sobota, 1 listopada 2014

Brykiet MEGA Ruf System3 Firmy SEK-POL

Ten wpis został poprawiony i przeniesiony na mój nowy blog. Obecnie znajduje się pod adresem:

http://www.sprawdzonewpraktyce.pl/2015/10/brykiet-megaruf-firmy-sek-pol-praktyczny-test/
Ponieważ wyczerpałem już brykiety w marketach budowlanych w pobliżu mojego miejsca zamieszkania, które mógłbym przetestować, postanowiłem poszukać czegoś nieco dalej. Podczas poszukiwań natrafiłem na brykiet MEGA Ruf firmy Sek-Pol i muszę przyznać że bardzo mnie zaintrygował. 

Brykiet MEGA Ruf System3
Brykiet MEGA Ruf.
Po pierwsze, kształt. Jest to brykiet RUF, ale kształtem nie przypomina standardowej kostki brykietu. Są to jakby trzy połączone ze sobą kostki, które tworzą jedną całość.Podejrzewam, że właśnie dlatego nazywa się on System3. Charakterystyczny jest również napis RUF, jedna litera na jednej kostce. Dzięki temu, że kostki są duże, podejrzewam, że będą się długo i efektywnie żarzyć, generując dużo ciepła przez długi czas.

Po drugie, producent deklaruje, że brykiet jest najwyższej jakości. Wykonany z suchej trociny dębowej bez dodatku kory. Jeśli tak jest, to mamy do czynienia z produktem, który będzie się długo żarzył, ale nie będzie podczas palenia płonął ogniem. Dzięki temu będzie generował dużo ciepła w długim okresie czasu, nie będzie brudził szyby kominka ani "zaklejał" komina czyli będzie spełniał postawione przed nim zadanie. Warto również zaznaczyć, że zdecydowana większość brykietów RUF jest produkowana z mieszanki trocin drzew liściastych i iglastych. MEGA Ruf System3 zalicza się więc do elity brykietów najwyższej jakości. 

Trzecia rzecz, jaka zaintrygowała mnie w tym brykiecie to możliwość wykorzystania go do kominkowego przekładańca. Na moim blogu opisałem już Najbardziej efektywny sposób palenia brykietem w kominku. Wpis ten cieszy się niesamowitym zainteresowaniem was, czyli czytelników mojego bloga. Jeśli ten brykiet okaże się tak dobry, jak reklamuje go producent, to będę musiał przygotować kolejny wpis, w którym opiszę jeszcze bardziej efektywny sposób palenia brykietem w kominku, z wykorzystaniem brykietu MEGA Ruf. Wszystko wyjaśni się po przeprowadzeniu testu, do opisu którego serdecznie zapraszam. Na końcu wpisu znajdziesz zaktualizowane podsumowanie brykietów, które uwzględnia brykiet MEGA Ruf oraz pozostałe dwa, przetestowane wcześniej produkty firmy PALLAP i BRIK. Jest ono tradycyjnie w formie pliku PDF, który możesz pobrać i rozsyłać wszystkim swoim znajomym. Pomóż im wybrać dobry brykiet i cieszyć się paleniem w kominku. 

Brykiet MEGA Ruf System3 zamówiłem na stronie producenta. Przyjechał do mnie na palecie, dostarczony przez kuriera. Koszt przesyłki jest bardzo atrakcyjny bo wynosi "tylko" 99 zł. Większość konkurencyjnych firm oferuje nieco wyższe koszty przesyłki pojedynczych palet.

Brykiet pakowany jest w folię termokurczliwą. Opakowanie jest solidne, folia jest gruba, ciężko jest ją rozerwać. Ale niestety nie jest idealnie. Folia nie "otula" brykietu z każdej strony. Z dwóch stron w opakowaniu są "dziury". Przez to po pierwsze, z opakowania wysypują się trociny podczas przenoszenia opakowań a po drugie, kiedy brykiet składowany jest "pod chmurką" to może z łatwością nasiąknąć wilgocią, napuchnąć i zamienić się w mokrą kupę dębowych trocin. Podczas jego składowania trzeba pamiętać, żeby odpowiednio zabezpieczyć MEGA RUF-a przed wilgocią.

Brykiet MEGA Ruf System3
Brykiet ma opakowanie solidne, prawie idealne.

Brykiet MEGA Ruf System3
Niewielki zapas brykietu na nadchodzącą zimę i "dziurawe" opakowanie.


Do opakowania dołączona jest ulotka, która nie zawiera zbyt wielu informacji, ale informuje klientów o tym, co najważniejsze. Znajdziesz na niej informacje o producencie, o tym, z czego zrobiony jest brykiet, jaka jest jego wartość energetyczna ile zostanie po nim popiołu,  oraz ile jest w nim wody i siarki. Na etykiecie niestety zabrakło informacji o wadze opakowania, a to dość istotne dane. 

Brykiet MEGA Ruf System3
Etykieta brykietu MEGA Ruf


Jak już wspominałem, kostki brykietu mają dość nietypowy kształt. To jakby trzy połączone ze sobą mniejsze kawałki brykietu. Dzięki temu pojedyncza kostka jest większa i z założenia ma się dłużej palić.

Brykiet MEGA Ruf System3
Kostki brykietu MEGA Ruf

Brykiet MEGA Ruf System3
Kostki brykietu MEGA Ruf

Brykiet MEGA Ruf System3
Kostki brykietu MEGA Ruf

Jeden kawałek MEGA RUF-a ważył 1,63 kg. To wartość jaką zanotowałem podczas ważenia kostek. Waga ta jest powtarzalna dla wszystkich zważonych kostek z dokładnością do +/- 0,03 kg. Waga kostki zgadza się z deklarowaną przez producenta, która wynosi 1,66 kg+/- 5%.

Kostki są mocno sprasowane. Co prawda, zdarzy się, że ukruszą się tu i tam, ale w rękach kostki nie udało mi się przełamać.

Wymiary kostek pokrywają się z deklarowanymi przez producenta i wynoszą odpowiednio 24,5 cm x 9,5 cm x 8,5 cm. 

Niepokojąca jest tylko waga całego opakowania. Wszystkie jakie zważyłem miały po 9,8 kg. O ile przy zakupie kilku opakowań zbyt dużo nie "stracimy", o tyle przy zakupie np. 100 paczek brykietu, ubędzie nam całe 20 kg, czyli dwa opakowania, a to dzień palenia w kominku w mroźny, zimowy dzień. Tutaj należy się poprawić.

Brykiet nie ma zbyt intensywnego zapachu. Przy bliższym "zbadaniu" można wyczuć zapach drewna. Czyli jest dobrze, na pewno nie jest zrobiony z mielonych płyt meblowych.

Spojrzenie na kostki z bliska pozwala stwierdzić, że brykiet zrobiony jest z drobnych trocin. Na pewno nie jest to produkt wykonany z pyłu drzewnego, czyli wysoka jakość produktu potwierdza się na każdym niemal kroku.

Więcej szczegółów dotyczących MEGA RUF-a znajdziesz w załączonym pliku PDF. Link do pliku znajdziesz na końcu tego wpisu.

Na koniec pozostało zapakować, tradycyjnie już, jedno opakowanie brykietu do kominka i przeprowadzić "test ogniowy" tego, na pierwszy rzut oka wysokiej jakości paliwa kominkowego.


Brykiet MEGA Ruf System3 w kominku
Paczka Mega Ruf-a w kominku.

Podobnie jak podczas poprzednich testów, kostki ułożyłem jedna na drugiej. Pod jedną z nich podłożyłem dwie kostki najtańszej podpałki do grilla/kominka i zapaliłem je.


Brykiet MEGA Ruf System3 w kominku
Pierwsze płomienie pod Mega RUF-em.

Podpałka szybko się zapaliła więc zamknąłem kominek, ale nie do końca. Tradycyjnie już zostawiłem drzwiczki minimalnie uchylone. Wtedy ogień szybko się rozpala, nie generuje przy tym ogromnej ilości dymu i w domu szybko mam ciepło.


Brykiet MEGA Ruf System3 w kominku
Brykiet po 15 minutach od podłożenia ognia.

Po 15 minutach od podłożenia ognia brykiet pięknie płonął. Kostki tak jak zapewnia producent nie "puchną". Co prawda co nieco zwiększają swoją objętość pod wpływem ciepła i ognia, ale zachowują swój kształt i nie rozłażą się po całym kominku jak inne, konkurencyjne produkty.


Brykiet MEGA Ruf System3 w kominku
Brykiet po 15 minutach od podłożenia ognia.

Mega RUF bardzo dobrze się rozpala. Nie trzeba nawet kawałka drewna. Wystarczy sam brykiet, kostka podpałki, 15 minut cierpliwości i mamy przepis na udane rozpalenia ognia w kominku. Jak można zauważyć na zdjęciach, brykiet nie dymi, czyli jest suchy i nie zawiera trocin drzew iglastych. Płonie pięknym niebiesko żółtym płomieniem i szybko się rozpala. To kolejny dowód na to, że mamy do czynienia z produktem najwyższej jakości.

Po wspomnianych 15 minutach zamknąłem drzwiczki kominka do końca, ale dopływ powietrza otwarty był na maksimum. Po 30 minutach od podłożenia ognia mogłem spokojnie przymknąć dopływ powietrza na najbardziej optymalny dla mojego kominka, czyli do mniej więcej 50%. Ogień płonął radośnie, brykiet żarzył się a wokół kominka robiło się coraz cieplej.

Kolejna rzecz, która mnie w tym paliwie kominkowym zaintrygowała to fakt, że brykiet MEGA Ruf płonął niewielkim płomieniem, który miał kolor niebieski. Żaden inny brykiet nie palił się w ten sposób i w tym kolorze. Płomienia nie ma z niego wiele, ale dzięki temu, że i płonie i żarzy się, mamy i ciepło i romantycznie w salonie. Muszę przyznać, że ten brykiet bardzo pozytywnie mnie zaskakuje.

Po godzinie od podłożenia ognia w kominku i wokół niego było już przyjemnie ciepło. Brykiet palił się tak, jak na filmie poniżej. Dopływ powietrza przymknięty jest do najbardziej optymalnego. Od kominka biło gorąco, kostki podczas palenia zachowały swoje kształty i nie rozpadały się. I rzecz bardzo ważna. Przy kiepskiej jakości brykiecie szyba kominka byłaby już brudna. W przypadku MEGA Rufa, jest czysta i przejrzysta. Nawet mimo przymknięcia dopływu powietrza. Czyli to na prawdę brykiet wysokiej jakości.

Po godzinie od rozpalenia, po nakręceniu tego filmu, przymknąłem dopływ powietrza jeszcze bardziej, pozostawiając około 30% przepływu.

Z góry przepraszam za kiepską jakość filmu, ale nagrywałem go aparatem fotograficznym.Jak widać na filmie, brykiet ładnie się pali. Generuje przy tym romantyczny blask płomienia oraz bardzo dużo ciepła. Zdjęcie poniżej przedstawia sytuację w kominku po dwóch godzinach od podłożenia ognia. Jak pewnie zauważysz, szyba kominka jest czysta i to pomimo prawie całkowitego przymknięcia dopływu powietrza. Przyznam się szczerze, że jestem tym faktem pozytywnie zszokowany.

Brykiet MEGA Ruf System3 w kominku
Mega RUF po dwóch godzinach od podpalenia w kominku.

Pomimo upływu tych 120 minut brykiet ładnie się pali, sporo go jeszcze zostało w kominku, nawet stos, który ułożyłem przypomina jeszcze pierwotną konstrukcję. Kostki nie rozpadają się na drobne kawałki, palą się pozostając jednolitą bryłą. Ciepło, które płynie od kominka jest na prawdę bardzo przyjemne. I ta czysta szyba. Po prostu super. Kolejne zdjęcie to stan kominka po trzech godzinach.

Brykiet MEGA Ruf System3 w kominku
Mega Ruf po trzech godzinach od podpalenia w kominku.
Brykiet już się co nieco wypalił, płomienia nie widać. Ale w komorze kominka jest jeszcze pełno żarzących się, sporych kawałków brykietu. Podejście do szyby aby zrobić zdjęcie nie jest proste, bo od kominka w dalszym ciągu płynie szeroki, gorący strumień ciepła. I co najważniejsze i najbardziej pozytywnie szokujące. Szyba kominka w dalszym ciągu jest czysta. To pierwszy brykiet spośród wszystkich jakie do tej pory testowałem, który nie spowodował zabrudzenia szyby. Potwierdzam, to produkt najwyższej jakości. Kolejne dwa zdjęcia przedstawiają sytuację w kominku po 3,5 godzinach od podłożenia ognia. Celowo dodałem dwa zdjęcia, jedno wykonane z lampą błyskową, drugie bez. Chciałem wam pokazać, ile paliwa jeszcze zostało i jak mocno się ono żarzy.

Brykiet MEGA Ruf System3 w kominku
Brykiet MEGA Ruf po 3,5 godzinie od rozpalenia w kominku.
Brykiet MEGA Ruf System3 w kominku
Brykiet MEGA Ruf po 3,5 godzinie od rozpalenia w kominku.

Po czasie, po którym z większości brykietów zostaje kupka gorącego popiołu, z MEGA Ruf-a zostało jeszcze całkiem sporo trzymających się w kształcie kostki kawałków. Jestem pewny, że ten brykiet będzie się palił, generując dużą ilość ciepła, co najmniej 4 godziny. A to wynik o co najmniej 30 minut lepszy od pozostałych brykietów. No i ta czysta szyba. Ani jednego miejsca, które byłoby okopcone lub odymione. Szok, ten produkt wyznaczył nowe standardy w ocenie brykietów. Dzień później sprawdziłem ile popiołu zostało z brykietu MEGA Ruf.

Brykiet MEGA Ruf System3 w kominku
Popiół pozostały po jednej paczce MEGA Ruf-a
I jak widać na dołączonym zdjęciu, jest go niewiele. Całego popiołu z 10 kg brykietu jest może na dwie łopatki. Popiół jest koloru białego. Czyli paląc brykietem kominkowym MEGA Ruf System3 zbyt często nie będziemy musieli czyścić kominka. A to kolejna pozytywna informacja na temat tego produktu.

Podsumowanie testu brykietu MEGA RUF System3.

Testowany przeze mnie brykiet MEGA Ruf System3 zaintrygował mnie tym, że kostki mają nie standardowy kształt, są większe, cięższe i jak zapewniał producent, powinny się długo palić. Przeprowadzony test wykazał, że jest to system, który sprawdza się podczas palenia tym brykietem. W kominku rzeczywiście dłużej niż zwykle paliło się, jedna paczka brykietu wygenerowała bardzo dużą ilość ciepła i deklarowanie wartości energetycznej na poziomie 21,5 MJ/kg ( wobec 18,5 MJ/kg deklarowanych przez konkurencję) nie jest żadną ściemą. Z tego paliwa kominkowego rzeczywiście można więcej ciepła wycisnąć.Brykiet łatwo się rozpalił, prawie wcale nie dymił, a po rozpaleniu i przymknięciu kominka nieco przygasł, ale cały czas żarząc się i delikatnie płonąc niebieskim płomieniem generował dużą ilość ciepła. I najważniejsze. To pierwszy brykiet, który pozwolił na zachowanie czystej szyby do końca palenia. Ja ogrzewam kominkiem dom o powierzchni 130 metrów kwadratowych i mogę powiedzieć, że jedna paczka tego brykietu wystarczy ma ogrzanie powietrza w domu do temperatury 22 stopni Celsjusza w jesienno-zimowe dni i noce, kiedy temperatura na zewnątrz nie spada poniżej -5 stopni Celsjusza. Ten brykiet mogę polecić z czystym sumieniem każdemu. Gdyby jeszcze to opakowanie było szczelne i nie pozwalało na wnikanie wilgoci z otoczenia do brykietu, to byłby to produkt idealny. Brykiet MEGA Ruf System3 możesz kupić na stronie producenta lub np. w markecie Bricoman.

Strona producenta : http://kominkowybrykiet.pl/pl/produkty/

Strona marketu : http://www.bricoman.pl/pl/product/50915/brykiet-mega-ruf-system3-10-kg

Klikając w ten link, możesz pobrać podsumowanie testów brykietów, jakie w tym sezonie grzewczym wykonałem, z uwzględnieniem MEGA Ruf-a. 

Możesz go swobodnie pobrać na swój komputer i przekazać wszystkim, którzy chcieliby wiedzieć, jaki brykiet warto kupić do palenia w kominku.

Na koniec zapraszam do lektury wpisu, w którym opisałem najbardziej efektywny (jak do tej pory) sposób palenia brykietem w kominku. Znajduje się on pod tym adresem.

Jeśli w opisanym sposobie palenia w kominku zamiast zwykłego brykietu RUF wykorzystasz brykiet MEGA Ruf, to w kominku będzie palić się długo i efektywnie. Ja postaram się ten sposób palenia przetestować i opisać na tym blogu.
11 komentarzy:

 1. Napisałam komentarz, ale gdzieś go 'wcięło', trudno;(
  Jeśli nie ma się garażu, a piwnica jest wilgotna, to jak radziłbyś składować zawartość palety MegaRUF-ów?

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda, że komentarz "wcięło", podejrzewam że był ciekawy.

  Co do magazynowania palety brykietu to wilgotna piwnica nie jest najlepszym miejscem do tego. Brykiet, choćby nie wiem jak szczelnie był zapakowany, przez "dziury" w folii na pewno nasiąknie wilgocią.

  Trzeba albo poszukać innego, suchego pomieszczenia, albo, jeśli to możliwe, kupować paliwo kominkowe na bieżąco, w jakimś sklepie lub składzie opału i jednorazowo dowozić tyle, ile zmieści się w pobliżu kominka. Niestety, producent nie przewidział takich sytuacji i zaprojektował opakowanie paczki brykietu niezbyt rozsądnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okazuje się, po konsultacji z firmą Se-Pol, że 'dziura' w opakowaniu jest konieczna; powietrze musi dochodzić. Co do składowania - uzyskałam informację, że jedyny warunek, to aby nie lało się RUF-om na głowę, czyli na być pod dachem.
   Nie omieszkałam powiedzieć firmie, że trafiłam do nich poprzez Twojego bloga:)

   Usuń
  2. Dziękuję za komentarz.

   Uzyskana informacja może być cenna dla wszystkich, którzy chcą ten całkiem dobry brykiet składować.

   Dziękuję za reklamę mojego bloga ;-)

   Usuń
 3. Witam
  Korzystając z chwili wolnej przeglądnąłem pański blog i nasunęły mi się trzy pytania. Dodam, że to pytania z dość różnych dziedzin :)
  1) Jakie ma Pan nastawy na kominku a dokładnie jaka na sterowniku jest zadana temperatura płaszcza wodnego by włączyła się pompa ?
  2) Nie znalazłem w internecie wiarygodnej informacji jak niektórzy producenci tłumaczą stosowanie w brykietach wiórów drewna iglastego. Jedyne informacje jakie znalazłem to , że na skutek sprasowania wióry drewna iglastego i liściastego uzyskuja zbliżoną gęstość. Istotne jest jednak, że nadal mamy do czynienia z drewnem zażywiczonym, którego spalanie przyspiesza korozję instalcji grzewczych. Czy posiada Pan jakieś informacje o braku szkodliwości brykietów mieszanych ?
  3) Dlaczego nie można odczytać pańskich wcześniejszych wpisów ( np ze stycznia tego roku) ?
  Pozdrawiam
  Marek Urbański

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za komentarz. Publikuję go nieco później, ponieważ musiałem sprawdzić problemy z wpisami, o których Pan pisał. Ale zacznijmy od początku.

  Ad1. Jeśli chodzi o nastawy regulatora który załącza pompę między kominkiem a buforem, to temperatura załączenia wynosi 55 stopni Celsjusza. Ponieważ producent kominka zaleca, żeby woda powrotna miała temperaturę nie niższą niż 55 stopni, i taki też mam zawór termostatyczny na powrocie wody do kominka, to ustawienie na sterowniku temperatury niższej nie miało by sensu, ponieważ woda i tak krążyła by tylko w kominku. Wartość na poziomie 55 stopni pozwala na obieg wody między kominkiem a buforem.

  Ad2. Niestety, takich informacji nie mam. Wiem, że brykiety zazwyczaj są robione z mieszanki trocin iglastych i liściastych, ale chyba żaden producent nie sprawdzał wpływu żywicy na na korozję instalacji grzewczych. Z drugiej jednaj strony wydaje mi się, że to, czy w brykiecie są trociny drzew iglastych czy nie ma mniejszy wpływ na trwałość instalacji grzewczej niż sposób palenia w kominku/piecu. Jeśli będziemy palić efektywnie, w pełni spalając suche paliwo, to komin i piec nie będą zachodzić żywicą i sadzą, nie będzie się w nich kondensować para wodna i instalacja grzewcza będzie w dobry stanie. Jak będziemy z kominka robić wędzarnik i proces spalania będzie niepełny, to choćbyśmy nie wiem czym palili, to szybko nasza instalacja będzie do wymiany. Jedno co zauważyłem to fakt, że im więcej w brykiecie trocin drzew iglastych, tym łatwiej i szybciej brudzi się szyba kominka.

  Ad3. Wszystkie archiwalne wpisy są już dostępne. Był problem z ich wyświetlaniem, bo linki kierowały na stronę, która już nie istnieje, ale poprawiłem co trzeba i teraz wszystkie wpisy można czytać pod tym adresem. Zapraszam do lektury.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam
  Dopiero dzisiaj zauwazyłem pański wpis. Dziekuję za odowiedź. Co do dodawania wiórów drzew iglastych widziałem opis na stronie jednego z producentów, iż problem z całkowitym spalaniem żywicy dotyczy opału z większą wilgotnością i to ona ma powodować, iż w procesie spalania żywica osadza się na przewodach kominowych. W przypadku opału suchego, np brykietu , żywica w wysokiej temperaturze spala się całkowicie nie powodując w/w szkodliwych efektów. Nie wiem na ile jest to informacja wiarygodna, tym bardziej, że w kominkach z płaszczem wodnym, temperatura spalania nie jest wysoka ( a w przypadku brykietu tym bardziej, gdyż najbardziej optymalną formą jego spalania jest żarzenie się kostek brykietowych). Stąd wczesniejsze pytanie.
  Pozdrawiam
  Marek Urbański

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz.

   Ponieważ pojawia się coraz więcej pytań dotyczących drewna kominkowego oraz wpływu żywic na trwałość instalacji kominowej i kominka postanowiłem, że napiszę wpis, w którym postaram się opisać wszystko co tylko się da na temat drewna do kominka. Jakie wybrać, jak je przygotować, jak sezonować i jak palić. Ponieważ chcę, żeby to było solidne kompendium wiedzy opisujące drewno kominkowe, proszę o cierpliwość, bo na jego przygotowanie potrzebuję trochę czasu.

   Usuń
 6. Witam, wszystko się zgadza co Pan opisał -paliwo przednie...tylko nie zgadza się matematyka....Sam Pan napisał, że ciepła wystarczy na cztery godziny z paczki, co potwierdzam, testowałem i Pana sposobem palenia i kombinowałem z mniejszą iloścą brykietu - dokładałem po dwie, po trzy sztuki- generalnie wychodzi na około to samo...Ale po pracy rozpalam o 14stej paczkę, następnie o 18strej rozpoczynam kolejną i na nac o ok 24 ze dwie sztuki dokładam- czyli trzecia paczka schodzi a mrozów nie ma obecnie....jeżeli jest weekend i pale od rana to paczek pójdzie więcej....tona tym sposobem statczy na hmmm-miesiąc? - 820zł na miesiąc? Za gaz płaciłem 600zł i miałem 21 stopnia czałą dobę praktycznie....pozd

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziękuję za komentarz

  Napisał Pan, że zużywa 2,5 - 3 paczki brykietu, ale .... diabeł tkwi w szczegółach


  Nie ma informacji, jaki Pan ma dom, jak dobrze zaizolowany, czy kominek z płaszczem wodnym czy nie, czy ma Pan bufor w instalacji C.O. czy nie ?

  Ja opisałem swoje doświadczenia, a palę brykietem w kominku z płaszczem wodnym, nadmiar ciepła magazynuję w buforze i kiedy w domu robi się chłodno, to wtedy z niego korzystam. Dom mam dobrze docieplony więc straty ciepła są niewielkie.

  I w takie dni jak obecnie, czyli temperatury od - 5 do +5 stopni Celsjusza, zużywam jedną, maksymalnie 1,5 paczki brykietu.

  Pytanie, czy musi Pan tak długo i ostro grzać, że aż tyle brykietu zużywa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A i jeszcze jedno.

   Obecnie, w promocji brykiet z dostawą nie kosztuje 820 zł tylko 770 zł.

   http://www.sprawdzonewpraktyce.pl/super-promocja-na-brykiet-bardzo-niski-koszt-dostawy/

   Usuń

Etykiety

3.200 karcher opinie ASI300 barlinek bhp-453 black&decker błąd E03 brudna szyba brykiet brykiet barlinek brykiet Brik brykiet bukowo-dębowy brykiet bukowy brykiet Carrefour brykiet czy drewno brykiet dębowy brykiet drzewny brykiet eco-pal brykiet ECOMAX brykiet EQUATION brykiet Jula brykiet kominkowy brykiet leroy merlin brykiet mega ruf brykiet obi brykiet opinie brykiet PALLAP brykiet pini kay brykiet porównanie brykiet RUF brykiet sek-pol brykiet SEKPOL brykiet testy brykiet walec brykiet węglowy brykiet z Auchan brykiet z Castoramy brykiet z Leroy Merlin brykiet z obi brykiet z praktikera brykiet z trocin brykiet z węgla brykiet z węgla brunatnego budowa domu budowa domu pierwszy krok ciepło ze słońca ciepły dom czad czas palenia drewna czego nie robić przy czyszczeniu kominka czy taryfa nocna się opłaca czym myć szybę kominka czym ogrzewasz dom czym palić w kominku. czym rozpalać w kominku czyszczenie szyby kominka. darmowa energia darmowy brykiet dlaczego brykiet długie palenie w kominku dobry brykiet dom drewniany dom parterowy dom z drewna domek narzędziowy drewno drewno do pieca i kominka drewno kominkowe drewno z praktikera drewutnia działka budowlana ECO-PAL ECOMAX efektywne palenie w kominku finanse przy budowie domu garaż na budowe grzanie kominkiem halogen LED halogeny ledowe ile brykietu na sezon ile brykietu na zimę ile kosztuje ogrzewanie domu ile kosztuje ogrzewanie domu brykietem. ile stopni w domu instalacja C.O instalacja kominka z płaszczem wodnym instalacja solarna izolacja kominka ja oszczędnie palić w kominku jak czyścić kominek jak długo palić w kominku jak działa kominek jak mieć czystą szybę w kominku. jak nie czyścić kominka jak obudować kominek jak ogrzać dom jak palić brykietem jak palić w kominku jak poprawnie ocieplić poddasze jak pozbyć się chwastów z trawnika jak rozliczać prąd jak spala się drewno jak wybrać dobrą działkę budowlaną jak wybrać dobry kominek jak wybrać kominek jak wyczyścić szybę kominka jak zatrzymać ciepło w domu jaka temperatura w sypialni jaki kominek karcher KÄRCHER KÄRCHER opinie kiedy kupować brykiet kolektory słoneczne kominek kominek z płaszczem wodnym kominek blok kominek czy warto kominek z bezpieczeństwo kominek z płaszczem wodnym kominek z płaszczem wodnym czy bez? kominek żeliwny kominkowe prezenty kominkowy kominkowy przekładaniec kompresor kompresor black&decker kompresro ASI300 koszt ogrzewania domu kominkiem lampki lampki choinkowe lampki choinkowe LED Lazar Westa LED makita makita bhp453 maraton maxi brykiet mycie kominka mycie szyby kominka mycie szyby kominkowej nagroda dla aktywnych nagroda za komentarz obudowa kominka ocena wkrętarki makita bhp-453 ocieplenie domu ocieplenie poddasza ocieplenie stropu ocieplenie wełną mineralną od czego zacząć budowę ogrzać kominkiem dom ogrzewanie ogrzewanie domu kominkiem ogrzewanie domu solarami ogrzewanie podłogowe opakowania brykietu opakowania kartonowe opał na zimę opinie o brykiecie opinie o brykiecie. opis procesu spalania drewna oszczędzanie energii oświetlenie LED palenie brykietem palenie drewna palenie w kominku palenie w kominku brykietem palenie węglem palić brykietem czy drewnem pellet pellet drzewny pellet w kominku pini-kay pini&kay pinikay płyty kominkowe podłączanie LED-ów podłączanie żarówek LED podpałka podpałka do grilla podpałka do kominka podpałka domowe ognisko podpałki do kominka podsumowanie sezonu grzewczego 2013/2014 pomysł na prezent popiół poprawne temperatury w mieszkaniu poręczny kompresor. porównania brykietów porównania brykietu prąd problem z odpompowaniem wody. proces spalania proces spalania drewna projekt domu projekt gotowy czy indywidualny regulacja okien rekuperacja rockwool rozpalanie w kominku rozpalanie w kominku. spalanie drewna syfon pralki taryfa nocna temperatura w domu termomodernizacja test brykietów test podpałek do kominka test wkrętarki makita testy brykietu trawnik uni mata unia mata plus w domu nie wszystko musi się opłacać wady i zalety brykietu wady i zalety domu parterowego wady i zalety drewna kominkowego wady i zalety kominków wady kominków WD 3.200 KÄRCHER wełna mineralna wełna ursa wełna z Leroy Merlin wentylacja mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna wentylacja z rekuperatorem wkrętarka wybór działki wybór projektu domu zabudowa kominka zakładanie trawnika zalety brykietu zalety kominków zaliczyłem maraton zatrucie dymem żarówki led-owe