niedziela, 9 listopada 2014

Jaki Sposób Rozliczania Energii Elektrycznej Wybrać? Jedna Czy Dwie Taryfy?Budujesz dom i zastanawiasz się nad taryfą według której rozliczane będzie zużycie energii elektrycznej w Twoim domu? A może chcesz zoptymalizować koszty energii elektrycznej bo wydaje ci się, że płacisz za prąd zbyt dużo? Warto pomyśleć o zmianie umowy i przejściu na prąd dwutaryfowy lub jeśli z takiego korzystasz, przejście na jedną, stałą przez całą dobę, stawkę opłaty za zużytą energię elektryczną. Na czym polega rozliczanie energii elektrycznej w dwóch taryfach?

Ano na tym, że prąd rozliczany jest w dwóch taryfach. Tzw. Taryfa dzienna i nocna. W taryfie dziennej cena energii elektrycznej jest wyższa, a w nocnej niższa. Jak obliczyłem i opisałem to we wpisie Analiza rachunku za energię elektryczną, różnica sięga 40%. Taki sposób rozliczania ma zachęcić klientów do korzystania z energii elektrycznej wtedy, kiedy w sieci jest jej nadmiar, a ograniczania poboru w godzinach, w których jest na nią największe zapotrzebowanie. W sieci energetycznej nie można magazynować energii elektrycznej. Kiedy jest jej zbyt dużo lub zbyt mało, zakłady energetyczne mają problem. Stąd takie a nie inne sposoby na zrównoważenie poboru.

Pytanie tylko, czy zmiana sposobu rozliczania nam się opłaca?  Czy nie będzie tak, że po zmianie za prąd będziemy płacili jeszcze więcej?

W tym wpisie przyjrzę się temu zagadnieniu i spróbuję obliczyć ewentualne korzyści na swoim przykładzie. Zaznaczam, że ja rozliczam się z zakładem energetycznym w systemie dwutaryfowym.

Godziny, w których za energię elektryczną płacę więcej, to 6:00 – 13:00 i  15:00 – 22:00.  Niższe koszty energii elektrycznej obowiązują mnie w godzinach 13:00 – 15:00 oraz 22:00 – 6:00. Ponieważ większość „tanich godzin” przypada na noc, to dlatego taką formę rozliczenia nazywa się taryfą nocą i dzienną.
Aby móc policzyć, czy taka forma rozliczania na sens, trzeba wiedzieć, jakie są stawki za energię elektryczną w tych godzinach oraz trzeba znać zużycie energii elektrycznej o różnych porach dnia. Zazwyczaj najwięcej prądu zużywamy między 14:00 a 22:00 po powrocie z pracy i przed pójściem spać. Wtedy gotujemy obiad, pierzemy, korzystamy z oświetlenia, sprzątamy. Czyli za prąd płacimy więcej. Czyli pierwszy wniosek nasuwa się sam. Aby taryfa nocna miała sens, trzeba jak najwięcej energii elektrycznej kupować w godzinach, kiedy jest ona tańsza.

Najbardziej energochłonne sprzęty w domu to, pralka, zmywarka, lodówka, zamrażarka, kuchenka elektryczna, i jeśli ktoś ma, to ogrzewanie elektryczne oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

Aby w pełni wykorzystać tańszy prąd, należy te wszystkie sprzęty włączać w nocy lub w dzień między 13:00 a 15:00. Niestety, lodówka chłodzi cały czas i jej nie możemy wyłączyć na dzień i włączyć w nocy. Ale już pralkę czy zmywarkę możemy włączyć po 22:00 lub zaprogramować jej opóźniony start tak, żeby włączyła się, np. o 4 rano i skończyła prać przed 6:00 lub aby pracowała między 13:00 a 15:00. Oczywiście, jeśli jej praca nie będzie zakłócać snu domowników ani sąsiadów.

Co do kuchenki elektrycznej. Przy odrobinie samozaparcia można tak wszystko zorganizować, żeby obiad gotować między 13:00 a 15:00 lub po 22:00 dzień wcześniej. Wiem, że są osoby, które gotują obiad nocą, tak, żeby było gotowy na następny dzień. Da się, wystarczy odrobina chęci i wyrobienie w sobie odpowiednich nawyków.

Najwięcej energii elektrycznej zużywa ogrzewanie domu i podgrzewanie wody użytkowej. Jeśli ogrzewamy dom prądem, to warto pomyśleć o zainwestowaniu w piece akumulacyjne. Wtedy możemy je zaprogramować tak, że będą pobierały energię elektryczną nocą, a oddawały ciepło w ciągu dnia. Pozwoli to na spore oszczędności w rachunkach za prąd.

Podgrzewanie wody użytkowej też można całkiem nieźle zorganizować o ile wodę podgrzewamy w bojlerze. Po pierwsze, grzałki w zbiornikach mają zazwyczaj termostaty, które odłączają dopływ prądu, kiedy woda osiągnie zadaną temperaturę. Po drugie, właściwe dobranie temperatury, do jakiej woda ma być podgrzana ma kolosalny wpływ na wysokość rachunków za prąd. Po trzecie, można wykorzystać sterowniki czasowe i grzać wodę tylko wtedy, kiedy mniej nas to kosztuje. Ale ten temat opiszę wkrótce w osobnym wpisie.


Przejdźmy do konkretów.

Jaki Sposób Rozliczania Energii Elektrycznej Wybrać? Jedna Czy Dwie Taryfy?


Zdjęcie powyżej przedstawia stawki za energię elektryczną, jakie obowiązywały w TAURON-ie na dzień 06.11.2014 roku w produkcie Energooszczędnym. Są to tylko ceny 1 kWh energii, nie uwzględniają one opłat za przesył energii ani opłat stałych.

Załóżmy, że porównania dokonamy dla umowy na 2 lata. W tym wariancie przy jednej taryfie, w której prąd kosztuje tyle samo w ciągu całej doby, za 1 kWh zapłacimy 0,3109 zł. W przypadku planu dwutaryfowego, w „droższych” godzinach za prąd zapłacimy 0,3553 zł, a w taryfie nocnej, 0,2486 zł. Różnica jest spora, bo w dzień płacimy więcej o 0,0444 zł ale nocą zyskujemy 0,0623 zł.

A teraz najważniejsze dane. Zużycie prądu w ciągu doby. Poniżej przedstawiam wykaz zużycia energii elektrycznej z ostatniego roku.  Jak widać na dołączonym wykazie, o wiele więcej energii zużywamy w ciągu dnia. Wynika to z tego, że najwięcej prądu potrzebujemy w godzinach kiedy jest on najdroższy. Ale po woli nawyki rodzinne zmieniają się i staramy się zużywać więcej energii nocą a mniej w ciągu dnia. Co ciekawe, zastosowanie sterowników czasowych w miesiącach zimowych sprawiło, że zużycie energii elektrycznej nocą, kiedy podgrzewana była ciepła woda było znaczne. Gdyby nie te tanie i sprytne urządzenia, rachunek za prąd byłby zapewne znacznie większy. 

Jaki Sposób Rozliczania Energii Elektrycznej Wybrać? Jedna Czy Dwie Taryfy?

Średnie miesięczne zużycie energii elektrycznej w taryfie dziennej wyniosło 142 kWh a w taryfie nocnej 85 kWh.

Gdybym za prąd płacił jedną stawkę w ciągu doby, to średnie zużycie kosztowałoby mnie 70,5743 zł.

Ponieważ rozliczam się w systemie dwu taryfowym, prąd „dzienny”  kosztował mnie 50,4526 zł a tańszy prąd zużyty w nocy to koszt 21,1310 zł.

Suma za energię elektryczną w obu taryfach to 71,584 zł. Czyli o 1 zł więcej, niż w przypadku planu jednotaryfowego!

Jak widać z powyższych wyliczeń, rozliczanie się w dwóch taryfach niewiele mi daje, a wręcz przeciwnie, jest dla mnie niekorzystne, biorąc pod uwagę średnią roczną.

Ale zobaczmy styczeń 2014 roku, w ciągu dnia zużyłem wtedy 170 kWh a w ciągu nocy 150 kWh. W sumie od zakładu energetycznego kupiłem 320 kWh energii elektrycznej.

Gdybym za prąd płacił jedną stawkę, rachunek wyniósłby 99,488 zł. A że korzystam z dwóch taryf, to za prąd w ciągu dnia zapłaciłem 60,401 zł, a za tańszy prąc nocny, 37,290 zł.

Suma na rachunku wyniosła więc 97,691 zł. Czyli zaoszczędziłem w tym przypadku prawie 2 zł, czyli mocno zaokrąglając oszczędności wyniosły 2%.

Jak widać, pomimo dość atrakcyjnych stawek i dużo tańszej energii w nocy, różnica w wysokości rachunków za prąd nie jest duża i tak naprawdę zaczynamy zyskiwać dopiero wtedy, kiedy zużywamy mniej więcej tyle samo lub więcej energii nocą jak w ciągu dnia.

Muszę powiedzieć, że w domu mieszkamy od niedawna i dopiero uczymy się życia według dwóch taryf opłat za prąd. Nie jest to łatwe, ale jest możliwe do zrobienia. Z miesiąca na miesiąc idzie nam coraz lepiej.

Ja nie ogrzewam domu prądem więc nie zyskam na tańszej energii nocą czyli wtedy kiedy jest ona tańsza. Jeśli ktoś ma ogrzewanie elektryczne i zainwestował w piece akumulacyjne, to może sporo zyskać, bo może „ładować” piec nocą a czerpać z niego ciepło w ciągu dnia.

Mi udało się obniżyć koszty podgrzewania wody prądem w taki sposób, że kupiłem sterownik czasowy i grzałka elektryczna, jeśli musi, włącza się tylko w czasie taryfy nocnej, czyli wtedy kiedy mniej płacę za prąd. A to spora oszczędność i taki sterownik, którego cena wynosi ok 10 zł zwraca się w ciągu pierwszego miesiąca. Trzeba tylko pamiętać, żeby przestawić w nim czas na zimowy lub letni w zależności od pory roku.

Za korzystanie z planu dwutaryfowego nic dodatkowo nie płacę. Największym wyzwaniem i kosztem takiego rozliczania się z zakładem energetycznym jest konieczność zdyscyplinowania się i korzystania z energii elektrycznej wtedy, kiedy jest ona tańsza. W przeciwnym przypadku potencjalne zyski obrócą się w wymierne straty.

Dla kogo jedna taryfa, dla kogo prąd dwutaryfowy?


Jak widać na moim przykładzie, prąd rozliczany w dwóch taryfach jest dla osób, które prowadzą nocny tryb życia, które piorą, gotują, zmywają i grzeją wodę po 22:00. Lub dla osób, które potrafią się zdyscyplinować i tak zaplanować pracę urządzeń, korzystając z programowania czasu uruchomienia się sprzętu, że pobierają one prąd, który kosztuje mniej. Dwie taryfy rozliczania energii elektrycznej są na pewno dla osób, które ogrzewają dom prądem. Ogrzewanie pomieszczeń może kosztować mniej, jeśli zainwestuje się w „mądre” i przemyślane źródła ciepła, które będą pobierać prąd kiedy jest tańszy, a oddawać ciepło, kiedy jest zimno i kiedy prąd jest droższy. A że zimno jest zazwyczaj nocą, to ogrzewanie elektryczne wcale nie musi rujnować portfela.

Dwie taryfy nie są na pewno dla osób, które cały dzień spędzają w domu. Wtedy korzystają z energii elektrycznej, kiedy jest ona droższa. Bo te dwie tańsze godziny w ciągu dnia nie wygenerują na pewno zbyt wielu oszczędności. Jeśli w domu przez cały dzień przebywają domownicy, to proponuję wybrać jednak taryfę z opłatą stałą przez całą dobę. No chyba, że potrafią one tak zorganizować pranie, gotowanie i korzystanie z energochłonnych urządzeń, że będą one uruchamiane w ciągu tych dwóch godzin, kiedy prąd kosztuje mniej. W tym przypadku rozważania nad rozliczaniem dwutaryfowym można rozpocząć w chwili, kiedy ogrzewamy dom lub podgrzewamy wodę użytkową tylko i wyłącznie prądem, w sporym bojlerze, którzy pozwoli na zmagazynowanie ciepłej wody w godzinach, kiedy prąd kosztuje więcej.

Jak widać, atrakcyjne, niższe ceny prądu w wybranych godzinach mogą obniżyć rachunki za prąd ale nie muszą. Co więcej, może się stać zupełnie odwrotnie. Jeśli zdecydujemy się na rozliczanie dwutaryfowe, to możemy opłaty za prąd zwiększyć.

Aby zyskać na rachunkach za prąd musimy albo prowadzić nocny tryb życia, albo uruchamiać pralkę, zmywarkę, ogrzewanie w „tańszych godzinach”. Wymaga to od domowników zmiany niektórych nawyków i samodyscypliny. Jeśli nie możemy sobie na to pozwolić, dajmy sobie spokój z dwoma taryfami i płaćmy za prąd jedną stawkę przez całą dobę. Będzie to tańsze, wygodniejsze i prostsze rozwiązanie.Jak zmienić sposób rozliczania się z zakładem energetycznym?


W tym celu należy skontaktować się ze swoim dostawcą prądu, ponieważ każda z firm ma swoje zasady na jakich taka zmiana może nastąpić. Może się bowiem okazać, że aby skorzystać z rozliczania w dwóch taryfach trzeba najpierw wymienić licznik zużycia energii elektrycznej na taki, który to umożliwi. Pierwszy krok jaki należy wykonać, to kontakt z zakładem energetycznym od którego kupujemy prąd. Może to być wizyta w punkcie obsługi klienta, kontakt telefoniczny lub mailowy. W odpowiedzi pracownik z którym będziemy rozmawiać, powinien przekazać nam wszystkie niezbędne informacje o tym, co należ zrobić, aby rozliczać się w sposób jaki chcemy. Po takim kontakcie będziemy również wiedzieć, czy umowa, która została zawarta między nami a dostawcą energii umożliwia zmianę "od zaraz" czy może będziemy musieli poczekać na zakończenie okresu umowy. Kolejne kroki będą zależne od wyniku tej pierwszej rozmowy. Cały proces może rozciągnąć się w czasie więc przed jego zainicjowaniem należy tą decyzję dobrze przemyśleć. Zapraszam również do lektury wpisu : Jak oszczędzać energię elektryczną w domu, który znajduje się na moim drugim blogu, o tematyce finansowo-oszczędnościowej.

3 komentarze:

 1. A czy jest teraz try taki, że w nocy niższa cena energii? Pamiętam, że tato kiedyś z takiej korzystał na wsi robił pasze zwierzakom nocą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba skorzystać z rozliczania energii elektrycznej w dwóch taryfach. W dzień prąd jest nieco droższy ( 0,28 zł /kWh) a nocą tańszy (0,20 zł / kWh) (Ceny na 03.2016)

   Usuń
  2. Dziękuję pięknie za informacje!

   Usuń

Etykiety

3.200 karcher opinie ASI300 barlinek bhp-453 black&decker błąd E03 brudna szyba brykiet brykiet barlinek brykiet Brik brykiet bukowo-dębowy brykiet bukowy brykiet Carrefour brykiet czy drewno brykiet dębowy brykiet drzewny brykiet eco-pal brykiet ECOMAX brykiet EQUATION brykiet Jula brykiet kominkowy brykiet leroy merlin brykiet mega ruf brykiet obi brykiet opinie brykiet PALLAP brykiet pini kay brykiet porównanie brykiet RUF brykiet sek-pol brykiet SEKPOL brykiet testy brykiet walec brykiet węglowy brykiet z Auchan brykiet z Castoramy brykiet z Leroy Merlin brykiet z obi brykiet z praktikera brykiet z trocin brykiet z węgla brykiet z węgla brunatnego budowa domu budowa domu pierwszy krok ciepło ze słońca ciepły dom czad czas palenia drewna czego nie robić przy czyszczeniu kominka czy taryfa nocna się opłaca czym myć szybę kominka czym ogrzewasz dom czym palić w kominku. czym rozpalać w kominku czyszczenie szyby kominka. darmowa energia darmowy brykiet dlaczego brykiet długie palenie w kominku dobry brykiet dom drewniany dom parterowy dom z drewna domek narzędziowy drewno drewno do pieca i kominka drewno kominkowe drewno z praktikera drewutnia działka budowlana ECO-PAL ECOMAX efektywne palenie w kominku finanse przy budowie domu garaż na budowe grzanie kominkiem halogen LED halogeny ledowe ile brykietu na sezon ile brykietu na zimę ile kosztuje ogrzewanie domu ile kosztuje ogrzewanie domu brykietem. ile stopni w domu instalacja C.O instalacja kominka z płaszczem wodnym instalacja solarna izolacja kominka ja oszczędnie palić w kominku jak czyścić kominek jak długo palić w kominku jak działa kominek jak mieć czystą szybę w kominku. jak nie czyścić kominka jak obudować kominek jak ogrzać dom jak palić brykietem jak palić w kominku jak poprawnie ocieplić poddasze jak pozbyć się chwastów z trawnika jak rozliczać prąd jak spala się drewno jak wybrać dobrą działkę budowlaną jak wybrać dobry kominek jak wybrać kominek jak wyczyścić szybę kominka jak zatrzymać ciepło w domu jaka temperatura w sypialni jaki kominek karcher KÄRCHER KÄRCHER opinie kiedy kupować brykiet kolektory słoneczne kominek kominek z płaszczem wodnym kominek blok kominek czy warto kominek z bezpieczeństwo kominek z płaszczem wodnym kominek z płaszczem wodnym czy bez? kominek żeliwny kominkowe prezenty kominkowy kominkowy przekładaniec kompresor kompresor black&decker kompresro ASI300 koszt ogrzewania domu kominkiem lampki lampki choinkowe lampki choinkowe LED Lazar Westa LED makita makita bhp453 maraton maxi brykiet mycie kominka mycie szyby kominka mycie szyby kominkowej nagroda dla aktywnych nagroda za komentarz obudowa kominka ocena wkrętarki makita bhp-453 ocieplenie domu ocieplenie poddasza ocieplenie stropu ocieplenie wełną mineralną od czego zacząć budowę ogrzać kominkiem dom ogrzewanie ogrzewanie domu kominkiem ogrzewanie domu solarami ogrzewanie podłogowe opakowania brykietu opakowania kartonowe opał na zimę opinie o brykiecie opinie o brykiecie. opis procesu spalania drewna oszczędzanie energii oświetlenie LED palenie brykietem palenie drewna palenie w kominku palenie w kominku brykietem palenie węglem palić brykietem czy drewnem pellet pellet drzewny pellet w kominku pini-kay pini&kay pinikay płyty kominkowe podłączanie LED-ów podłączanie żarówek LED podpałka podpałka do grilla podpałka do kominka podpałka domowe ognisko podpałki do kominka podsumowanie sezonu grzewczego 2013/2014 pomysł na prezent popiół poprawne temperatury w mieszkaniu poręczny kompresor. porównania brykietów porównania brykietu prąd problem z odpompowaniem wody. proces spalania proces spalania drewna projekt domu projekt gotowy czy indywidualny regulacja okien rekuperacja rockwool rozpalanie w kominku rozpalanie w kominku. spalanie drewna syfon pralki taryfa nocna temperatura w domu termomodernizacja test brykietów test podpałek do kominka test wkrętarki makita testy brykietu trawnik uni mata unia mata plus w domu nie wszystko musi się opłacać wady i zalety brykietu wady i zalety domu parterowego wady i zalety drewna kominkowego wady i zalety kominków wady kominków WD 3.200 KÄRCHER wełna mineralna wełna ursa wełna z Leroy Merlin wentylacja mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna wentylacja z rekuperatorem wkrętarka wybór działki wybór projektu domu zabudowa kominka zakładanie trawnika zalety brykietu zalety kominków zaliczyłem maraton zatrucie dymem żarówki led-owe