Dom to marzenie wielu Polaków. Wolność, cisza, swoboda, dużo miejsca, brak sąsiadów za ścianą. To wszystko jest bardzo kuszące. Dlatego też wielu mieszkańców szuflad w blokach ucieka na obrzeża miasta, do domów. Co prawda przeprowadzka do domu to również więcej obowiązków, dłuższe dojazdy do pracy czy szkoły, wcześniejsze wstawanie itp. Ale są to niedogodności, które można zaakceptować.
Ale co musi się stać, żeby zamieszkać w domu?
Ano dom ten musi ktoś zbudować Może to zrobić sam inwestor, może to zrobić firma developerska, może to zbudować zaufana ekipa budowlana. Możliwości jest sporo.
O ile inwestor, który może sobie pozwolić na zakup gotowego domu nie musi w zasadzie nic więcej robić, wystarczy tyko wyłożyć odpowiednio dużo gotówki, o tyle osoby, które zdecydują się na budowę domu przez firmę budowlaną lub też systemem gospodarczym, czeka ogrom pracy. Zazwyczaj osoby takie po podjęciu decyzji o budowie domu zaczynają szukać odpowiedniej działki, na której zbudują wymarzony dom i spędzą resztę życia. Ale według mnie to spory błąd.
Nie należy zaczynać od poszukiwania działki.
Po podjęciu decyzji o budowie domu musimy najpierw policzyć, ile mamy pieniędzy. Musimy oszacować wszystkie oszczędności i udać się do banku, żeby oszacować, jak duży kredyt hipoteczny możemy otrzymać. Owszem, można się budować z bieżących zarobków, ale jeśli zarabiamy średnią krajową lub nieco więcej, to taka budowa może ciągnąć się latami. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, ok. Ale jeśli nie masz gdzie mieszkać, chcesz jak najszybciej przenieść się na swoje śmieci, to zazwyczaj musisz się wspomóc jakimś kredytem.
Dlatego też krok pierwszy to oszacowanie możliwości finansowych. Im mniej kredytu, tym lepiej. Ale o tym będzie osobny wpis.
Dziś postaram się opisać krok drugi czyli co należy zrobić, zanim zaczniemy szukać działki.
Najpierw należy usiąść, wziąć kartkę i ołówek do ręki i wypisać wszystkie wymagania, jakie ma spełnić nasz przyszły dom. Możemy w tym temacie porozmawiać ze znajomymi, którzy mają domy, możemy przeglądać miliony projektów domów zamieszczonych w Internecie, możemy wypisać wszystkie nasze chciejstwa i marzenia. Im więcej wypiszemy tym lepiej.
Przy tej okazji musimy pamiętać, żeby na liście znalazły się takie istotne informacje jak to, czy dom ma myć parterowy, z użytkowym poddaszem czy piętrowy. Czy ma mieć piwnicę czy nie. Czy chcemy mieć w domu ciepłą wodę z solarów lub pompy ciepła. Pamiętajmy również o tym, że musimy wybrać sposób ogrzewania domu oraz wentylacji.
Mając już szczegółową listę wymagań możemy ruszać na poszukiwanie działki. Sporządzając listę wymagań zaoszczędzimy mnóstwo czasu, bo będziemy mogli dokładnie określić wymagania, jakie poszukiwana działka musi spełnić.
Jeśli chcemy mieć ciepłą wodę z solarów, działka musi być w odsłoniętym, nasłonecznionym miejscu. Nie może wokół niej być żadnych drzew, wysokich budynków, ani w chwili zakupu ani w planach. Jeśli chcemy ogrzewać dom gazem, poszukiwana działka musi się znajdować w pobliżu gazociągu. Jeśli chcemy dom parterowy, to działka musi być odpowiednio duża i najlepiej w kształcie kwadratu. A jeśli planujemy piwnicę, to łatwiej będzie nam ją zbudować na działce lekko pochyłej.
Jak widzisz, poszukiwanie działki bez sporządzonej wcześniej listy wymagań dotyczących przyszłego domu to niezbyt dobry pomysł. Założenie, że jak się kupi działkę, to potem dobierze się do niej dom, to byle jakie podejście do własnej przyszłości. Bo dlaczego mamy zbudować dom, który nie spełni naszych oczekiwań?
Oczywiście, idealnej działki nie znajdziemy. Ale zawsze możemy pójść na niewielki kompromis, kosztem innych zalet upatrzonej działki. O ile tylko większość naszych wymagań będzie spełniona.
Ja szukając swojej działki miałem już zbudowaną listę wymagań dla naszego domu. Wiedziałem, że będę korzystał z energii słonecznej, że chcę mieć dom parterowy i że ma to być dom energooszczędny. Dlatego też mogłem zrezygnować z dostępu do gazu na korzyść nasłonecznienia działki. I taką też działkę udało mi się znaleźć.
Pamiętaj, dom budujesz zazwyczaj na długie lata. Niech to będzie dom, który spełni większość twoich wymagań, dom w którym będziesz czuć się dobrze i bezpiecznie. Twój dom ma być ostoją, w której możesz się zaszyć i odciąć od całego świata.
Musisz też wiedzieć, że nawet jak już zbudujesz swój wymarzony dom to i tak znajdzie się kilka rzeczy które można by zrobić inaczej, lepiej, bardziej funkcjonalnie. Wtedy masz dwa wyjścia. Albo zbudować nowy dom, albo zmienić ten już zbudowany tak, żeby czuć się w nim dobrze, akceptując pewne niedogodności.
Kolejny wpis poświęcę działce. Jak wybrać dobrą działkę i na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniach.
Cenna wskazówki dla każdego kto chcę wykonać pierwsze kroki w kierunku budowy własnego domu. W ogóle Twój blog jest bardzo fajny, więc będę tutaj wpadał od czasu do czasu. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńBardzo cenne wskazówki! Ja chcę budować dom w przyszłym roku i brakowało mi pomysłu na pierwsze kroki w tym kierunku! Bardzo podoba mi się to co piszesz, Twój blog jest bardzo profesjonalny i dużo z niego wyniosłam! pozdrawiam serdecznie!
OdpowiedzUsuń