sobota, 2 listopada 2013

Co Zrobić, Żeby W Domu Mieć Ciepło?

Czyli o co tak w ogóle chodzi z ogrzewaniem.

Kiedy jest biało za oknem. Kiedy mróz szczypie w nos a śnieg ukrywa samochody w zaspach, wtedy ogrzewanie domu staje się najważniejszym priorytetem.

Oby tak nie było podczas nadchodzącej nieuchronnie zimy, ale kto wie?

Tutaj gdzieś powinien być mój samochód
Tutaj gdzieś powinien być mój samochód

Tutaj gdzieś powinien być mój samochód
Tutaj gdzieś powinien być mój samochód

Solidna zima
Solidna zima

Solidna zima

Solidna zima
Solidna zima

Właściciele domów gromadzą skrupulatnie opał na zimę. Mieszkańcy bloków i domów w mieście modlą się, żeby zimą nie było awarii sieci ciepłowniczej. Każdy z niepokojem czeka na zimę i chce, żeby w ogóle jej nie było i najlepiej żeby teraz był już kwiecień. Ja też bym tak chciał ale trzeba wrócić do rzeczywistości.

Niestety zima kiedyś nadejdzie i nie mamy na to wpływu kiedy i jaka ona będzie.

Żeby w naszych domach było ciepło, trzeba grzać. Jedni grzeją gazem, inni prądem, jeszcze inni węglem albo tak jak ja drewnem. Każdy chce mieć w domu ciepło. 

Ale czy samo grzanie wystarczy? 

Wyprodukowanie energii cieplnej kosztuje i to nie mało. Warto więc zastanowić się, co zrobić żeby z tej energii korzystać jak najdłużej? Nie raz już miałem do czynienia z sytuacją, kiedy wieczorem podczas palenia w piecu w domu było ciepło, ale jak tylko w piecu wygasło, dom natychmiast się wychładzał. Logiczną odpowiedzią jest termomodernizacja domów. Wiem, to kosztuje, ale się opłaca.

Osoby, które budują nowe domy są w lepszej sytuacji bo już na etapie budowy mogą zaplanować w budżecie i projekcie odpowiednią ilość ocieplenia. Modernizując stare domy nie zawsze możemy zrobić to tak, jakbyśmy chcieli. Ale każda, nawet 5 centymetrowa warstwa styropianu lub wełny skalnej zatrzyma ciepło w domu na dłużej. A o to nam przecież chodzi. 

Ale myśląc o termomodernizacji nie możemy iść tylko w oklejenie domu styropianem. Zacząć należy od sprawdzenia, czy nasze okna nie są przypadkiem nieszczelne, czy nasze drzwi nie są wypaczone i nie wieje przez  nie wiatr, czy ogrzewanie jest wydajne i czy ocieplenie stropu jest odpowiednie. Samo oklejenie domu grubą warstwą styropianu nic nie da, jak nie zaplanujemy kompleksowej modernizacji domu. Nawet na etapie budowy domu trzeba być czujnym. Bo co nam da 15 cm styropianu jak nie docieplimy stropu lub wstawimy kiepskie okna. 

Trzeba też pamiętać o wentylacji. Zwykła grawitacyjna zimą działa znakomicie, wychładzając przy okazji dom. Latem nie działa wcale pozostawiając w domu zaduch. W domu w którym ma być ciepło i świeżo warto pomyśleć o wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.  

Każdy element ocieplenia musi być gruntownie przemyślany i odpowiednio dobrany w taki sposób, żeby z jednej strony zapewniał odpowiednią izolację cieplną, a z drugiej nie był bezsensu ekonomicznie.

Każdy musi sam policzyć i znaleźć granicę, której przekroczyć się nie opłaca. Dla jednych będzie to np. 15 cm styropianu na ścianach, 15 cm wełny na stropie i okna z dwoma szybami. Dla innych znów granica ta zatrzyma się na 20 cm styropianu grafitowego i 60 cm wełny na stropie wraz z super ciepłymi oknami z pakietem trzyszybowym. Wszystko zależy od potrzeb, funduszy i świadomości inwestora.

Trzeba tylko pamiętać, że im lepiej ocieplimy dom, tym dłużej będziemy się cieszyć raz wyprodukowanym ciepłem. Oznacza to ni mniej ni więcej tylko tyle, że mniej tego ciepła będziemy musieli wyprodukować i mniej nas będzie to kosztowało. 

Wtedy na przykład ogrzewanie domu prądem będzie tańsze niż takiego samego, ale nie ocieplonego domu np. węglem. 

Docieplenie domu go nie ogrzeje, docieplenie domu pozwoli na zatrzymanie wyprodukowanego ciepła wewnątrz na dłużej. 

Drogi są dwie. Albo kupimy wagon węgla i będziemy ostro grzać żeby w domu mieć ciepło, albo docieplimy dom i przy niewielkich nakładach finansowych będziemy w stanie ogrzać dom do komfortowej temperatury.

Docieplenie domu to nie wyrzucanie pieniędzy w błoto, to inwestycja z wysokim oprocentowaniem, która bardzo szybko się zwraca.

Dobrym przykładem jest choćby październik 2013 roku. Wokoło moi sąsiedzi już dawno rozbujali swoje piece i palą, w ciągu dnia węglem, a nocą to tylko oni sami wiedzą czym. Tymczasem ja palę okazyjnie, średnio raz w tygodniu i to tylko dlatego, żeby przetestować kolejny brykiet.

W domu mam 22 stopnie, bo słońce w ciągu dnia nagrzewa mi dom i wodę w zasobnikach do temperatury około 50 stopni. Dzięki temu, że w podłodze mam 21 cm styropianu, w ścianach 20 cm styropianu a nad głową 60 cm wełny mineralnej, to całe ciepło które wyprodukuje w ciągu dnia słońce, sprzęty AGD, telewizor, komputery i cztery grzejniki o temperaturze 36,6 stopnia każdy, zostaje w domu na długo. Dodatkowo część tego wraca do domu przez rekuperator.

Docieplać, mądrze planować dom przed budową, korzystać z energooszczędnych instalacji i cieszyć się z tego, że nie trujemy środowiska, bo mamy energooszczędny dom, który zatrzymuje ciepło wewnątrz. To droga do komfortowego i w miarę taniego życia w naszym domu.


Każdy musi wybrać swoją drogę.

6 komentarzy:

 1. To prawda ogrzanie domu, szczególnie piętrowego to nie lada wyzwanie. Ale dobrze, że wspomniałeś o mechanicznej wentylacji z odzyskiwaniem ciepła to bardzo duże udogodnienie, a dodatkowo zużywamy o wiele mniej energii, a co za tym idzie nasze rachunki są mniejsze. Ja na szczęście pomyślałem o tym zawczasu już podczas projektowania domu.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspomniałem o wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, bo sam ją mam, założyłem, że ona będzie przed wykonaniem projektu domu i nie żałuję. Nie wiem, jakby wyglądało ogrzewanie domu z wentylacją grawitacyjną, abo tego nie doświadczę, ale wiem, że dzięki rekuperacji nie musiałem budować dwóch kominów wentylacyjnych. Dzięki temu dom wygląda o niebo lepiej. Z resztą, na moich blogach opisuję to w artykułach z cyku "Budowa domu", z którymi ruszam z początkiem lutego 2014.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja polecam zainstalowanie w domu wentylacji mechanicznej. Taka wentylacja często montowana jest z ogrzewaniem centralnym. działa to tak, że masz np dwa wentylatory, jeden wysysa drugi zasysa powietrze. W pokoju tworzy sie swego rodzaju podcisnienie. Dziala to tak, ze do pomieszczenia pcha ci cieple powietrze, a zimne usuwa na zewnątrz. Taka wentylacja w znaczny sposób pomaga w grzaniu i oszczędzaniu np na węglu ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Rzeczywiście wentylacja mechaniczna w domu to spora wygoda

  OdpowiedzUsuń
 5. Faktycznie, ogrzewanie domu czy mieszkania kosztuje sporo pieniędzy, dlatego aby korzystać z tej energii jak najdłużej należy pomyśleć o dobrej wentylacji. Tak jak wypomniałeś w swoim wpisie, wentylacja mechaniczna to dobre rozwiązanie, znacznie lepsze niż wentylacja grawitacyjna. Warto o tym pomyśleć już na etapie projektu domu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w ocieplenie domu styropian. Najlepiej od sprawdzonej firmy np. termo organiki. Ociepliłem dom, materiałami od nich i różnica jest ogromna. Materiały są porządne, a koszty zwracają się dość szybko.

  OdpowiedzUsuń

Etykiety

3.200 karcher opinie ASI300 barlinek bhp-453 black&decker błąd E03 brudna szyba brykiet brykiet barlinek brykiet Brik brykiet bukowo-dębowy brykiet bukowy brykiet Carrefour brykiet czy drewno brykiet dębowy brykiet drzewny brykiet eco-pal brykiet ECOMAX brykiet EQUATION brykiet Jula brykiet kominkowy brykiet leroy merlin brykiet mega ruf brykiet obi brykiet opinie brykiet PALLAP brykiet pini kay brykiet porównanie brykiet RUF brykiet sek-pol brykiet SEKPOL brykiet testy brykiet walec brykiet węglowy brykiet z Auchan brykiet z Castoramy brykiet z Leroy Merlin brykiet z obi brykiet z praktikera brykiet z trocin brykiet z węgla brykiet z węgla brunatnego budowa domu budowa domu pierwszy krok ciepło ze słońca ciepły dom czad czas palenia drewna czego nie robić przy czyszczeniu kominka czy taryfa nocna się opłaca czym myć szybę kominka czym ogrzewasz dom czym palić w kominku. czym rozpalać w kominku czyszczenie szyby kominka. darmowa energia darmowy brykiet dlaczego brykiet długie palenie w kominku dobry brykiet dom drewniany dom parterowy dom z drewna domek narzędziowy drewno drewno do pieca i kominka drewno kominkowe drewno z praktikera drewutnia działka budowlana ECO-PAL ECOMAX efektywne palenie w kominku finanse przy budowie domu garaż na budowe grzanie kominkiem halogen LED halogeny ledowe ile brykietu na sezon ile brykietu na zimę ile kosztuje ogrzewanie domu ile kosztuje ogrzewanie domu brykietem. ile stopni w domu instalacja C.O instalacja kominka z płaszczem wodnym instalacja solarna izolacja kominka ja oszczędnie palić w kominku jak czyścić kominek jak długo palić w kominku jak działa kominek jak mieć czystą szybę w kominku. jak nie czyścić kominka jak obudować kominek jak ogrzać dom jak palić brykietem jak palić w kominku jak poprawnie ocieplić poddasze jak pozbyć się chwastów z trawnika jak rozliczać prąd jak spala się drewno jak wybrać dobrą działkę budowlaną jak wybrać dobry kominek jak wybrać kominek jak wyczyścić szybę kominka jak zatrzymać ciepło w domu jaka temperatura w sypialni jaki kominek karcher KÄRCHER KÄRCHER opinie kiedy kupować brykiet kolektory słoneczne kominek kominek z płaszczem wodnym kominek blok kominek czy warto kominek z bezpieczeństwo kominek z płaszczem wodnym kominek z płaszczem wodnym czy bez? kominek żeliwny kominkowe prezenty kominkowy kominkowy przekładaniec kompresor kompresor black&decker kompresro ASI300 koszt ogrzewania domu kominkiem lampki lampki choinkowe lampki choinkowe LED Lazar Westa LED makita makita bhp453 maraton maxi brykiet mycie kominka mycie szyby kominka mycie szyby kominkowej nagroda dla aktywnych nagroda za komentarz obudowa kominka ocena wkrętarki makita bhp-453 ocieplenie domu ocieplenie poddasza ocieplenie stropu ocieplenie wełną mineralną od czego zacząć budowę ogrzać kominkiem dom ogrzewanie ogrzewanie domu kominkiem ogrzewanie domu solarami ogrzewanie podłogowe opakowania brykietu opakowania kartonowe opał na zimę opinie o brykiecie opinie o brykiecie. opis procesu spalania drewna oszczędzanie energii oświetlenie LED palenie brykietem palenie drewna palenie w kominku palenie w kominku brykietem palenie węglem palić brykietem czy drewnem pellet pellet drzewny pellet w kominku pini-kay pini&kay pinikay płyty kominkowe podłączanie LED-ów podłączanie żarówek LED podpałka podpałka do grilla podpałka do kominka podpałka domowe ognisko podpałki do kominka podsumowanie sezonu grzewczego 2013/2014 pomysł na prezent popiół poprawne temperatury w mieszkaniu poręczny kompresor. porównania brykietów porównania brykietu prąd problem z odpompowaniem wody. proces spalania proces spalania drewna projekt domu projekt gotowy czy indywidualny regulacja okien rekuperacja rockwool rozpalanie w kominku rozpalanie w kominku. spalanie drewna syfon pralki taryfa nocna temperatura w domu termomodernizacja test brykietów test podpałek do kominka test wkrętarki makita testy brykietu trawnik uni mata unia mata plus w domu nie wszystko musi się opłacać wady i zalety brykietu wady i zalety domu parterowego wady i zalety drewna kominkowego wady i zalety kominków wady kominków WD 3.200 KÄRCHER wełna mineralna wełna ursa wełna z Leroy Merlin wentylacja mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna wentylacja z rekuperatorem wkrętarka wybór działki wybór projektu domu zabudowa kominka zakładanie trawnika zalety brykietu zalety kominków zaliczyłem maraton zatrucie dymem żarówki led-owe