poniedziałek, 4 listopada 2013

Kominkowy Przekładaniec, Wersja (prawie) Ostateczna

Ten wpis został poprawiony i przeniesiony na mój nowy blog. Znajduje się obecnie pod adresem:Kilka dni temu opisałem kominkowy przekładaniec w pierwszej wersji. Ponieważ była t wersja eksperymentalna, postanowiłem nieco go zmodyfikować i sprawdzić "jaki uda mi się wykręcić czas" palenia w kominku bez potrzeby dokładania do niego.

W sobotni wieczór rozpocząłem test wersji drugiej kominkowego przekładańca.

Jak zawsze, wybrałem popiół z kominka, umyłem szybę i przystąpiłem do układania w kominku warstw opału.

Krok pierwszy, pellet drzewny. Tym razem 12 litrów pelletu czyli trzy małe wiaderka. W poprzedniej wersji wsypałem tylko dwa.

Kominkowy przekładaniec wersja druga
Pellet drzewny w kominku, 12 litrów.

Krok drugi to brykiet. Ponieważ powiedziałem sobie, że dam Barlinkowi drugą szansę, to postanowiłem przełożyć pellet brykietem RUF z Barlinka, tym z drzewkiem na kostkach. 

Jak pomyślałem, tak zrobiłem. Na pellet ułożyłem 22 kostki brykietu. 

Kominkowy przekładaniec wersja druga
Brykiet Barlinka szansa numer 2
Prawie 2 paczki brykietu na jeden wsad. No cóż, jak się ma duży kominek, to trzeba do niego dużo wsadzać. Brykiet ułożony dość ciasno, jedna kostka obok drugiej. Tym razem jednak nie ułożyłem kostek po bokach w pionie, tylko na płasko. Według mnie wolniej będzie się to wszystko palić.

Na 18 kg brykietu poszło sześć kawałków suchej brzozy. 

Kominkowy przekładaniec wersja druga
Kawałki suchej brzozy na górze brykietu.
Na to wszystko położyłem kilka kawałków drewna podpałkowego, kostkę podpałki do grilla i podpaliłem to wszystko.

Ogień szybko zajął drewno podpałkowe, ogrzewając trochę komin przy rozpalaniu. Ponieważ ognisko było "wysoko", szyba jest czysta. 

Kominkowy przekładaniec wersja druga
Chwilę po podłożeniu ognia.
Jak tylko ogień dobrze się rozpalił, zaczęły się palić kawałki brzozy. Generowały przy tym dużo ciepła, dużo ognia, i nie brudziły szyby. 

Kominkowy przekładaniec wersja druga
10 minut po podłożeniu ognia

Kominkowy przekładaniec wersja druga
20 minut po podłożeniu ognia

Kominkowy przekładaniec wersja druga
30 minut po podłożeniu ognia

Kominkowy przekładaniec wersja druga
30 minut po podłożeniu ognia
Po 40 minutach drewno już solidnie grzało, ale co ciekawe, zaczął się również palić brykiet. Ale nie był to żywy ogień tyko żar, który dawał dużo ciepła. Czyli tak, jak brykiet powinien się zachowywać. Palić się długo i gorąco.

Kominkowy przekładaniec wersja druga
40 minut po podłożeniu ognia

Kominkowy przekładaniec wersja druga
40 minut po podłożeniu ognia

Po godzinie drewno już częściowo się wypaliło. W końcu to brzoza, czyli drewno dość szybko spalające się w kominku. Ale w tym przypadku o to własnie chodziło. Żeby szybko się rozpaliło. Zadanie podtrzymania ciepła i wydłużenie procesu palenia przejmuje brykiet a w kolejnym kroku pellet.

Kominkowy przekładaniec wersja druga
Godzina po rozpaleniu

Kominkowy przekładaniec wersja druga
Godzina po rozpaleniu
 Jak widać i czuć, kominek był już solidnie rozgrzany.

Kominkowy przekładaniec wersja druga
Godzina po rozpaleniu
I  w tym momencie popełniłem mały błąd. Zbyt mocno przymknąłem dopływ powietrza, żeby nieco spowolnić proces spalania. Zapłaciłem za to brudną szybą, co będzie widać na kolejnych zdjęciach.
Po dwóch godzinach w kominku nie było ognia, była za to góra gorących brykietów i węgla drzewnego. Proces spalania przemienił się w proces żarzenia się brykietu. Niestety kosztem brudnej szyby.

Kominkowy przekładaniec wersja druga
2 godziny po rozpaleniu

Kominkowy przekładaniec wersja druga
2 godziny po rozpaleniu
Jak tylko zauważyłem, że szyba zaczyna się brudzić, otworzyłem nieco dopływ powietrza. Po kilku minutach w kominku znów pojawił się ogień. Dopalały się kawałki drewna, które były na wierzchu ogniska.

Kominkowy przekładaniec wersja druga
3 godziny od rozpalenia

Kominkowy przekładaniec wersja druga
3 godziny od rozpalenia

Czas mijał a ja wciąż nie musiałem dokładać do kominka. Ogień radośnie tańczył między brykietami, w domu miałem ciepło i przyjemnie. 


Kominkowy przekładaniec wersja druga
4 godziny od rozpalenia

Kominkowy przekładaniec wersja druga
4 godziny od rozpalenia
Około pierwszej w nocy, ponad pięć godzin od rozpalenia. W kominku wciąż jest gorąco i nie muszę do niego zaglądać. Tylko ta szyba.... No cóż, z szybą w kominku jest jak z rozbrajaniem bomby. Jeden mały błąd i nie ma odwrotu.

Kominkowy przekładaniec wersja druga
5,5 godziny od rozpalenia
Po zrobieniu tego zdjęcia poszedłem spać. Myślałem, że rano w kominku będzie już zimno. Ale pozytywnie się zaskoczyłem. O 10 rano w niedzielę, w kominku było wciąż gorąco. W popiele było jeszcze pełno czerwonych, żarzących się kostek brykietu. Dodatkowo pellet, który był na samym dole generował sporo ciepła. Czyli 15 godzin bez zaglądania do kominka, no gdyby nie ten fotoreportaż :-).

Kominkowy przekładaniec wersja druga
15 godzin po rozpaleniu w kominku. Gorąco i biało.

Zamknąłem drzwi kominka i zapomniałem o nim. W domu miałem ciepło, szyba była brudna więc musiałem poczekać, aż w kominku całkiem wygaśnie, żeby go wyczyścić. 

Jakież było moje zdziwienie, kiedy w poniedziałek rano, około 9:30 chciałem zabrać się za jego czyszczenie. Szyba byłe lekko ciepła, a w komorze kominka, w popiele było pełno czerwonych kawałków brykietu, które po rozsunięciu popiołu zaczęły się rozpalać i rozgrzewać kominek. 

Kurcze, jedno załadowanie kominka, a spokój na prawie 40 godzin. Nieźle.

Kominkowy przekładaniec wersja druga
40 godzin po rozpaleniu w kominku. Nadal ciepło i przyjemnie.

Kominkowy przekładaniec wersja druga
Rozgarnięcie popiołu, trochę więcej powietrza i w kominku znów się pali.

Ponieważ najlepsze palenie to ciągłe palenie, umyłem tylko lekko ciepłą jeszcze szybę, dołożyłem do kominka 2 kawałki brykietu i zamknąłem kominek. Otworzyłem dopływ powietrza na maksimum i znów po kilkunastu minutach miałem ogień w kominku. Żyć nie umierać, tak to można w kominku palić. Nawet w piecu C.O, w którym paliłem kilkanaście lat nie uzyskałem takiego wyniku.

Jak widać, przy odrobinie chęci i odpowiednim doborze sposobu palenia i paliwa do kominka można mieć w domu ciepło przez dwa dni, bez zaglądania do kominka.

A jak już mam rozgrzany dom, to nie muszę tyle grzać, aby utrzymać temperaturę w domu na odpowiednim poziomie 22-23 stopni. 

Podsumowując, brykiet Barlinka nadaje się do palenia, ale nie samodzielnie, lecz po wcześniejszym rozpaleniu w kominku drewnem. Dobry dobór paliwa i sposobu jego załadunku pozwala na cieszenie się ciepłem i klimatem kominka przez dwa dni, bez potrzeby dokładania do kominka. Nie mamy dymu w domu, nie musimy biegać do kotłowni, mamy święty spokój. 

W niedługim czasie chcę przetestować jeszcze jedną wersję kominkowego przekładańca. Bez pelletu, z samym brykietem i drewnem. Zapraszam więc do subskrybowania mojego bloga i czytania moich wpisów.2 komentarze:

  1. czy tym sposobem da się palić w kominku z płaszczem wodnym ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak jak najbardziej. Testy brykietów i przekładańców przeprowadzam w kominku z płaszczem wodnym którym ogrzewam dom.

      Usuń

Etykiety

3.200 karcher opinie ASI300 barlinek bhp-453 black&decker błąd E03 brudna szyba brykiet brykiet barlinek brykiet Brik brykiet bukowo-dębowy brykiet bukowy brykiet Carrefour brykiet czy drewno brykiet dębowy brykiet drzewny brykiet eco-pal brykiet ECOMAX brykiet EQUATION brykiet Jula brykiet kominkowy brykiet leroy merlin brykiet mega ruf brykiet obi brykiet opinie brykiet PALLAP brykiet pini kay brykiet porównanie brykiet RUF brykiet sek-pol brykiet SEKPOL brykiet testy brykiet walec brykiet węglowy brykiet z Auchan brykiet z Castoramy brykiet z Leroy Merlin brykiet z obi brykiet z praktikera brykiet z trocin brykiet z węgla brykiet z węgla brunatnego budowa domu budowa domu pierwszy krok ciepło ze słońca ciepły dom czad czas palenia drewna czego nie robić przy czyszczeniu kominka czy taryfa nocna się opłaca czym myć szybę kominka czym ogrzewasz dom czym palić w kominku. czym rozpalać w kominku czyszczenie szyby kominka. darmowa energia darmowy brykiet dlaczego brykiet długie palenie w kominku dobry brykiet dom drewniany dom parterowy dom z drewna domek narzędziowy drewno drewno do pieca i kominka drewno kominkowe drewno z praktikera drewutnia działka budowlana ECO-PAL ECOMAX efektywne palenie w kominku finanse przy budowie domu garaż na budowe grzanie kominkiem halogen LED halogeny ledowe ile brykietu na sezon ile brykietu na zimę ile kosztuje ogrzewanie domu ile kosztuje ogrzewanie domu brykietem. ile stopni w domu instalacja C.O instalacja kominka z płaszczem wodnym instalacja solarna izolacja kominka ja oszczędnie palić w kominku jak czyścić kominek jak długo palić w kominku jak działa kominek jak mieć czystą szybę w kominku. jak nie czyścić kominka jak obudować kominek jak ogrzać dom jak palić brykietem jak palić w kominku jak poprawnie ocieplić poddasze jak pozbyć się chwastów z trawnika jak rozliczać prąd jak spala się drewno jak wybrać dobrą działkę budowlaną jak wybrać dobry kominek jak wybrać kominek jak wyczyścić szybę kominka jak zatrzymać ciepło w domu jaka temperatura w sypialni jaki kominek karcher KÄRCHER KÄRCHER opinie kiedy kupować brykiet kolektory słoneczne kominek kominek z płaszczem wodnym kominek blok kominek czy warto kominek z bezpieczeństwo kominek z płaszczem wodnym kominek z płaszczem wodnym czy bez? kominek żeliwny kominkowe prezenty kominkowy kominkowy przekładaniec kompresor kompresor black&decker kompresro ASI300 koszt ogrzewania domu kominkiem lampki lampki choinkowe lampki choinkowe LED Lazar Westa LED makita makita bhp453 maraton maxi brykiet mycie kominka mycie szyby kominka mycie szyby kominkowej nagroda dla aktywnych nagroda za komentarz obudowa kominka ocena wkrętarki makita bhp-453 ocieplenie domu ocieplenie poddasza ocieplenie stropu ocieplenie wełną mineralną od czego zacząć budowę ogrzać kominkiem dom ogrzewanie ogrzewanie domu kominkiem ogrzewanie domu solarami ogrzewanie podłogowe opakowania brykietu opakowania kartonowe opał na zimę opinie o brykiecie opinie o brykiecie. opis procesu spalania drewna oszczędzanie energii oświetlenie LED palenie brykietem palenie drewna palenie w kominku palenie w kominku brykietem palenie węglem palić brykietem czy drewnem pellet pellet drzewny pellet w kominku pini-kay pini&kay pinikay płyty kominkowe podłączanie LED-ów podłączanie żarówek LED podpałka podpałka do grilla podpałka do kominka podpałka domowe ognisko podpałki do kominka podsumowanie sezonu grzewczego 2013/2014 pomysł na prezent popiół poprawne temperatury w mieszkaniu poręczny kompresor. porównania brykietów porównania brykietu prąd problem z odpompowaniem wody. proces spalania proces spalania drewna projekt domu projekt gotowy czy indywidualny regulacja okien rekuperacja rockwool rozpalanie w kominku rozpalanie w kominku. spalanie drewna syfon pralki taryfa nocna temperatura w domu termomodernizacja test brykietów test podpałek do kominka test wkrętarki makita testy brykietu trawnik uni mata unia mata plus w domu nie wszystko musi się opłacać wady i zalety brykietu wady i zalety domu parterowego wady i zalety drewna kominkowego wady i zalety kominków wady kominków WD 3.200 KÄRCHER wełna mineralna wełna ursa wełna z Leroy Merlin wentylacja mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna wentylacja z rekuperatorem wkrętarka wybór działki wybór projektu domu zabudowa kominka zakładanie trawnika zalety brykietu zalety kominków zaliczyłem maraton zatrucie dymem żarówki led-owe