nocna temperatura w domu termomodernizacja test brykietów test podpałek do kominka test wkrętarki makita testy brykietu trawnik uni mata unia mata plus w domu nie wszystko musi się opłacać wady i zalety brykietu wady i zalety domu parterowego wady i zalety drewna kominkowego wady i zalety kominków wady kominków WD 3.200 KÄRCHER wełna mineralna wełna ursa wełna z Leroy Merlin wentylacja mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna wentylacja z rekuperatorem wkrętarka wybór działki wybór projektu domu zabudowa kominka zakładanie trawnika zalety brykietu zalety kominków zaliczyłem maraton zatrucie dymem żarówki led-owe